Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Hiperglikemia

Hiperglikemia

Hiperglikemia – co to jest? Podstawowe informacje

Hiperglikemia to stan, w którym stężenie glukozy we krwi pacjenta przekracza 100 miligramów na decylitr krwi. Taka skala obowiązuje jednak przede wszystkim osoby zdrowe – w przypadku osób z cukrzycą (a w szczególności tych z cukrzycą typu 1) hiperglikemia odnotowywana jest przy poziomie cukru przekraczającym 140mg/dl, a w niektórych przypadkach powyżej 200 mg/dl.

Hiperglikemia diagnozowana jest przede wszystkim u osób z cukrzycą typu 1, stanowiąc zdecydowaną większość przypadków jej występowania. Niemniej, okresowo może występować u innych osób także z powodu złego stylu odżywiana czy przyjmowania niektórych leków. Wyszczególnionym rodzajem hiperglikemii jest hiperglikemia stresowa, która może być reakcją organizmu na poważne stany chorobowe, takie jak sepsa, udar mózgu, ostre zespoły wieńcowe czy poważne urazy ciała.

Długotrwała, nieleczona hiperglikemia, znacznie przekraczająca akceptowalny poziom cukru we krwi, jest stanem zagrażającym życiu – przy ekstremalnych wartościach pacjentowi grozi śpiączka cukrzycowa, której rezultatem może być śmierć. Taki stan wymaga pilnej hospitalizacji. 

Objawy hiperglikemii – na co zwrócić uwagę?

Objawy hiperglikemii są liczne i trudne do przeoczenia. Zarówno ich natężenie jak i rodzaj są związane z miarą przekroczenia poziomu cukru we krwi. Do najpowszechniejszych i najbardziej typowych objawów zaliczymy częste oddawanie moczu i wzmożone pragnienie, ale także zmęczenie i skrajna senność.

Do pozostałych objawów hiperglikemii możemy zaliczyć suchość w ustach, zaburzenia widzenia i swędzenie skóry. Przy długotrwałej hiperglikemii może dojść również do utraty masy ciała.

Hiperglikemia – przyczyny. Kogo może dotyczyć?

Hiperglikemia to stan, który dotyczy przede wszystkim osób chorujących na cukrzycę typu 1 – w ich przypadku wyrównanie cukru we krwi do pożądanych wartości może stanowić wyzwanie. Niemniej, nie są to jedyne osoby zagrożone hiperglikemią. Występuje ona także u osób z cukrzycą typu 2 czy osób z insulinoopornością.

Hiperglikemia często towarzyszy także kobietom ciężarnym, co jest naturalną reakcją organizmu na stan, w jakim te się znalazły. Hiperglikemii mogą doświadczyć również osoby otyłe czy takie, które nie zapewniają sobie wystarczającej aktywności fizycznej. Niekiedy hiperglikemia występuje także przy zażyciu niektórych leków lub w odpowiedzi organizmu na poważne stany chorobowe (hiperglikemia stresowa).

Jak poradzić sobie ze zbyt wysokim poziomem cukru?

Hiperglikemia nie zawsze stanowi stan zagrażający życiu i nie zawsze musi wskazywać na występowanie cukrzycy. Niemniej, jeżeli w trakcie badań wykryjemy, że nasz poziom cukru we krwi jest zbyt duży, powinniśmy pokusić się o dalszą diagnostykę.

W przypadku cukrzyków dość naturalną reakcją na hiperglikemię jest zastrzyk insuliny w dawce skorelowanej z poziomem cukrzycy. W przypadku osób zdrowych, u których hiperglikemia jest jedynie stanem przejściowym, zaleca się wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych i większej dawki aktywności fizycznej.

Pokaż więcej

senność
27.01.2024 21:39 Jak ciało daje znak, że jesz za dużo cukru? Lepiej wiedzieć to wcześniej

Brakuje Ci energii, czujesz się senny i drażliwy? Być może to sygnały ostrzegawcze, że spożywasz zbyt dużo cukru. Wysoki poziom cukru (glukozy) we krwi to jeden z pierwszych sygnałów ostrzegających przed rozwojem stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy. Jak rozpoznać, że ten problem dotyczy akurat nas? 

cukrzyca
09.03.2023 11:33 Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2? Ich przyczyny są zupełnie odmienne

Cukrzyca jest schorzeniem związanym ze zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. Rozwija się wtedy, kiedy komórki trzustki wytwarzają zbyt mało insuliny bądź też kiedy tkanki tracą wrażliwość na jej działanie. To pierwsza choroba niezakaźna, która została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku. Na cukrzycę cierpią zarówno dorośli, jak i dzieci, a mechanizmy jej powstawania są różne. 

cukrzyca
16.08.2022 14:51 Cukrzyca - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Cukrzyca jest chorobą związaną ze zbyt wysokim poziomem cukru, czyli glukozy we krwi, spowodowanym nieprawidłowym wydzielaniem lub/i działaniem insuliny. Cukrzycę dzielimy na kilka typów, w zależności od mechanizmów powstawania choroby.Cukrzyca to pierwsza choroba niezakaźna, która została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku. Chorują zarówno dorośli, jak i dzieci. Jakie są objawy cukrzycy? Jak ją rozpoznać? Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2? Kiedy cukrzyca jest wyleczalna? Jak wykryć cukrzycę? Jakie badania należy wykonać? Na te i inne pytania odpowiada dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog. Co to jest cukrzyca?