Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie To charakterystyczny objaw chorej trzustki. Zauważysz go w toalecie
Fot. Canva/Pixabay, Canva/doucefleur

To charakterystyczny objaw chorej trzustki. Zauważysz go w toalecie

18 stycznia 2025
Autor tekstu: Wiktoria Wihan

Trzustka to bardzo ważny organ, bez którego organizm nie może się obejść. Mimo to często lekceważymy sygnały, które nam wysyła. Gdy coś jest nie tak, trzustka bardzo często daje o sobie znać i wówczas nie jest za późno na reakcję. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych objawów. Jeden z nich można dostrzec w toalecie.

Trzustka ma ogromne znaczenie dla organizmu

Trzustka jest narządem gruczołowym o nieregularnym kształcie, który należy do układu pokarmowego oraz hormonalnego. Jednym z jej zadań jest produkcja insuliny, która ma ogromne znacznie dla metabolizmu węglowodanów i obniżania stężenia glukozy we krwi. Inną ważną funkcją jest zewnątrzwydzielność , czyli produkcja tzw. soku trzustkowego, który zawiera enzymy trawienne. Dzięki niemu jest możliwe m.in. trawienie białek, cukrów i tłuszczów. Trzustka odpowiada również za wewnętrzwydzielniczość, która polega na syntezie hormonów, m.in. insuliny i glukagonu, odpowiedzialnych za metabolizm węglowodanów.

Organ jest umiejscowiony w górnej części jamy brzusznej, za żołądkiem. Składa się z głowy otoczonej dwunastnicą, trzonu i ogona, który jest skierowany ku górze. Niestety jej położenie sprawia, że ewentualny ból trudno dobrze scharakteryzować , przez co często myślimy, że może chodzić o inny narząd. Warto więc pamiętać, gdzie znajduje się trzustka, by skojarzyć z nią ewentualny ból, który poczujemy ból w nadbrzuszu (górnej części brzucha).

Zaburzenie któregokolwiek z procesów, za które odpowiedzialna jest trzustka, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. To właśnie dlatego warto zachować czujność i zwracać uwagę na charakterystyczne objawy, które organ wysyła, gdy jego praca jest utrudniona.

trzustka
Fot. Canva/sciencephotolibrary
Nikt nie zwraca na to uwagi. 10 nieoczywistych objawów raka
Upadek papieża Franciszka. Jest oświadczenie Watykanu ws. jego stanu zdrowia

Charakterystyczne objawy problemów z trzustką

Jednym z najbardziej powszechnych, a zarazem najprostszych do zauważenia objawów zaburzenia pracy trzustki, jest ból. Osoby, które go doznały, opisywały go jako nagły, bardzo silny i nieprzyjemny; zlokalizowany w nadbrzuszu lub po lewej stronie brzucha. Zdarza się, że promieniuje on aż do kręgosłupa. Dyskomfort odczuwany w tym miejscu statystycznie najczęściej towarzyszy ostremu zapaleniu trzustki. Zwykle jest on odczuwalny 15-30 minut po posiłku. Natomiast przy przewlekłym zapaleniu trzustki może utrzymywać się nawet wiele godzin.

Inną przyczyną bólu tego organu może być nowotwór. Spowodowany jest on nacieczeniem komórkami guza splotów nerwowych zlokalizowanych w gruczole lub zablokowaniem przez masę guza w przewodzie trzustkowym. Tej chorobie mogą towarzyszyć również takie dolegliwości jak nagła utrata masy ciała, cukrzyca, zażółcenie powłok skórnych, osłabienie czy utrata apetytu.

Kolejny charakterystyczny objaw problemów z trzustką możemy dostrzec w toalecie . Warto zwrócić uwagę na kolor moczu, który może wskazywać na stan zapalny. Innymi niepokojącymi objawami są również:

  • biegunka,
  • ślady niestrawionego jedzenia w stolcu,
  • zmiana koloru stolca — staje się odbarwiony,
  • tłuszczowy stolec — połyskliwy, mazisty; na powierzchni lub w wodzie toalety mogą być widoczne krople tłuszczu.

Tak zadbasz o swoją trzustkę

W zależności od danego rodzaju choroby trzustki, może mieć on inne przyczyny. Wyszczególnić można jednak kilka z nich, które zdecydowanie najczęściej negatywnie wpływają na pracę tego narządu . Są to:

  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu,
  • otyłość trzewna,
  • dieta bogata w czerwone mięso,
  • kamica żółciowa,
  • długotrwałe stosowanie leków,
  • czynniki genetyczne.

By wspomóc pracę trzustki, należy przede wszystkim stosować pełnowartościową i zbilansowaną dietę . Na co dzień warto wybierać takie produkty jak kasze, chude mleko, niskotłuszczowe przetwory mleczne, chude ryby, warzywa. Pozytywny wpływ na pracę tego organu mają również rozmaite zioła. Warto raz na jakiś czas zaparzyć sobie pokrzywę, mniszek lekarski, tymianek czy chmiel. Stymulują one wydzielanie enzymów trzustkowych i wykazują właściwości antyoksydacyjne.

Przede wszystkim nie należy jednak ignorować objawów chorej trzustki. Gdy zauważysz któryś z nich, czym prędzej skontaktuj się z lekarzem, którzy zleci przeprowadzenie dodatkowych badań.

Zobacz także:

Jej przyczyny wciąż nie są do końca znane. Ból brzucha, biegunka, utrata masy ciała to dopiero początek

Te zmiany skórne mogą być objawem raka

Znany aktor walczy z rakiem gardła

Wyjątkowo odporna na leki. Agresywna bakteria jest już w Ukrainie
Nowe wieści ws. stanu zdrowia Jakubiaka. Tak reaguje na leczenie w Izraelu
Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Wihan
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko