Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Upadek papieża Franciszka. Jest oświadczenie Watykanu ws. jego stanu zdrowia
Klaudia Tomaszewska
Klaudia Tomaszewska 17.01.2025 15:25

Upadek papieża Franciszka. Jest oświadczenie Watykanu ws. jego stanu zdrowia

Papież Franciszek
Fot. Shutterstock / Alessia Pierdomenico

Niepokojące wieści napływają z Watykanu. Papież Franciszek czuje się coraz gorzej, a wierni bardzo martwią się o jego stan zdrowia. Tym razem sytuacja jest o tyle poważna, że głowa kościoła katolickiego runęła na ziemię!

Papież Franciszek jest chory

Papież Franciszek w ostatnim czasie mocno podupadł na zdrowiu. Nie dało się tego nie zauważyć, szczególnie że poruszał się na wózku. To wszystko profilaktyka po operacji przepukliny, którą przeszedł kilka miesięcy temu.

Teraz gdy Święty Ojciec poczuł się dobrze, doszło to kolejnego nieszczęścia. Ludzie aż wstrzymali oddech, a Watykan natychmiast wydał oświadczenie.

Te zmiany skórne mogą być objawem raka Półpasiec to bolesna choroba wirusowa. Po tych objawach go rozpoznasz

Upadek papieża Franciszka

Jak donosi Watykan, do upadku doszło w prywatnej rezydencji papieża. Franciszek poruszał się po niej o własnych siłach, jednak jego organizm nagle odmówił mu posłuszeństwa, a papież runął na ziemię.

Na szczęście szybko interweniowały osoby trzecie, które natychmiast wezwały służby ratunkowe. Wedle pierwszych doniesień nie doszło do niczego poważnego, chociaż badania nadal trwają.

Diagnoza papieża Franciszka

Dziś rano z powodu upadku w Domu Świętej Marty papież Franciszek odniósł kontuzję prawego przedramienia, bez złamań.

Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. To jednak nie jedyny tego typu incydent w ostatnim czasie. W grudniu Ojciec Święty potknął się i przewrócił, uderzając podbródkiem o ziemię.

Objaw chorego serca zauważysz na kostkach. To powinno wzbudzić czujność
Obrzęki kostek - objaw choroby serca
Obrzęki kostek - objaw choroby serca
Problemy z sercem to nie tylko brak siły, duszności, czy bóle w klatce piersiowej. Pewne objawy są niespecyficzne, a przez to bywają długo bagatelizowane. Warto jednak być świadomym, że niektóre z nich mogą wskazywać właśnie na chore serce.Tak jest w przypadku bólu nóg, czy opuchniętych kostek. Zwykle takie objawy łączymy ze zmęczeniem, długotrwałym staniem, czy męczącą podróżą. A jednak przyczyna może być bardzo poważna.
Czytaj dalej
Dla neurologa choroby rzadkie to codzienność. W Polsce choruje na nie ok. 2,5 mln osób
Choroby rzadkie - wywiad z neurologiem
Choroby rzadkie - wywiad z neurologiem
Zgodnie z przyjętą w Unii Europejskiej definicją, choroba rzadka dotyczy mniej niż 5 osób na 10 tys. Mimo rzadkości występowania każdej z nich, w sumie dotykają one około 6–8% populacji, co w Polsce przekłada się na co najmniej 2,5 miliona osób. Około połowę z dotychczas skatalogowanych 8-10 tys. chorób rzadkich stanowią choroby dotyczące układu nerwowego, a pacjenci ci wymagają pomocy neurologa.Do neurologicznych chorób rzadkich zalicza się m.in. miastenię, NMOSD, rdzeniowy zanik mięśni, stwardnienie zanikowe boczne, dystrofię mięśniową Duchenne'a, zespół Dravet, chorobę Huntingtona czy autoimmunologiczne zapalenia mózgu. O wyzwaniach związanych z diagnozowaniem i leczeniem chorób rzadkich mówi prof. dr hab. m. med. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która na początku grudnia objęła funkcję przewodniczącej Rady ds. Chorób Rzadkich. 
Czytaj dalej