To najczęstsze objawy zatorowości płucnej. Lekarz tłumaczy, na co zwrócić uwagę
Zatorowość płucna jest kardiologiczną dolegliwością, która może stanowić zagrożenie dla życia. Wymaga bardzo szybkiej interwencji lekarskiej, w związku z czym nigdy nie można bagatelizować objawów. O tym jak rozpoznać zator płucny i na czym polega leczenie, opowiedział specjalista, kardiolog inwazyjny dr n. med Przemysław Kwasiborski.
Czym jest zatorowość płucna?
Zatorowość płucna występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jak określa go kardiolog inwazyjny dr n. med Przemysław Kwasiborski, to ostra choroba kardiologiczna, do której dochodzi najczęściej wskutek utknięcia materiału zatorowego w tętnicach płucnych . Materiał zatorowy przepływa do tętnic płucnych przede wszystkim z różnych części układu krążenia.
"Głównym źródłem zatorowości są skrzepliny w żyłach kończyn dolnych i jamy brzusznej” - powiedział kardiolog inwazyjny, dr n. med. Przemysław Kwasiborski.
Jakie są objawy zatorowości płucnej?
Co ważne, objawy zatorowości płucnej mogą być trudne do rozpoznania. To jeszcze nie wszystko, gdyż bywają też przypadki bezobjawowe, diagnozujące się podczas badań, które są zupełnie niezwiązane z tym schorzeniem. Warto jednak pamiętać, że najbardziej charakterystycznymi oznakami choroby są m.in.
- wstrząs kardiogenny,
- utrata przytomności,
- niewydolność krążenia,
- duszność,
- nagłe pogorszenie stanu ogólnego (m.in. niskie ciśnienie, przeciążenie prawej
-
komory w badaniu echo).
Nie ma wyłącznie jednej przyczyny powstawania zatoru
Jak wyjaśnia lekarz Przemysław Kwasiborski zator płucny często nie powoduje nawet bólu w klatce piersiowej.
"Ból w klatce piersiowej, mimo że wymieniany klasycznie jako jeden z częściej występujących objawów, często nie występuje” - wyjaśnił kardiolog inwazyjny, dr n. med. Przemysław Kwasiborski.
Warto też wiedzieć, że nie ma wyłącznie jednej przyczyny powstawania zatoru płucnego. Natomiast czynnikami ryzyka są: otyłość, odwodnienie, unieruchomienie, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, przebyte zabiegi chirurgiczne, m.in. w obrębie jamy brzusznej, sepsa, złamanie miednicy, złamanie bliższego odcinka kości udowej, przebyta choroba żylna oraz żylaki kończyn dolnych.
Leczenie wymaga farmakologii
Trzeba podkreślić, że leczenie wymaga farmakologii, natomiast w trudniejszych przypadkach konieczne jest leczenie zabiegowe.
„W leczeniu farmakologicznym najszerzej stosuje się leki przeciwzakrzepowe. Wybranym grupom pacjentów najwyższego ryzyka podaje się leki fibrynolityczne” - wyjaśnił kardiolog inwazyjny, dr n.med. Przemysław Kwasiborski.
Lekarz dodaje też, że zatorowość płucna najczęściej jest wyleczalna. Samo leczenie, jeśli przypadek zalicza się do grupy niskiego i pośredniego ryzyka klinicznego, nie jest trudne.
„Najtrudniejsza jest diagnostyka i świadomość, że taka choroba istnieje”- wyjaśnił kardiolog inwazyjny, dr n.med. Przemysław Kwasiborski.
Czytaj też:
Najmłodsi zakażają się nią jeden po drugim. "Naprawdę okrutny ból sprawia dzieciakom"
Po tym poznasz raka trzustki. Jeśli się pojawi, szybko do lekarza