Od 1 lipca 2025 r. Polscy pacjenci mogą liczyć na udogodnienia. Lekarze rodzinni zyskali bowiem możliwość wystawiania skierowań do sanatorium bez udziału specjalistów, a system podstawowej opieki zdrowotnej przeszedł istotne zmiany – od nowych badań profilaktycznych po zwiększenie finansów. Co dokładnie się zmieni? Wyjaśniamy.Nowe uprawnienia lekarzy POZ – od lipca 2025 lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na leczenie uzdrowiskowe bez udziału specjalistyNowe badania profilaktyczne i testy HPV – lipidogram dla 6-latków i możliwość pobierania materiału do testu HPV przez położneWyższe finansowanie przychodni POZ – wzrost wycen świadczeń, premie za kolonoskopię i dodatki dla pacjentów z wielochorobowością
19 maja obchodzimy Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego – święto lekarzy, którzy jako pierwsi mają kontakt z pacjentem, udzielając mu niezbędnej opieki medycznej. To doskonała okazja, by docenić ich codzienny trud, zaangażowanie i troskę o zdrowie całych rodzin. Lekarze rodzinni odgrywają kluczową rolę w profilaktyce, wczesnym wykrywaniu chorób i koordynacji dalszego leczenia.
Otyłość to jedna z najczęstszych chorób. Nie oznacza to jednak, że jest jak wyrok. Pomóc w leczeniu tej podstępnej choroby może lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i to w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Przekonuje o tym "Doktor Michał", który sam schudł 20 kg.
Ministerstwo Zdrowia planuje rozszerzyć profilaktykę zdrowotną o nowe świadczenia. Po zmianach, już w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu, osoby dorosłe będą mogły wykonać bilans zdrowia i dostać skierowanie na wiele ważnych badań, np. w kierunki hipercholesterolemii rodzinnej.Projekt w sprawie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych trafił już do konsultacji publicznych. Zmiany mają wejść w życie już za kilka tygodni.
Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 30 grudnia 2024 r. w sprawie standardów akredytacyjnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej ukazało się ostatniego dnia 2024 roku. Całość została ujęta w formie zestawienia i podzielona na siedem część.
Jesień nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nią infekcje sezonowe. Wkrótce będziemy kichać, prychać, smarkać i pokasływać. Zresztą już teraz można zaobserwować wzmożony ruch w przychodniach. Pod gabinetami pediatrów i internistów ustawiają się kolejki pacjentów.Ale nie każdy z łatwością może dostać się do lekarza. Rzeczywistość wygląda często tak, że gdy dzwonimy rano do przychodni, okazuje się, że numerków już nie ma. Co robić w takiej sytuacji? Warto znać swoje prawa.
Niektórzy z nas od lat leczą się u jednej osoby. Ba, niektórzy lekarze od lat leczą całe rodziny. Co o nich wiedzą? Do jakich informacji ma dostęp lekarz rodzinny?Wystawione recepty, skierowania, wyniki badań – to tylko niektóre rzeczy, które Centrum e-Zdrowia udziela lekarzom medycyny rodzinnej. Inni medycy widzą znacznie mniej, ale można poszerzyć ich uprawnienia. Tylko czy warto?