Objaw refluksu, który mylimy z brakiem higieny. Ten zapach to sygnał ostrzegawczy
Refluks polega na cofaniu się kwaśniej treści żołądkowej do przełyku. Spośród objawów refluksu warto wspomnieć o symptomie, który przez osoby nieobeznane z chorobą mylnie odbierany jest jako zaniedbanie higieny. Co to za objaw? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.
Objawy wskazujące na refluks
Nieprzyjemny zapach z ust to szczególny objaw, który jest charakterystyczny dla choroby refluksowej. Brzydki zapach, który wydostaje się z jamy ustnej, spowodowany jest wracaniem się treści pokarmowej, która niestety nie jest niczym przyjemnym. Dlatego taki zapach jest pierwszorzędnym objawem, za którym może stać właśnie refluks.
„Cofanie się treści pokarmowej do jamy ustnej daje nieprzyjemny, gorzki lub kwaśny posmak w jamie ustnej. Wydzielany zapach z ust pacjenta rzeczywiście może być nieprzyjemny dla otaczającego go środowiska.” – powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.
Poza przykrym zapachem z ust do najczęstszych objawów charakteryzujących refluks należą:
- zgaga (uczucie pieczenia, palenia za mostkiem)
- regurgitacja (cofanie się treści żołądkowej do gardła lub jamy ustnej)
- nudności
- kwaśne odbijanie
- uczucie tzw. guli w gardle
- bóle w klatce piersiowej
- przewlekłe zapalenie gardła
- zapalenie krtani
- napadowy, przewlekły kaszel
- infekcje górnych dróg oddechowych
- ubytki szkliwa zębów
Przyczyny refluksu
Refluks jest określany jako choroba wieloczynnikowa. Dlatego tak naprawdę może stać za nią wiele czynników, które mogą go wywoływać. Jednak nie ma jednej stałej przyczyny, która jest odpowiedzialna za refluks. Powodem refluksu mogą być różne schorzenia, choroby, pewne grupy leków i nieodpowiedni styl życia.
„Wymieniamy trzy główne grupy czynników powodujących rozwój choroby refluksowej. Pierwsze z nich to czynniki anatomiczne, do których zaliczamy m.in. przepuklinę wślizgową rozworu przełykowego przepony. Do drugiej grupy tzw. czynnościowej zaliczamy głównie dysfunkcje dolnego zwieracza przełyku. Jest to mięsień w dolnym odcinku przełyku, który tworzy swoistą zastawkę oddzielającą żołądek od przełyku. Trzecią grupę, na którą mamy największy wpływ jako pacjenci, tworzą zaburzenia środowiskowe, m.in. nadwaga, otyłość, palenie wyrobów tytoniowych, nadużywanie alkoholu, a także przyjmowanie niektórych leków.” – powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow
Leczenie choroby refluksowej
Refluks jest chorobą przewlekłą, dlatego podstawą leczenia jest złagodzenie objawów i dolegliwości z nim związanych. Obecnie w aptekach jest wiele leków dostępnych bez recepty, jednak choroba ta powinna być leczona według zaleceń lekarza, który dostosuje odpowiednie leczenie.
Pierwszym elementem na drodze zwalczania refluksu jest modyfikacja stylu życia. Jeżeli mamy nadwagę, niezbędna jest redukcja masy ciała. Dodatkowo należy unikać spożywania alkoholu i palenia papierosów. Dieta u każdego może wyglądać inaczej, ponieważ niektóre pokarmy u danych osób mogą pogłębiać objawy refluksowe, a u innych wcale nie będą ich wywoływać. Przede wszystkim zalecane jest spożywanie posiłków częściej, a w mniejszych ilościach. Tłuste, mocno przyprawione, ciężkostrawne i ostre dania, napoje gazowane oraz owoce cytrusowe mogą nasilać refluks, dlatego nie są zalecane w diecie, która ma go zwalczyć. Tak samo jak w przypadku leków, tak również w diecie najlepiej, aby zastosować się do wskazań lekarza, który dostosuje dietę. Poza tym warto obserwować swój organizm i sprawdzić jakie produkty nam służą, a jakie nie.
„Drugą formą leczenia jest farmakoterapia, w której wykorzystuje się dwie podstawowe grupy leków. Pierwsza z nich to leki, które osłabiają, bądź hamują wydzielanie kwasu solnego do żołądka. Zaliczamy do nich inhibitory pompy protonowej oraz H2 blokery. Drugą grupę stanowią leki, które minimalizują drażniące działanie treści żołądkowej na błonę śluzową przełyku. Należą do nich preparaty zawierające alginiany, a także dostępny na rynku i uwielbiany przez kobiety kwas hialuronowy.” – powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow
Dodatkowo pozycja podczas snu może mieć znaczenie w zwalczaniu objawów refluksowych. Zalecane jest spanie w ten sposób, aby głowa oraz górna część tułowia znajdywały się wyżej, niż reszta ciała. Pomocne może być również leżenie na lewym boku. Leżenie na brzuchu oraz intensywna aktywność fizyczna zaraz po posiłku również nie jest wskazaną praktyką podczas występującego refluksu.