Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Mycie zębów może im zaszkodzić? Dentysta wskazuje trzy konkretne sytuacje
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 07.01.2024 10:46

Mycie zębów może im zaszkodzić? Dentysta wskazuje trzy konkretne sytuacje

mycie zębów
canva

Wielu z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez umycia zębów. Jest to czynność tak oczywista, że nawet bierzemy pod uwagę, że może… szkodzić. Jak to możliwe? Dentystka wskazała co to za sytuacja. To nagranie zrobiło furorę w mediach społecznościowych. 

Dentystka z Londynu wskazała, kiedy myć zęby

Na jednej z platform mediów społecznościowych dr Shaadi Manouchehri, dentystka z Londynu, opublikowała intrygujący film. W nagraniu wskazała, kiedy mycie zębów jest szkodliwe. Okazuje się, że zębom możemy zaszkodzić, gdy umyjemy je tuż po zjedzeniu śniadania, słodyczy, czy po wymiotach – następstwem może być zniszczenie szkliwa.

Zawartość żołądka jest niezwykle kwaśna, a jama ustna jest w bardzo kwaśnym stanie, więc jeśli szczotkujesz zęby bezpośrednio po jedzeniu, w zasadzie ścierasz szkliwo — poinformowała na filmiku. — Kiedy właśnie zjadłeś, jama ustna jest w bardzo kwaśnym stanie, więc jeśli myjesz zęby, wcierasz ten kwas w ząb, który jest minerałem i może go zniszczyć.

Projekt bez nazwy - 2024-01-06T230152.340.png

Stomatolog Karolina Cepińska: "Starsi pacjenci dziwią się, że istnieją szczoteczki międzyzębowe" Gdzie najtaniej wybielić zęby w Europie? U naszego sąsiada

Co osłabia szkliwo?

Szkliwo codziennie narażone jest na czynniki, które je osłabiają. Powodem są przeważnie złe nawyki żywieniowe. Kondycja zębów zależy od tego, co jemy i pijemy. A największym wrogiem zębów są cukry i kwasy. Szkliwo niszczy także:

  • zbyt mocne szczotkowanie zębów,
  • obecność płytki nazębnej,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • bruksizm.

Zębom szkodzą także papierosy„ Substancje z dymu tytoniowego powodują obniżanie się wydzielania śliny, która stanowi naturalną barierę obronną przed bakteriami i wirusami, negatywnie wpływającymi na całą jamę ustną. A tak jak wcześniej wspomniałem, bakterie powodują próchnicę”. - powiedział stomatolog dr Bartosz Zimnoch.
 

Jak chronić szkliwo?

Samo spożywanie pokarmów nie zniszczy szkliwa od razu. Jednak gdy w codziennym jadłospisie znajdują się pewne grupy produktów, prędzej czy później odbije się to na szkliwie. By chronić szkliwo, najlepiej unikać lub ograniczyć:

  • napoje słodzone np. owocowe, gazowane, energetyki,
  • kwaśne pokarmy np. cytrusy, suplementy diety (kwasowe) w formie rozpuszczalnej,
  • miód i słodycze,
  • alkohol,
  • produkty kleiste, długo pozostające w jamie ustnej.

Zaleca się, aby myć zęby co najmniej dwa, trzy razy dziennie. Warto pamiętać, aby nie myć zębów zaraz po posiłku. Należy odczekać około pół godziny, żeby pH jamy ustnej trochę się podwyższyło. Mycie zębów zaraz po jedzeniu może spowodować, że będziemy wcierali te niskie pH

źródło: IG/Dr. Shaadi Manouchehri

A może zmienisz szczoteczkę do zębów? Walcz z próchnicą
mycie zębów mama i dzieci
Co zrobić, by uniknąć próchnicy i kosztownego leczenia zębów? To wcale nie takie trudne! Poznaj 5 podstawowych zasad profilaktyki próchnicy. Przysłowia są podobno mądrością narodów, a jedno z nich mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” i bez wątpienia jest w tym wiele prawdy, nie tylko jeśli chodzi o aspekty zdrowotne i estetyczne, lecz także finansowe. Leczenie zębów jest dość drogie – jedna wizyta u dentysty może kosztować nas od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od problemu, z którym przychodzimy, a oczywiście im bardziej skomplikowane i dłuższe leczenie, tym wyższe koszty. Jeśli do tego dołożymy stres związany z wizytami u stomatologa oraz kwestie estetyczne i społeczne borykania się z chorobami zębów i dziąseł (brzydki uśmiech, nieświeży oddech utrudniające interakcje), nie będziemy mieć wątpliwości, że zaniedbywanie higieny jamy ustnej po prostu się nie opłaca! Jak zatem dbać o zęby, by cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem?
Czytaj dalej
Mycie zębów przed czy po kawie? Stomatolog wyjaśnia raz na zawsze!
poranna kawa
Dla wielu z nas poranek bez kawy to wręcz życiowy dramat. Tzw. mała czarna zarówno świetnie smakuje, jak i pobudza i ułatwia rozpoczęcie dnia. Jednak większość z nas ma również związany z tym pewien dylemat. Czy myć zęby przed, czy po wypiciu kawy? My już wiemy. Odpowiedź poniżej. O opinię poprosiliśmy stomatologa.
Czytaj dalej
Polecane