6 wczesnych objawów raka żołądka. Liczba przypadków ciągle wzrasta

W Polska na raka żołądka każdego roku zapada około 5000 osób, a liczba chorych stale wzrasta. Rak żołądka jest szóstym najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Niestety, większość chorych otrzymuje diagnozę dopiero w zaawansowanym stadium.
Jak tego uniknąć i dać sobie szansę? Wiadomo, że najważniejsze są regularne badania i zdrowa dieta, ale jest coś jeszcze, na co powinniśmy zwrócić uwagę. Oto 6 wczesnych objawów raka żołądka – gdy tylko się pojawią, odwiedź lekarza i wykonaj niezbędne badania.
1. Zmniejszony apetyt
Zmniejszony apetyt może pojawić się już we wczesnym stadium choroby. Chory odczuwa wówczas mniejszą przyjemność z jedzenia lub nawet unika posiłków. Dzieje się tak, ponieważ guz w żołądku może wywoływać miejscowy stan zapalny albo wpływać na ośrodek głodu, powodując zaburzenia hormonalne (mózg “myśli”, że ciało jest najedzone, podczas gdy jest przeciwnie).
2. Niewyjaśniona utrata wagi
Chorzy zaczynają chudnąć bez zmiany diety ani zwiększenia aktywności fizycznej. Powód jest prosty: nowotwór zaburza procesy trawienia i wchłaniania substancji odżywczych, a organizm jest niedożywiony. Sam guz również zużywa duże ilości energii.
Utrata wagi bez powodu powinna niepokoić nawet, jeśli zmagamy się z dodatkowymi kilogramami i chcemy schudnąć.

3. Uporczywa zgaga lub niestrawność
Po posiłku może pojawić się pieczenie w przełyku albo uczucie ciężkości. Charakterystycznym objawem jest również odbijanie. Treść pokarmowa gromadzi się w żołądku lub cofa, ponieważ guz zaburza pracę mięśni żołądka i produkcję kwasu żołądkowego. Jeżeli takie objawy utrzymują się, należy skonsultować się z lekarzem.
4. Ból brzucha
Rak żołądka powoduje charakterystyczny rodzaj bólu – zazwyczaj umiejscowiony w górnej części brzucha, nasilający się po jedzeniu. Rozrastający się guz nie tylko drażni błonę śluzową żołądka, powodując ból, ale może również uciskać nerwy i otaczające narządy. Zdarza się, że brzuch boli również w nocy.

5. Nudności i wymioty
Nudności i wymioty to objawy, których nigdy nie wolno ignorować. W przebiegu raka żołądka chory bardzo często odczuwa mdłości, czasami wymiotuje. Dzieje się tak zazwyczaj bezpośrednio po jedzeniu, kiedy guz częściowo blokuje odpływ treści żołądkowej lub podrażnia ściany żołądka. Czytaj także: Mdłości, wymioty, zaparcia. Tak objawia się nadmiar tego pierwiastka, a łykamy go na potęgę
6. Wzdęcia, szczególnie po jedzeniu
Uczucie pełności i rozdęcia brzucha nawet po małym posiłku to bardzo niepokojący objaw, który może świadczyć o tym, że rozwija się rak żołądka. Zalegający w żołądku pokarm może fermentować i powodować gazy – tego objawu, chociaż dla wielu osób jest wstydliwy, nie wolno bagatelizować i należy jak najszybciej omówić go z lekarzem.
Największe ryzyko zachorowania na raka żołądka mają osoby zakażone bakterią Helicobacter pylori oraz osoby, u których w rodzinie były już przypadki tej groźnej choroby. Ryzyko raka żołądka wzrasta również u osób uzależnionych od alkoholu, a także z nadwagą, spożywających duże ilości wędzonej lub solonej żywności.
Jeżeli zauważysz u siebie lub bliskiej osoby niepokojące objawy, koniecznie zapisz się na wizytę do lekarza rodzinnego lub gastrologa i opowiedz o dolegliwościach: kiedy się pojawiają, po jakich posiłkach, od kiedy – te informacje pomogą w postawieniu trafnej diagnozy. Czytaj także: Jak można zarazić się bakterią Helicobacter pylori? Lekarz tłumaczy





































