Rak płuca jest najbardziej śmiertelnym z nowotworów złośliwych w Polsce. Co roku takie rozpoznanie otrzymuje 22 tys. pacjentów w kraju. Szanse na skuteczne leczenie daje możliwie wczesne wykrycie choroby. Jakie objawy daje rak płuca na wczesnym etapie rozwoju?Objawy raka płuca są bardzo niespecyficzne, zwłaszcza na początkowym etapie. Z tego względu wczesna diagnostyka choroby jest mocno utrudniona. Podpowiadamy, na jakie symptomy warto zwrócić uwagę.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) uznała, że woreczki nikotynowe ZYN mogą być mniej toksycznym rozwiązaniem dla palaczy niż papierosy i zezwoliła na sprzedaż 20 wariantów tego produktu w USA. Jak podaje FDA, według badań naukowych ryzyko nowotworowe związane z używaniem tych woreczków przez palaczy jest znacznie niższe, niż w przypadku palenia papierosów.
Często zamalowujemy swoje paznokcie, a szkoda, bo paznokcie mogą być bardzo dobrym wyznacznikiem naszego zdrowia. Zdarza się, że zmiany w ich kolorze, kształcie czy strukturze, mogą wskazywać na poważne choroby, m.in. na raka. Na co zwrócić uwagę?
Statystyki są zatrważające. Wynika z nich, że nowotwór płuc zabija dużo więcej kobiet niż nowotwór piersi. Niestety, Polki same proszą się o zachorowanie. Podpowiadamy, czego nie robić, by uniknąć raka płuc.W Polsce każdego roku diagnozuje się około 22 tys. przypadków raka płuc. Coraz częściej dotyka on kobiet. Liczba chorujących na ten nowotwór pań od 2000 roku wzrosła aż o 95 proc., czyli niemal dwukrotnie.
Badacze z MUSC Hollings Cancer Center sprawdzili świadomość odnośnie istnienia badań przesiewowych w związku z rakiem płuc. Jak się okazuje, 78 proc. pacjentów nigdy nie rozmawiało o jednej formie profilaktyki z lekarzem.W Polsce również istnieje możliwość wykonania badań przesiewowych w kierunku raka płuc, co jest istotne w profilaktyce tego nowotworu. Program obejmuje osoby spełniające określone kryteria, zazwyczaj związane z m.in. wiekiem. Będzie on dostępny do końca 2024 roku. Warto, by osoby w grupie ryzyka skonsultowały się z lekarzem i dowiedziały się, czy kwalifikują się do tego programu, ponieważ wczesne wykrycie raka płuc znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie.
Statystyki dotyczące raka płuc są niezwykle przygnębiające. Z jego powodu umiera ponad 20 tysięcy osób każdego roku. A najgorsze jest to, że większość tych nowotworów wykrywana jest tak późno, że szanse na przeżycie 5 lat wynoszą zaledwie 14 procent...Dlatego tak ważne są badanie kontrolne i obserwacja swojego ciała. Warto być świadomym tego, jak w początkowej fazie może manifestować się rak płuc i nie bagatelizować tych objawów.
To jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów, gdzie dość dużym problemem jest brak charakterystycznych objawów na początkowym etapie rozwoju choroby. Sprawia to, że jego wykrycie jest niestety często opóźnione.Na raka płuc - bo o nim mowa, wpływ mogą mieć m.in. czynniki środowiskowe, takie jak m.in. smog, zanieczyszczenia powietrza oraz inne substancje toksyczne, wdychane do płuc. Oczywiście wczesne symptomy raka płuc są dość subtelne, jednak powinno się zwracać uwagę na pewne sygnały, świadczące o rozwijającym się nowotworze. Jeden z objawów występuje u ok. 35 proc. pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc oraz znacznie rzadziej u pacjentów z drobnokomórkowym rakiem płuc.
Jest mnóstwo chorób, których objawy pojawiają się na stopach. Jedną z nich jest rak płuc, o którym mogą świadczyć tzw. “palce Hipokratesa”, czyli palce pałeczkowate. Jak je rozpoznać? Oto wyjaśnienie i zdjęcia. Jeśli takie masz, biegnij do lekarza!
Zmarł 29 listopada 2006 roku w zostawiając w żałobie tysiące fanów. Zagrał w ponad 150 filmach, wcielając się w żołnierzy, amantów i partyzantów. I chociaż w ostatnich latach życia był ciężko chory, nie rezygnował z aktorstwa. Krążą legendy o tym, że zamiast brać leki, pił whisky.
Jak wskazują dane WHO co roku przybywa ok. 2 mln przypadków zachorowalności na nowotwory płuc, z kolei w Polsce diagnozuje się ok. 23 tysięcy nowych przypadków zachorowań. Zazwyczaj rak płuc dotyczy osób po 40. roku życia, lecz szczyt rozwoju osiąga u osób po 70. roku życia.Rak płuc potrafi być wykrywany w zaawansowanym stadium. Rozwijający się w płucach nowotwór może sprawić, że chore osoby mogą odczuwać specyficzne wrażenia smakowe. Absolutnie nie powinny być one ignorowane. Zobaczcie szczegóły.
Szczepionka na raka płuc jest na etapie badań klinicznych, ale eksperci już teraz oceniają, że jest to prawdziwy przełom. Oparta jest na technologii mrNA szczepionka zostanie użyta do terapii chorych w siedmiu krajach Europy. Skorzystają z niej m.in. pacjenci z Polski. Rak płuc dotyka około 23 tysiące osób rocznie. Dwukrotnie częściej rozpoznawany jest u mężczyzn, ale liczba zachorowań wśród kobiet z roku na rok jest coraz większa. Jak czytamy na stronie NFZ, w Polsce we wczesnej fazie diagnozuje się zaledwie 20 proc. przypadków, a aż 95 proc. chorych to byli lub obecni palacze tytoniu.
“Palce Hipokratesa” mogą świadczyć o raku płuc. Zazwyczaj pojawiają się na dłoniach, ale mogą wystąpić również na stopach. Bardzo często towarzyszą im “paznokcie zegarkowe”, czyli szerokie okrągłe paznokcie. Z tego tekstu dowiesz się, jakie są objawy raka płuc na stopach, jak wyglądają “palce Hipokratesa”, czym charakteryzują się “paznokcie zegarkowe”, a także zobaczysz ich zdjęcia. Jeśli zauważysz u siebie takie zmiany, idź do lekarza, by wykluczyć najgorsze.
Ten nowotwór to niechlubny lider. Nie dość, że jest najczęstszy, to jeszcze najbardziej śmiertelny. W Polsce odpowiada aż za 20 proc. zgonów onkologicznych. Chodzi o raka płuc. Jakie są jego pierwsze objawy?
Rak płuca to jeden z nowotworów odpowiadających za największą liczbę zgonów i jeden z najbardziej podstępnych. Latami nie daje żadnych objawów, by wreszcie zaatakować z pełną siłą. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że raka płuca diagnozuje się co roku u 2 milionów osób. W Polsce taką diagnozę słyszy prawie 25 tys. osób rocznie. Niestety wiele z nich umiera, ponieważ chorobę zdiagnozowano zbyt późno.Jak rozpoznać nowotwór płuca, zanim zniszczy organizm? Okazuje się, że choroba może wysyłać pewne subtelne sygnały. Jednym z takich znaków ostrzegawczych jest zespół Hornera, który widać na twarzy.
Marzena Kipiel-Sztuka zmarła a wieku 58 lat. Aktorka od lat mierzyła się z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, depresją i problemami z biodrem.
Marzena Kipiel-Sztuka zmarła po ciężkiej chorobie. Smutne informacje przekazała jej koleżanka z planu, Renata Pałys. Najpierw podzieliła się w sieci informacją na ten temat, ale szybko ją usunęła. Z koleżanką Sztuki z planu skontaktowała się Plejada, która potwierdziła przykre informacje.
Zmiany skórne często są objawem rozwijających się problemów ze zdrowiem, także chorób nowotworowych. W niektórych przypadkach zmiany skórne poprzedzają inne objawy miesiące wcześniej. Właściwa diagnoza może przyczynić się do poprawienia rokowań, dlatego wszelkie niepokojące zmiany skórne należy uważnie obserwować i szukać ich przyczyny.
Test okienkowy Schamrotha trwa kilka sekund i chociaż nie zastąpi badań diagnostycznych u lekarza, może zapalić "czerwoną lampkę", pomagając w diagnostyce wielu chorób, w tym raka płuca.Test na objaw Schamrotha to narzędzie diagnostyczne wykorzystywane przez lekarzy na całym świecie. W 1976 roku opracował opracował go profesor Abraham Leo Schamroth, kardiolog z Republiki Południowej Afryki, który zauważył, że u pacjentów chorych na serce, wątrobę lub płuca, zmieniają się palce. Jak go wykonać?
Prawnik Tomasza Komendy Paweł Matyja chce sprawdzić, czy nieżyjący już klient zachorował na raka płuca w więzieniu, czy już po wyjściu z jednostki. - Żeby odpowiedzieć na to pytanie w sposób klarowny i wyczerpujący należałoby powołać biegłych, którzy dokonaliby oceny dokumentacji medycznej, bo samego pacjenta zbadać się już nie da, określić, jak dana choroba się rozwijała i czy da się ustalić się, kiedy ona mogła się zacząć - mówi w rozmowie z Pacjentami mecenas Paweł Matyja. Dopiero wtedy można analizować ewentualne zagadnienia, na ile ta jakość opieki medycznej była adekwatna i prawidłowa. Postawienie komukolwiek zarzutu, że leczył Tomasza Komendę niewłaściwie jest oczywiście zbyt daleko idące i nie można tego dziś zrobić - dodaje. Podobnego zdania jest dr Jakub Kosikowski, rzecznik Naczelnej Izby lekarskiej. “To jak wróżenie z fusów. W tej sprawie jest bardzo dużo zmiennych” - wyjaśnia.Tomasz Komenda w lutym tego roku zmarł na raka. Mężczyzna miał bardzo trudną historię, która zakończyła się tragicznie. Niesłusznie skazany na 25 lat więzienia po 18 latach odsiadki wyszedł na wolność, lecz jego szczęście nie trwało długo.
Czechy zaatakowała gruźlica. Ta groźna choroba szybko rozprzestrzenia się u naszych sąsiadów. Tak właśnie wynika z danych, na które powołuje się serwis novinky.cz. Tylko w poprzednim roku odnotowano tam 447 przypadków zachorowań. Połowa z chorych osób to obcokrajowcy. Wśród nich przeważają osoby z Ukrainy, ale zdarzają się też przypadki z Rumunii, Słowacji czy Wietnamu. Na gruźlicę najbardziej narażone są osoby starsze, ale też niedożywione oraz nadużywające alkoholu.
Widzieliśmy w panu Tomaszu Komendzie głównie te miliony, które dostał. Nie interesował nas jego dalszy los i to, co czuje. Daliśmy sobie prawo do oceniania jego zachowania, w tym relacji z rodziną, nie biorąc pod uwagę, że jest po traumach, ma kruchą psychikę i przez 18 lat nie miał nic. Po wyjściu z więzienia powinien być objęty instytucjonalnym wsparciem, którego w Polsce dla takich osób nie ma. A żadne pieniądze tego wsparcia nie zastąpią – mówi prof. Janusz Heitzman*, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej. I proponuje, by Fundusz Sprawiedliwości dla dla ofiar przestępstw nazwać imieniem Tomasza Komendy. By jego cierpienie nie poszło w zapomnienie, ale dawało innym nadzieję na istnienie sprawiedliwości na świecie.
Nie żyje 46-letni Tomasz Komenda. Skazany za zbrodnię, której nie popełnił, w więzieniu spędził 18 lat, a po wyjściu na wolność okazało się, że ma raka płuca. - Leczenie tej choroby zależy od stopnia zaawansowania i typu. Nie bez znaczenia jest stan ogólny człowieka – mówi prof. Dariusz Kowalski, pulmonolog, kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii w rozmowie z portalem Pacjenci.pl.Tomasza Komendę aresztowano w 2000 r. za brutalny gwałt i zamordowanie 15-letniej Małgosi. Do przestępstwa doszło w dolnośląskiej wsi Miłoszyce niedaleko Wrocławia.Choć nie przyznawał się do winy, skazano go na 25 lat więzienia. Przez 18 lat pobytu w zakładzie karnym nie dostał ani jednej przepustki i po dopiero po wznowieniu śledztwa oraz ponownej analizie dowodów, w marcu 2018 r. Tomasz Komenda opuścił więzienie i ostatecznie został przez Sąd Najwyższy uniewinniony.