To najczęstsza przyczyna śmierci nastolatków w Polsce. Wstrząsające dane
Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce. Dane są niepokojące, tym bardziej że ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne.
Po pandemii koronawirusa troje na czworo dzieci zgłaszało, że znacznie gorzej radzi sobie z emocjami, natomiast ok. 14 proc. polskich uczniów wymagało interwencji związanej z funkcjonowaniem psychicznym. Tak złe zdrowie psychiczne nastolatków przełożyło się na 2139 prób samobójczych podjętych przez dzieci i nastolatków w ubiegłym roku.
Niepokojące informacje odnośnie zdrowia psychicznego młodych Polaków
Z danych przekazanych na konferencji prasowej Kompleksowa opieka psychiatryczna dla dzieci i młodzieży w sektorze publicznym i prywatnym zorganizowanej przez PAP wynika, że co dziesiąte polskie dziecko zgłasza problemy związane z naturą psychiczną. Z danych wynika, że aż 600 tysięcy młodych pacjentów potrzebuje pomocy. Natomiast samych specjalistów: lekarzy psychiatrów dziecięcych i młodzieżowych jest tylko 560.
Ta niepokojąca sytuacja generuje ogromne kolejki do lekarzy w ramach publicznego systemu zdrowia psychicznego. Niestety, w Polsce brakuje też koordynacji między różnymi specjalistami, a odpowiedzialność za organizację opieki psychiatrycznej złożona jest na barki rodziców pacjenta.
Dane odnośnie prób samobójczych młodych Polaków
Bardzo niepokojąco prezentują się najnowsze dane, które dotyczą podejmowanych prób samobójczych . W Polsce to najczęstsza przyczyna zgonów osób w wieku 14-19lat. W ubiegłym roku usiłowało targnąć się na swoje życie 2139 osób w wieku poniżej 18 lat. Jeszcze rok wcześniej było to 2093 dzieci.
Nie jest tajemnicą, że pandemia koronawirusa bardzo negatywnie wpłynęła na zdrowie psychiczne młodych Polaków . Jako odpowiedź na rosnące potrzeby w związku ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży realizowany jest program Kompleksowej Opieki Terapeutycznej, który przeprowadzany jest w ramach reformy systemu opieki psychiatrycznej nastolatków, prowadzonej od 2020 r.
Lekarze podkreślają, jak ważna jest rola rodziców
Program przywiązuje ogromną wagę do terapii środowiskowej, która powinna być realizowana w naturalnym otoczeniu, gdzie funkcjonuje dziecko. Mowa oczywiście o środowisku domowym, szkolnym oraz rówieśniczym. Warto zaznaczyć, że lekarze nieustająco podkreślają, jak bardzo ma znaczenie rola rodziców, którzy muszą brać udział w procesie ustalania mechanizmów powstawania trudności w funkcjonowaniu dzieci oraz nastolatków.
Lekarze podkreślają również, że dorosłych powinny niepokoić wszelkie zmiany w zachowaniu dziecka, choć może być to trudne zadanie. Dlatego ważne jest to, by edukować ciągle rodziców w taki sposób, by wiedzieli oni, co jest zmianą naturalną w zachowaniu dziecka, a co powinno zaniepokoić.
Czytaj też:
"Amerykańskie dzieci dostają na komunię pistolet, a polskie rower albo quada"
Rekordowa liczba L4 z tej przyczyny. Niepokojący trend w Polsce