Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Leki Jak Przyjmować

Leki Jak Przyjmować

leki jak przyjmować?

Przeziębiona kobieta z lekami i kawą
18.03.2024 17:20 Tych leków nie łącz z kawą. Razem tworzą szkodliwą mieszankę

Niektórzy z nas przyjmują leki codziennie. Niestety niewiele osób posiada wiedzę odnośnie tego, z czym można je łączyć, a z czym nie. Już za moment dowiecie się, jak na działanie leków wpływa kawa. Skutki łączenia jej z niektórymi lekarstwami, również tymi dostępnymi bez recepty, mogą być opłakane.Uporczywy ból zęba, głowy, depresja – to tylko niektóre z chorób i dolegliwości, przez które sięgamy po leki. Czy kawa i różnego rodzaju tabletki to bezpieczne połączenie? Oto lista leków, z którymi lepiej nie łączyć kawy.

Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia
15.03.2024 13:37 "Pobiliśmy rekord". Nowa lista leków refundowanych od kwietnia

Nowa lista leków refundowanych będzie dostępna już od 1 kwietnia. Minister zdrowia Izabela Leszczyna omówiła nową listę refundowanych środków. Na ten moment wiadomo, że zawiera 33 nowe terapie lekowe, w tym 7 dla chorób onkologicznych i 26 nowych dla schorzeń nieonkologicznych.8 wśród nich dotyczy chorób rzadkich. Leszczyna zdradziła podczas konferencji prasowej, że to druga lista leków refundowanych w tym roku, natomiast “pierwsza, tak bogata. ”Pobilliśmy rekord" - zaznaczyła Minister Zdrowia.

leki a jazda samochodem
07.03.2024 17:37 Po tych lekach nie wsiadaj za kółko. Możesz stracić prawo jazdy

Wiele osób stosuje je na co dzień i nie ma pojęcia, że mają dramatyczny wpływ na czas reakcji i zdolność jazdy. Leki przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, a nawet niepozorne krople do oczu – wszystkie te substancje mogą sprawiać, że jesteśmy gorsi jako kierowcy i możemy stwarzać zagrożenie dla siebie i innych. Co więcej, za jazdę i spowodowanie wypadku będąc pod wpływem niektórych leków, zostaniemy potraktowani tak samo jak pijani kierowcy, stracimy prawo jazdy i trafimy za kratki. Jak tego uniknąć? 

brać leki
08.02.2024 10:45 Przyjmowanie leków w ten sposób osłabia ich działanie. Nie popełnij błędu

Jak przyjmować leki – przed, podczas czy po posiłku? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem wszystko zależy od rodzaju medykamentu. Istnieje grupa leków, których nie należy spożywać wraz z pożywieniem, ponieważ pokarm może osłabiać ich działanie. Jakie to leki? Wyjaśniamy.

stop
18.07.2023 17:00 Tych leków lepiej nie brać po godzinie 18:00. Mogą całkowicie zrujnować spokojny sen

Pewne leki i suplementy mają wpływ na nasz sen. Niektóre z nich mogą nas usypiać, inne zaś utrudniać zasypianie i powodować bezsenność. Aby zapewnić sobie spokojny sen, lepiej unikać przyjmowania niektórych środków farmakologicznych po godzinie 18. Jakich preparatów nie powinniśmy przyjmować wieczorem?Bierzesz suplementy? Przeczytaj poniższy wywiad: