Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Emeryt gnębiony przez ZUS. Dali mu grosze, każą oddać krocie
Daria  Siemion
Daria Siemion 10.05.2024 13:28

Emeryt gnębiony przez ZUS. Dali mu grosze, każą oddać krocie

Koperta z napisem ZUS, w tle pieniądze
Fot. East News / Arkadiusz Ziółek

Senior ze Śląska otrzymał od ZUS szokujące pismo. Urząd nakazał emerytowi zwrot pieniędzy, które ten otrzymał, gdy nie był zdolny do pracy w czasie pandemii. Jakby tego było mało, ZUS doliczył odsetki. W podobnej sytuacji są tysiące osób w całej Polsce.

ZUS przyznał seniorowi świadczenie

Pan Waldemar Binięda to emerytowany górnik z Bytomia, który po przejściu na emeryturę, próbując związać koniec z koniec, zatrudnił się w ochronie. Podczas pandemii koronawirusa i kolejnych ograniczeń nie mógł pracować, więc ZUS przyznał mu świadczenie postojowe w wysokości 2 tysięcy złotych.

– Wypisałem wniosek do ZUS-u, pracodawca mi podbił, mało tego, za te tygodnie ZUS nie dostał moich pieniędzy, bo nie zarobiłem, a tak zawsze pracodawca odprowadzał do ZUS-u moje składki. ZUS znał więc mój status. Świadczenie dostałem bardzo szybko — relacjonował emeryt w programie Polsatu "Interwencja".

Drogowskaz wskazujący drogę do Sali Obsługi Klientów w ZUS
ZUS to instytucja znienawidzona przez wielu Polaków Fot. East News / Arkadiusz Ziółek
Renta wdowia może wynosić nawet 7600 zł. Komu przysługuje i na czym polega? 1000 zł dodatku do emerytury. Wyjaśniamy kto może otrzymać pieniądze

ZUS żąda od emeryta zwrotu pieniędzy

ZUS po czterech latach od wybuchu pandemii zażądał, żeby emeryt z Bytomia oddał pieniądze. Co więcej, instytucja doliczyła do tego odsetki! Pan Waldemar jest zdenerwowany i zrozpaczony. Nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego potraktowano go inaczej niż przedsiębiorców.

– To jest chore wszystko, nie można się z tym pogodzić. Jaka to jest równość obywateli, że jeden ma umowę na samozatrudnienie i dostaje 10 tys. zł za to, że nie mógł pracować, a ja, że byłem zatrudniony na umowę zlecenie, jestem karany? – mówił dziennikarzom "Interwencji".

Kto daje i zabiera ten się w piekle poniewiera? Ocenia adwokat

Głos w tej oburzającej sprawie zabrała znana z programu "Sprawa dla reportera" adwokat Eliza Kuna. Prawniczka podkreśliła, że przepisy są niespójne.

– W ogólnym zarysie prawa cywilnego jest taka zasada, że nawet jeśli już otrzymałem nienależne mi świadczenie, bądź bezpodstawnie się wzbogaciłem, ale w dobrej wierze zużyłem te pieniądze, to nie powinnam być zobowiązana do zwrotu. Niestety w przypadku pieniędzy publicznych organy podatkowe, skarbowe, ubezpieczeń społecznych tej zasady nie stosują, co uważam za krzywdzące wobec obywateli — wyjaśniła w rozmowie z "Interwencją".


Dziennikarze "Interwencji" rozmawiali również z przedstawicielką rybnickiego ZUS-u Beatą Kopczyńską. Zapytali ją, dlaczego pan Waldemar w ogóle otrzymał świadczenie, skoro nie miał do niego prawa.

– Wniosek był składany na podstawie oświadczenia i wniosek był prawidłowo złożony. ZUS ma prawo skontrolować go później. Żeby świadczenie mogło być należnie pobrane, musiał być przestój, a w firmie, w której pan Waldemar miał podpisaną umowę zlecenia, nie było przestoju — powiedziała urzędniczka.

Zobacz też:

Te osoby czeka głodowa emerytura. Muszą złożyć specjalne dokumenty w ZUS-ie

Tyle wyniesie 14. emerytura. Niektórzy dostaną tylko 50 złotych

Paragon grozy z apteki. Zapłaciła 500 zł za dwa leki i suplementy [KOMENTARZ]

Ta herbata za grosze wspomaga odchudzanie. Kiedyś pili ją cesarze, dziś kupisz ją w Biedronce
Czerwona herbata
Czerwona herbata
Jeżeli marzycie o redukcji wskaźnika BMI, oprócz deficytu kalorycznego i ćwiczeń, w osiągnięciu celu może pomóc czerwona herbata. Ten napój kiedyś był zarezerwowany wyłącznie dla chińskich cesarzy, dziś kosztuje grosze.Jest wiele powodów, by pić czerwoną herbatę w trakcie odchudzania. Nie tylko przyspiesza ona metabolizm, ale również oczyszcza organizm z toksyn. Dodając do niej plaster pomarańczy czy imbiru, uzyskacie przepyszny napój, który zachwyci najbardziej wymagających gości. Pamiętajcie jednak, że podstawą redukcji masy ciała jest aktywność fizyczna i dieta – bez tego cudów nie będzie.
Czytaj dalej
Zmiany w realizacji recept jeszcze nie dla wszystkich. Ministerstwo Zdrowia przesuwa termin na lipiec
Recepta, realizacja recept, zmiany
Zmiany w realizacji recept
Zmiany w nowym sposobie realizacji recept miały wejść w życie 8 maja. Resort Zdrowia podał nową datę zmian i wyjaśnił, skąd się wzięły opóźnienia. Już wcześniej lekarze apelowali do minister zdrowia o opóźnienie terminu wprowadzenia zmian, a jako argument podawali, że nowe szablony dawkowania leków mogą wiązać się z pomyłkami i wprowadzać dezorientację wśród pacjentów.Najpierw wprowadzenie nowego schematu dawkowania na receptach wyliczanego przez system, miało obowiązywać od początku kwietnia 2024 r. Później termin został przesunięty na 8 maja, a teraz ponownie nastąpiła zmiana.
Czytaj dalej
Polecane