Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Te zmiany dotkną milionów osób. Będziemy pracować dłużej
Daria  Siemion
Daria Siemion 17.09.2024 08:20

Te zmiany dotkną milionów osób. Będziemy pracować dłużej

Spacerujący emeryci
Fot. East News / Marek Bazak

Najnowsze analizy sugerują, że deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS)  w 2028 roku może wzrosnąć o 30 miliardów złotych, co budzi obawy o przyszłość emerytur w Polsce.

W obliczu tego kryzysu, pojawia się pytanie: czy Polacy będą musieli pracować dłużej? Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, nie wyklucza takich zmian. Polityczka Polski 2050 podkreśla, że głównym celem reform będzie zachęcenie emerytów do dłuższej pracy.

Rosnący deficyt FUS

FUS odgrywa kluczową rolę w polskim systemie emerytalnym, odpowiadając za wypłatę świadczeń emerytalnych i rentowych. Niestety, prognozy na najbliższe lata nie są optymistyczne – deficyt FUS ma gwałtownie wzrosnąć, co oznacza, że wydatki przewyższą wpływy. 

W najkorzystniejszym scenariuszu do 2030 roku deficyt wyniesie 19 miliardów złotych, ale realna wartość może sięgnąć nawet 30 miliardów. Choć ZUS zapewnia, że emerytury są bezpieczne, coraz więcej Polaków nie wierzy w stabilność systemu.

ZUS
Możliwe, że wiek emerytalny zostanie podwyższony Fot. East News / Arkadiusz Ziółkowski
Seniorzy zostawieni na lodzie? Waloryzacji emerytur nie będzie Pracuje w hospicjum. Zdradza, co mówią ludzie przed śmiercią

Seniorzy na etatach?

Obecnie wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, podczas gdy mężczyźni przechodzą na emeryturę w wieku 65 lat. Ponieważ kobiety żyją dłużej, a zarabiają mniej, ich świadczenia są  średnio o 30 proc. niż niższe. 

Minister Pełczyńska-Nałęcz sugeruje, że rząd rozważa mechanizmy, które zachęcą kobiety do dłuższej pracy, co miałoby poprawić ich sytuację finansową na emeryturze. Jednym z nich mają być specjalne ulgi. Takie zachęty rząd kieruje również w stronę mężczyzn. 

Przypomnijmy, że emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać do swojego świadczenia bez limitów. ZUS nie zawiesi ani nie zmniejszy świadczenia również osobom z prawem do emerytury częściowej.

Podwyżka wieku emerytalnego – czy to konieczne?

Reforma systemu emerytalnego wydaje się jednak nieunikniona, jeśli Polska chce uniknąć dalszego pogłębiania deficytu. Niemniej jednak, podniesienie wieku emerytalnego to tylko jedna z możliwych opcji. 

Podniesienie wieku emerytalnego nie jest wykluczone. Jak mówi Pełczyńska-Nałęcz: – Nie wykluczam tego. Polityczka dodaje, że najważniejsze jest stworzenie warunków, które sprawią, że dłuższa praca będzie bardziej opłacalna, zwłaszcza dla kobiet. 

Zobacz też:

Misiek Koterski otworzył własną klinikę. Cena za leczenie? Lepiej usiądź

Senes - zakazana w Niemczech i Wielkiej Brytanii herbata ziołowa. Polacy wciąż ją piją

Pająk Nosferatu zmierza do Polski. Zagrożenie czy nieszkodliwy przybysz?