Czym jest gastropatia rumieniowa? Przyczyny, objawy, leczenie

Gastropatia rumieniowa charakteryzuje się uszkodzeniem błony śluzowej żołądka, co prowadzi do charakterystycznych symptomów. Objawy gastropatii rumieniowej to m.in. bóle brzucha, niestrawność, nudności i wymioty, utrata apetytu czy też krwawienia przewodu pokarmowego. Jakie są przyczyny tej choroby i jak ją leczyć?
Objawy gastropatii nie są specyficzne. Prowadzi to do trudności w diagnozie
Objawy gastropatii rumieniowej nie są specyficzne, co często prowadzi do trudności w postawieniu właściwej diagnozy. Można je pomylić z innymi schorzeniami układu pokarmowego, w tym z dyspepsją - czyli niestrawnością. Jest ona dość blisko powiązana z gastropatią rumieniową, a wynika to z uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Przy podejrzeniu gastropatii pojawia się uczucie szybkiego najadania się oraz pełności żołądka, mimo spożywania dość niewielkich porcji pokarmu. W ostrych przypadkach gastropatii mogą pojawiać się krwawienia z górnej części przewodu pokarmowego, prowadzące do wymiotowania krwią czy też oddawania ciemnych stolców, które zabarwione są krwią.
Nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) to jedna z głównych przyczyn gastropatii rumieniowej. Nadużywanie tych środków może prowadzić do powstawania wrzodów żołądka oraz gastropatii rumieniowej. Objawiają się one stanami zapalnymi oraz owrzodzeniami w błonie śluzowej. Poza wrzodami ta grupa leków może powodować też silne podrażnienie ścian żołądka, co prowadzi do dyskomfortu i objawów takich jak ból brzucha, zgaga oraz niestrawność.
Za inną z przyczyn wymienia się chorobę alkoholową
Inną z przyczyn tego schorzenia jest choroba alkoholowa, urazy, zakażenia oraz leczenie onkologiczne. Nadużywanie alkoholu ma szkodliwy wpływ na błonę śluzową żołądka, prowadząc do stanów zapalnych oraz uszkodzeń. Marskość wątroby, związana z przewlekłym nadużywaniem alkoholu, może prowadzić do zmian w przepływie krwi w obrębie narządów jamy brzusznej, co z kolei może powodować zastoje krwi w żołądku, sprzyjając powstawaniu gastropatii.
Warto też dodać, że leczenie nowotworów, jak radioterapia i chemioterapia ma negatywny wpływ na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Z kolei zakażenie bakterią Helicobacter pylori to jedna z najczęstszych przyczyn tej choroby. Bakteria ta powoduje stany zapalne błony śluzowej żołądka, co może prowadzić do powstawania wrzodów i gastropatii. Zakażenie to jest często leczone antybiotykami oraz lekami zmniejszającymi wydzielanie kwasu żołądkowego.
Jak leczyć gastropatię rumieniową?
Proces diagnozy i leczenia gastropatii rumieniowej opiera się na dokładnym zrozumieniu przyczyn oraz objawów tej dolegliwości. Gastropatia rumieniowa jest diagnozowana za pomocą gastroskopii, w trakcie której lekarz może zaobserwować silne przekrwienie błony śluzowej żołądka. To badanie pozwala również na pobranie wycinków do analizy histopatologicznej. Może to pomóc w wykluczeniu innych chorób.
Bardzo ważnym elementem leczenia jest eliminacja czynnika wywołującego gastropatię. Chodzi tutaj o m.in. zaprzestanie palenia papierosów i spożywania alkoholu. W końcu oba te czynniki mogą podrażniać błonę śluzową, natomiast palenie papierosów prowadzi do skurczu naczyń krwionośnych. Powoduje to niedokrwienie błony śluzowej żołądka.
W sytuacjach, gdy eliminacja przyczyny nie jest możliwa (np. w przypadku przyjmowania NLPZ w chorobach przewlekłych), lekarz może przepisać leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego w żołądku. IPP pomagają w łagodzeniu objawów oraz w gojeniu uszkodzeń błony śluzowej. Z kolei Jeśli przyczyną gastropatii jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, leczenie wymaga stosowania antybiotyków, które eliminują tę bakterię oraz wspomagających leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego. By zminimalizować ryzyko wystąpienia gastropatii rumieniowej, można podjąć kilka działań profilaktycznych: ograniczenie picia alkoholu, palenia papierosów, kawy i herbaty, ostrych potraw.
Czytaj też:
To oznaki, że trzeba zrobić gastroskopię. Nawet przed 45. rokiem życia
Masz takie objawy? To może być chora wątroba. Naukowcy opracowali lek na marskość
Płuca palacza – objawy, rozpoznanie, kolor. Jak wyglądają płuca palaczy e-papierosów?





































