Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Rak Płuca

Rak Płuca

rak płuca

Marzena Kipiel-Sztuka
09.06.2024 12:20 Na to chorowała Marzena Kipiel-Sztuka. Halinka Kiepska zmarła w wieku 58 lat

Marzena Kipiel-Sztuka zmarła a wieku 58 lat. Aktorka od lat mierzyła się z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, depresją i problemami z biodrem. 

Marzena Kipiel-Sztuka
09.06.2024 12:01 Nie żyje Halinka Kiepska. Po długiej chorobie zmarła Marzena Kipiel-Sztuka

Marzena Kipiel-Sztuka zmarła po ciężkiej chorobie. Smutne informacje przekazała jej koleżanka z planu, Renata Pałys. Najpierw podzieliła się w sieci informacją na ten temat, ale szybko ją usunęła. Z koleżanką Sztuki z planu skontaktowała się Plejada, która potwierdziła przykre informacje.

Zmiany skórne
29.05.2024 13:12 Te zmiany na skórze mogą sygnalizować nowotwory. Na co zwracać uwagę?

Zmiany skórne często są objawem rozwijających się problemów ze zdrowiem, także chorób nowotworowych. W niektórych przypadkach zmiany skórne poprzedzają inne objawy miesiące wcześniej. Właściwa diagnoza może przyczynić się do poprawienia rokowań, dlatego wszelkie niepokojące zmiany skórne należy uważnie obserwować i szukać ich przyczyny. 

Dłonie ułożone w serce
25.04.2024 10:11 Ten test może ujawnić raka płuc. Wystarczy ułożyć dłonie w serce

Test okienkowy Schamrotha trwa kilka sekund i chociaż nie zastąpi badań diagnostycznych u lekarza, może zapalić "czerwoną lampkę", pomagając w diagnostyce wielu chorób, w tym raka płuca.Test na objaw Schamrotha to narzędzie diagnostyczne wykorzystywane przez lekarzy na całym świecie. W 1976 roku opracował opracował go profesor Abraham Leo Schamroth, kardiolog z Republiki Południowej Afryki, który zauważył, że u pacjentów chorych na serce, wątrobę lub płuca, zmieniają się palce. Jak go wykonać?

Tomasz Komenda, Paweł Matyja
29.03.2024 12:39 Prawnik Tomasza Komendy: "Czy opieka medyczna w więzieniu była prawidłowa?"

Prawnik Tomasza Komendy Paweł Matyja chce sprawdzić, czy nieżyjący już klient zachorował na raka płuca w więzieniu, czy już po wyjściu z jednostki. - Żeby odpowiedzieć na to pytanie w sposób klarowny i wyczerpujący należałoby powołać biegłych, którzy dokonaliby oceny dokumentacji medycznej, bo samego pacjenta zbadać się już nie da, określić, jak dana choroba się rozwijała i czy da się ustalić się, kiedy ona mogła się zacząć - mówi w rozmowie z Pacjentami mecenas Paweł Matyja. Dopiero wtedy można analizować ewentualne zagadnienia, na ile ta jakość opieki medycznej była adekwatna i prawidłowa. Postawienie komukolwiek zarzutu, że leczył Tomasza Komendę niewłaściwie jest oczywiście zbyt daleko idące i nie można tego dziś zrobić - dodaje. Podobnego zdania jest dr Jakub Kosikowski, rzecznik Naczelnej Izby lekarskiej. “To jak wróżenie z fusów. W tej sprawie jest bardzo dużo zmiennych” - wyjaśnia.Tomasz Komenda w lutym tego roku zmarł na raka. Mężczyzna miał bardzo trudną historię, która zakończyła się tragicznie. Niesłusznie skazany na 25 lat więzienia po 18 latach odsiadki wyszedł na wolność, lecz jego szczęście nie trwało długo. 

gruźlica w czechach
14.03.2024 14:02 Epidemia gruźlicy w Czechach. Liczba przypadków rośnie lawinowo

Czechy zaatakowała gruźlica. Ta groźna choroba szybko rozprzestrzenia się u naszych sąsiadów. Tak właśnie wynika z danych, na które powołuje się serwis novinky.cz. Tylko w poprzednim roku odnotowano tam 447 przypadków zachorowań. Połowa z chorych osób to obcokrajowcy. Wśród nich przeważają osoby z Ukrainy, ale zdarzają się też przypadki z Rumunii, Słowacji czy Wietnamu. Na gruźlicę najbardziej narażone są osoby starsze, ale też niedożywione oraz nadużywające alkoholu.

Tomasz Komenda
26.02.2024 17:36 „W Tomaszu Komendzie widzieliśmy miliony, nie człowieka po traumach"

Widzieliśmy w panu Tomaszu Komendzie głównie te miliony, które dostał. Nie interesował nas jego dalszy los i to, co czuje. Daliśmy sobie prawo do oceniania jego zachowania, w tym relacji z rodziną, nie biorąc pod uwagę, że jest po traumach, ma kruchą psychikę i przez 18 lat nie miał nic. Po wyjściu z więzienia powinien być objęty instytucjonalnym wsparciem, którego w Polsce dla takich osób nie ma. A żadne pieniądze tego wsparcia nie zastąpią – mówi prof. Janusz Heitzman*, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej. I proponuje, by Fundusz Sprawiedliwości dla dla ofiar przestępstw nazwać imieniem Tomasza Komendy. By jego cierpienie nie poszło w zapomnienie, ale dawało innym nadzieję na istnienie sprawiedliwości na świecie. 

Tomasz Komenda, pulmonolog Dariusz Kowalski
21.02.2024 23:54 Pulmonolog o raku płuca: "Ten nowotwór to niechlubny lider"

Nie żyje 46-letni Tomasz Komenda. Skazany za zbrodnię, której nie popełnił, w więzieniu spędził 18 lat, a po wyjściu na wolność okazało się, że ma raka płuca. - Leczenie tej choroby zależy od stopnia zaawansowania i typu. Nie bez znaczenia jest stan ogólny człowieka – mówi prof. Dariusz Kowalski, pulmonolog, kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii w rozmowie z portalem Pacjenci.pl.Tomasza Komendę aresztowano w 2000 r. za brutalny gwałt i zamordowanie 15-letniej Małgosi. Do przestępstwa doszło w dolnośląskiej wsi Miłoszyce niedaleko Wrocławia.Choć nie przyznawał się do winy, skazano go na 25 lat więzienia. Przez 18 lat pobytu w zakładzie karnym nie dostał ani jednej przepustki i po dopiero po wznowieniu śledztwa oraz ponownej analizie dowodów, w marcu 2018 r. Tomasz Komenda opuścił więzienie i ostatecznie został przez Sąd Najwyższy uniewinniony.