Pacjenci.pl Choroby To mniej znany, lecz charakterystyczny objaw raka płuc. Występuje u 35 proc. pacjentów
Fot. Shutterstock/ True Touch Lifestyle

To mniej znany, lecz charakterystyczny objaw raka płuc. Występuje u 35 proc. pacjentów

17 września 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

To jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów, gdzie dość dużym problemem jest brak charakterystycznych objawów na początkowym etapie rozwoju choroby. Sprawia to, że jego wykrycie jest niestety często opóźnione.

Na raka płuc - bo o nim mowa, wpływ mogą mieć m.in. czynniki środowiskowe, takie jak m.in. smog, zanieczyszczenia powietrza oraz inne substancje toksyczne, wdychane do płuc. Oczywiście wczesne symptomy raka płuc są dość subtelne, jednak powinno się zwracać uwagę na pewne sygnały, świadczące o rozwijającym się nowotworze. Jeden z objawów występuje u ok. 35 proc. pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc oraz znacznie rzadziej u pacjentów z drobnokomórkowym rakiem płuc.

Rak płuc to jeden z najczęściej występujących nowotworów

Rak płuc jest jednym z najczęściej występujących nowotworów, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Niestety, ten rodzaj guza ma często kiepskie rokowania. W dużej mierze wywoływany jest przez czynniki środowiskowe, takie jak m.in. zanieczyszczone powietrze oraz ekspozycja na substancje toksyczne, czyli dym tytoniowy.

Choroba polega na dynamicznym i niekontrolowanym rozroście złośliwym komórek nowotworowych w tkance płuc. Ten rak jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych, uznawany obecnie za chorobę cywilizacyjną, ale również najczęstszą przyczynę zgonów, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Niestety, rokowania w przypadku tego raka są jednymi z najmniej optymistycznych.

shutterstock_2254980547.jpg
Fot. Shutterstock/Peopleimages.com

Masz wypryski na klatce piersiowej i brzuchu? To pierwszy objaw raka
Nietypowy, zupełnie pomijany objaw raka prostaty. Reaguj zanim będzie za późno!

Jakie są objawy raka płuc?

W początkowych stadiach choroba może przebiegać niemal bezobjawowo. Sprawia to, że często po prostu diagnozowany jest zbyt późno. W zaawansowanym stadium choroby występują bardziej oczywiste symptomy -  przewlekły kaszel, kwrioplucie oraz duszności.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia co roku przybywa ok. 2 mln przypadków zachorowalności na nowotwory płuc, natomiast w Polsce diagnozuje się ok. 23 tys. nowych zachorowań. Rak płuc dotyczy zazwyczaj osób po 40. roku życia, lecz szczyt rozwoju osiąga u osób po 70. roku życia.

Jeden z najczęstszych objawów raka płuc

Wśród mniej oczywistych objawów raka płuc można wymienić m.in . nawracające infekcje dróg oddechowych, ból podczas oddychania lub kaszlu - może wskazywać na rozwój guza w obrębie płuc, brak apetytu, przewlekłe zmęczenie.

Do jednych z mniej znanych, lecz dość charakterystycznych objawów raka płuc są tzw. palce pałeczkowate. Jest to specyficzny objaw, wskazujący na rozwój raka płuc. Te zmiany polegają na stopniowej deformacji palców. Z czasem przypominają one kształtem pałeczki lub maczugi. Paznokcie są bardziej błyszczące oraz wypukłe, natomiast podstawa paznokcia zaczyna mięknąć. Kąt między paznokciem a skórką jest powiększony, co sprawia, że paznokieć wygląda, jakby nie był już przytwierdzony do palca . Niestety, zmiany mogą rozwijać się latami i obejmują oba palce dłoni. W zaawansowanym stadium choroby końcówki palców puchną, a tym samym przybierają dość charakterystyczny kształt.

Objaw występuje u ok. 35 proc. pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc i znacznie rzadziej u pacjentów z drobnokomórkowym rakiem płuc. Te zmiany absolutnie nie powinny być lekceważone, gdyż mogą wskazywać na szereg poważnych problemów zdrowotnych, nie tylko na raka płuc, ale również choroby tarczycy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy też chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Czytaj też:

To znak, że rak zajął płuca. Może dotyczyć nawet 70 proc. chorych

To nietypowy objaw raka płuc. Pojawia się na twarzy

Polscy pacjenci przetestują szczepionkę na raka płuc. „To przełom”

Resort zdecydował, będzie 35-godzinny tydzień pracy?
Te zmiany dotkną milionów osób. Będziemy pracować dłużej
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko