Jemioła, najsłynniejsza pasożytnicza roślina, jest jednocześnie elementem świątecznych dekoracji. Nie jest może tak obowiązkowa jak choinka, ale w wielu domach się ją eksponuje. Jak się okazuje, może ona nam posłużyć nie tylko do oddania atmosfery Bożego Narodzenia.Jest szeroko wykorzystywana jako roślina lecznicza. Pomaga na problemy ze snem, wspomaga odporność, obniża cholesterol, a przede wszystkim, wykazuje działanie wpierające dla układu sercowo-naczyniowego. Samemu można przyrządzić z niej sobie leczniczą nalewkę lub herbatkę.
Boże Narodzenie to okres pełen radości, kojarzący się z ciepłem domowego ogniska, wspólnymi chwilami z najbliższymi i tradycyjnymi zwyczajami, które budują wyjątkową atmosferę. Dla wielu osób okres świąteczny była jednak często wyzwaniem i radzeniem sobie z samotnością, lub wręcz przeciwnie – z napiętą atmosferą w rodzinie. Powracające wspomnienia trudnych doświadczeń również potrafią odebrać radość z przeżywania tego pięknego momentu.Czy można sobie z tym poradzić? Zdaniem dr n. med. Magdaleny Skotnickiej-Chaberek, psychologa i psychoterapeutki poznawczo-behawioralnej, najważniejsze jest zrozumienie i akceptacja własnych emocji.
O te porze roku grafiki fryzjerów pękają w szwach, więc kto nie zapisał się z odpowiednim wyprzedzeniem, właściwie nie ma już szans na świąteczną metamorfozę. Chyba że... weźmie sprawy w swoje ręce. Ufarbować można się przecież samodzielnie, a efekt wcale nie musi być gorszy niż po wyjściu od profesjonalisty. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach.
Dieta może być źródłem konfliktu. Tak jest w przypadku naszej czytelniczki pani Elżbiety, której synowa wegetarianka zabroniła przynieść na Wigilię tradycyjne potrawy. Oto jej list.
Przed świętami Bożego Narodzenia, w sklepach i na bazarkach mamy śledzi „do wyboru, do koloru”. Ale jeśli zależy nam na tym, by kupić świeżą i zdrową rybę, musimy się trochę postarać. W sklepach i na bazarkach niestety można się natknąć na śledzie, które nie powinny nigdy wylądować na naszych talerzach.Niektóre są bardzo zanieczyszczone, a to może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Czym więc należy kierować się podczas kupowania śledzi? Wystarczy przestrzegać kilku zasad.
Wielkimi krokami zbliża się wieczór, w który większość z nas będzie wypatrywać na niebie pierwszej gwiazdki. Z Wigilią Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji, ale też przesądów. Czy wszystkie z nich są zwykłymi zabobonami, którymi nie trzeba się martwić? Niekoniecznie.Karpie łuski w portfelu i… nowa bielizna przynoszą bogactwo, a mężczyzna jako pierwszy gość w tym dniu zwiastuje pecha – to tylko kilka popularnych przesądów dotyczących 24 grudnia. Źródeł wielu wigilijnych wierzeń należy upatrywać w ludowej tradycji. Jednak niektóre z nich znajdują też naukowe uzasadnienie. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.