Nowotwory atakują, kiedy się tego nie spodziewamy. Coraz więcej osób choruje – a już w szczególności młodych. Warto więc badać się w każdym wieku. Szybka diagnoza pozwala zyskać dobre rokowania.Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, na całym świecie rozpoznawanych jest ponad milion przypadków nowotworów krwi rocznie. Według szacunków, co 35 sekund jedna osoba na świecie słyszy diagnozę nowotworu krwi. W Polsce choruje około 150 tys. osób.
Białaczka, nazywana również leukemią, to choroba nowotworowa narządów krwiotwórczych. Przez to często nazywana jest potocznie rakiem krwi, choć nie jest to stwierdzenie prawidłowe. Jednego z początkowych objawów tej choroby należy dopatrywać się w… naszym brzuchu. Co powinno nas zaniepokoić? Sprawdźmy.Białaczka może być klasyfikowana na podstawie atakowanego typu komórek (białaczka szpikowa lub białaczka limfoblastyczna) oraz na podstawie szybkości przebiegu (ostra lub przewlekła). Im szybciej uda się ją wykryć, tym lepsze są rokowania.
Białaczka to choroba nowotworowa krwi, która zwykle rozwija się w ukryciu, nie dając wyraźnych objawów. Istnieje jednak pewien symptom, który może pojawić się stosunkowo wcześnie i powinien zaniepokoić – to zmiany widoczne na dziąsłach. Dolegliwości ze strony dziąseł, choć bardzo często są mylone z typowymi problemami jamy ustnej, mogą być pierwszym objawem białaczki. W tym artykule przyjrzymy się temu, jak wyglądają dziąsła osoby chorej na białaczkę i jakie są inne objawy choroby.
W Polsce każdego roku ponad 13 tysięcy osób dowiaduje się, że cierpi na nowotwór krwi, tzw. białaczkę. Ponieważ choroba w wielu przypadkach rozwija się bezobjawowo, trudno ją dostrzec. Są jednak pewne symptomy, które mogą ją zdradzić. Niektóre z nich widać na skórze.