Znany aktor walczy z rakiem gardła
Nowotwory regionu głowy i szyi, do których zalicza się rak gardła, stanowią ok. 5% wszystkich zarejestrowanych w Polsce nowotworów złośliwych. Choć ta liczba nie wydaje się duża, według ekspertów przybywa diagnoz wśród coraz młodszych pacjentów. Niestety, właśnie takie rozpoznanie otrzymał znany i lubiany aktor.
Nowotwory głowy i szyi występują najczęściej po 45. roku życia i dotykają częściej mężczyzn niż kobiety. W Polsce rak krtani i gardła stanowi 4% wszystkich nowotworów u mężczyzn i 0,5% nowotworów u kobiet.
Aktor walczy z nowotworem od ponad pół roku
– Jeszcze 08.07. świętowałem swoje urodziny, a dzień później byłem już na stole operacyjnym, rozpoczynając walkę z nowotworem gardła, walkę o zdrowie, o życie, o siebie – w drugi dzień świąt napisał na swoim koncie instagramowym Maciej Jachowski.
Macieja Jachowskiego znamy z ról w popularnych polskich produkcjach, takich jak Barwy szczęścia, M jak miłość czy Listy do M. Kiedy niespodziewanie zniknął z życia publicznego, wiele osób zastanawiało się, co dzieje się z aktorem. Jak wyznał niedawno, miniony rok był dla niego najtrudniejszym rokiem w życiu.
– Przez ostatnie miesiące milczałem, bo nie chciałem o tym mówić, byłem rozbity. Każdego dnia walczyłem z samym sobą, ze swoimi emocjami, bólem gardła, który uniemożliwiał mi jedzenie, z brakiem głosu (tak…bywały dni, w których nie mogłem nic powiedzieć, bo jak mówić, kiedy Twoje gardło płonie…?) i ze wstydem (jakbym miał wpływ na to, że choruję...) – pisze Maciej Jachowski.
Świąteczny post aktora ma jednak pozytywny wydźwięk. Jak przyznaje, droga do całkowitego wyzdrowienia jest jeszcze daleka, ale osiągalna. Rokowania w przypadku wcześnie wykrytych nowotworów głowy i szyi są dobre.
Fot. Maciej Jachowski/Instagram
Nowotwór nosa i zatok przynosowych. Główny objaw można długo bagatelizować Niepokojące sygnały raka przełyku. 10 objawów, które trzeba znać
Jakie są objawy raka gardła?
Rakiem gardła potocznie nazywa się wszystkie typy raka zlokalizowanego w tylnej części jamy ustnej, przełyku i głośni. Dokładniejsze określenie nowotworów tego rodzaju to rak krtani i gardła.
Pierwsze objawy raka krtani i gardła są bardzo niespecyficzne, dlatego często bywają mylone ze zwykłym przeziębieniem. Chory może mieć chrypkę, odczuwać ból gardła, mieć zatkany nos i ucho, co osłabia słuch; są to objawy, których przynajmniej raz w życiu doświadczył niemal każdy z nas, toteż łatwo je zbagatelizować. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby mogą występować:
- trudności w przełykaniu,
- problemy z oddychaniem,
- zmiany głosu, w tym chrypka czy trudności z wyraźnym mówieniem,
- uporczywy kaszel lub ból gardła,
- uczucie zalegania czegoś w gardle,
- pojawienie się guzka na szyi lub w gardle,
- ból ucha,
- nagła, niezamierzona utrata masy ciała.
Leczenie raka krtani i gardła
Leczenie raka krtani i gardła zależy od dokładnej lokalizacji guza i zaawansowania nowotworu. We wczesnych stadiach leczeniem z wyboru u pacjentów z rakiem gardła jest radioterapia lub laserowe usunięcie guza; wykonuje się też operacje oszczędzające krtań. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna może być laryngektomia (częściowe lub całkowite usunięcie krtani) lub nawet leczenie skojarzone, obejmujące zabieg chirurgiczny i radioterapię oraz chemioterapię.
Pomyślnie przeprowadzone leczenie daje pacjentom szansę na długie życie w zdrowiu. W przypadkach późnego wykrycia nowotworu i konieczności usunięcia krtani konieczna jest jednak rehabilitacja mowy.
Czytaj także:
Chorzy na nowotwory – nie bójcie się lekarzy!
Dobre wieści dla pacjentów chorych na raka. Innowacyjna metoda nareszcie w Polsce
Gastroskopia dla wrażliwych pacjentów. Takie są dzisiejsze alternatywy