Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > To wczesny zwiastun demencji. Zauważysz go po oczach
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 07.05.2024 13:56

To wczesny zwiastun demencji. Zauważysz go po oczach

Demencja, wzrok, zaburzenia wzroku
Fot. Freepic

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, lecz niestety po oczach widać też choroby. Według naukowców pierwsze sygnały demencji mogą pojawić się na 12 lat przed diagnozą. Może być to wczesną oznaką otępienia.

Naukowcy z Uniwersytetu Loughborough skupili się na zbadaniu zależności między problemami ze wzrokiem a rozwojem demencji w przyszłości. Najnowsze badania sugerują, że bardzo wczesnym sygnałem demencji mogą być zaburzenia widzenia. Ujawniają się one już 12 lat przed jej zdiagnozowaniem.

Eksperyment naukowców odnośnie demencji

Według najnowszych badań naukowców dość wczesnym sygnałem demencji zaburzenia widzenia i ujawniają się już 12 lat przed jej zdiagnozowaniem. Jak to w takich przypadkach bywa, naukowcy przeprowadzili pewien eksperyment już wiele lat wcześniej. Do badań postanowili zaprosić ponad 8,6 tys. mieszkańców hrabstwa Norfolk w Wielkiej Brytanii. Te osoby nie skarżyły się na żadne problemy ze zdrowiem.

Uczestników w latach 2004-20011 postanowiono poddać badaniom na zaburzenia funkcji poznawczych. Jednym z nich było wykonanie dość prostego testu, aby sprawdzić ich profil wrażliwości na światło. Eksperyment polegał na naciśnięciu przycisku, gdy na ekranie ukaże się trójkąt, który zbudowany jest z kolorowych kropek. To zadanie polegało na szybkości reakcji.

stara-kobieta-poddawana-badaniu-wzroku-w-klinice-okulistycznej.jpg
Fot. Freepic
Waloryzacja renty alkoholowej. Tyle teraz wynosi świadczenie Świadczenie wspierające. Niepełnosprawni muszą najpierw stawić się przed komisją

Problemy ze wzrokiem mogą być informacją odnośnie spadku funkcji poznawczych

Uczestnicy badania byli pod stałym nadzorem przez kolejne lata. Co ciekawe, do 2019 r. zdiagnozowano demencję u 537 osób. W tej grupie byli uczestnicy, którzy najpóźniej zauważyli wspomniany trójkąt we wcześniejszym teście. To właśnie na podstawie tych danych badacze wywnioskowali, że problemy ze wzrokiem mogą dość wcześnie być informacją odnośnie spadku funkcji poznawczych.

Wszystko przez to, że zmiany w strukturze mózgu, czyli blaszki amyloidowe - w przypadku choroby Alzheimera w pierwszej kolejności mogą właśnie dotykać obszary mózgu, które związane są z przetwarzaniem informacji wzrokowej. W związku z postępującą demencją może więc dochodzić do naruszenia istotnych obszarów mózgu, które zaangażowane są w procesy pamięciowe.

Te trudności mogą być objawem demencji

Naukowcy sugerują, że badanie wzroku może już o wiele wcześniej, ale również i sprawniej wykryć deficyty poznawcze, niż testy, które sprawdzają pamięć. Pisząc o objawach, które mogą ujawnić się 12 lat przed rozpoznaniem demencji, warto wymienić m.in. niewyraźne widzenie krawędzi przedmiotów lub też trudności z rozróżnianiem niektórych kolorów oraz zaburzenia ruchomości gałek ocznych. 

Osoby chore zatracają zdolność skanowania otoczenia, ale też twarzy nowo poznanych osób-porównując oczywiście do tych zdrowych. Naukowcy zwrócili również uwagę na to, że jednym z najważniejszych aspektów było to, iż grupa ochotników nie była jednak w pełni reprezentatywna dla ogólnej populacji. Mimo wszystko uznali, że odkrycie, którego dokonali może być pomocne, by zidentyfikować ryzyko demencji w przyszłości.

Czytaj też:

Te 3 rzeczy prowadzą do demencji. Nowe wyniki badań

Demencja Bruce'a Willisa postępuje. Nie rozpoznaje Demi Moore

Demencja starcza – przyczyny, objawy, leczenie
 

Polecane