To częsty objaw białaczki. Pojawia się na brzuchu
Białaczka, nazywana również leukemią, to choroba nowotworowa narządów krwiotwórczych. Przez to często nazywana jest potocznie rakiem krwi, choć nie jest to stwierdzenie prawidłowe. Jednego z początkowych objawów tej choroby należy dopatrywać się w… naszym brzuchu. Co powinno nas zaniepokoić? Sprawdźmy.
Białaczka może być klasyfikowana na podstawie atakowanego typu komórek (białaczka szpikowa lub białaczka limfoblastyczna) oraz na podstawie szybkości przebiegu (ostra lub przewlekła). Im szybciej uda się ją wykryć, tym lepsze są rokowania.
Przyczyny białaczki
Do przyczyn zachorowań na białaczkę zalicza się:
- uwarunkowania genetyczne (np. zespół Downa),
- czynniki zakaźne (np. wirus Epstein-Barr),
- narażenie środowiskowe lub zawodowe na czynniki fizyczne (np. promieniowanie jonizujące) i chemiczne (np. chrom VI, pestycydy, środki ochrony roślin),
- nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu immunologicznego (m.in. zespoły upośledzonej odporności).
Jakie są objawy białaczki?
Jednym z pierwszych objawów białaczki jest powiększająca się śledziona . Wywołuje to u chorego uczucie dyskomfortu lub ból w okolicy lewego nadbrzusza. Brzuch może być powiększony . Może też dojść do powiększenia węzłów chłonnych oraz krwawień – z otworów ciała, ale i do skóry w postaci siniaków i wybroczyn lub do ośrodkowego układu nerwowego
Pozostałe objawy białaczki to:
- męczliwość,
- zmiany w jamie ustnej i gardle pojawiające się w wyniku zakażeń wirusowych i grzybiczych,
- gorączka.
Jak wygląda diagnoza białaczki?
Białaczkę diagnozuje się za pomocą testów laboratoryjnych . W badaniach krwi uwidacznia się leukemia (wzrost liczby białych krwinek). Pacjentom z podejrzeniem nowotworu wykonuje się biopsję szpiku , w celu potwierdzenia diagnozy i identyfikacji typu białaczki. Po ich wykonaniu ustala się plan leczenia.
Jak długo można żyć z białaczką?
Wielu zastanawia się, czy białaczka jest uleczalna. Tak, jest możliwa do zahamowania i wyleczenia , ale warto pamiętać, że im szybciej zostanie wykryta, tym szanse są większe. Przy łagodnym przebiegu choroby rokowania są dobre - czas przeżycia pacjenta wynosi około 10-20 lat . Może się jednak zdarzyć, że od początku lub po czasie zyska agresywny przebieg i przeżywalność będzie znacznie krótsza.
Zobacz też:
Trudno w to uwierzyć, ale ta kobieta ma 64 lata. Gładką skórę zapewnia jej jeden trik
Najmłodsi zakażają się nią jeden po drugim. "Naprawdę okrutny ból sprawia dzieciakom"
Ta choroba potrafi dotknąć nawet połowę dorosłych Polaków. Lekarz ostrzega