Pacjenci.pl Choroby To nietypowy objaw raka trzustki. Pojawia się w nocy
Fot. Shutterstock / Bricolage

To nietypowy objaw raka trzustki. Pojawia się w nocy

18 września 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Rak trzustki to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów. Długo nie daje żadnych objawów, by w końcu zaatakować z pełną siłą. Są jednak pewne symptomy, które mogą go sygnalizować, zanim całkowicie zniszczy narząd. Niektóre z nich pojawiają się w nocy.

Rak trzustki – niezwykle podstępny nowotwór

Rak trzustki jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów. Zazwyczaj rozwija się  bez wyraźnych objawów, co sprawia, że jego wczesne wykrycie jest bardzo trudne. W Polsce każdego roku diagnozuje się około 3500-5000 nowych przypadków.

Mimo postępów w medycynie, jedynie 10 proc. pacjentów z tym nowotworem przeżywa pięć lat od momentu postawienia diagnozy.

Czynniki ryzyka sprzyjające rozwojowi raka trzustki, obejmują palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, przewlekłe zapalenie trzustki oraz otyłość. Choroba może występować rodzinnie , więc osoby, których bliscy zmarli lub chorowali na raka trzustki, powinny zachować szczególną ostrożność.

Jak boli rak jelita grubego? Gastroenterolog podpowiada, co powinno niepokoić
Gdy zaczyna się rak żołądka, zmienia się skóra. Jeśli zauważysz takie zmiany, biegnij do lekarza

Nocne poty wczesnym objawem raka trzustki

Jednym z wczesnych objawów raka trzustki mogą być nocne poty . Nadmierne pocenie się, zwłaszcza w nocy, to sygnał, którego nie można ignorować, ponieważ może świadczyć o rozwoju nowotworu. Charakterystyczne jest to, że wydzielane ilości potu są nieproporcjonalnie duże – chory może się budzić w mokrej pidżamie, jego poduszka może być nasączona potem.

Nocne poty najczęściej występują w ziarnicy złośliwej, ale pojawiają się również w innych złośliwych nowotworach, w tym w raku trzustki. Mechanizm ten tłumaczy się uwalnianiem przez komórki nowotworowe substancji pirogenicznych lub cytokin, które mogą oddziaływać na podwzgórze, wpływając na termoregulację organizmu.

Co ciekawe, nadmierne pocenie może dotyczyć prawie 30 proc. przypadków zaawansowanego nowotworu. Zdarza się jednak, że jest to jeden z pierwszych objawów raka trzustki.

Mokra tkanina
Nadmierne pocenie się w nocy może być objawem raka trzustki Fot. Shutterstock / M.Baturitskii

Inne objawy raka trzustki:

  • ból brzucha,
  • ból brzucha promieniujący do pleców lub łopatki,
  • nudności i wymioty,
  • szybkie uczucie sytości po spożyciu posiłku,
  • zakrzepowe zapalenie żył,
  • żółtaczka,
  • smoliste stolce,
  • ciemny mocz,
  • osłabienie organizmu,
  • niedawno rozpoznana cukrzyca,
  • brak łaknienia oraz utrata masy ciała,
  • świąd skóry.

W przypadku pojawienia się takich dolegliwości – szczególnie, jeśli występują wszystkie na raz – należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić odpowiednie badania.

O czym jeszcze może świadczyć nadmierne pocenie?

Nadmierne nocne pocenie nie jest specyficzne jedynie dla raka trzustki. Może ono być również objawem innych nowotworów, takich jak rak kości , białaczka czy chłoniak Hodgkina . Nocne poty mogą również występować w przebiegu mniej groźnych chorób, takich jak nadczynność tarczycy, cukrzyca czy infekcje . Mimo to, nie powinniśmy lekceważyć tego objawy, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne objawy nowotworu.

Zobacz też:

Tak wygląda mocz przy raku trzustki. Nigdy go nie ignoruj

To mniej znany, lecz charakterystyczny objaw raka płuc. Występuje u 35 proc. pacjentów

Znana aktorka walczyła z guzem mózgu. Od lat wmawiano jej, że to migrena

Odmówili jej aborcji i zmarła. Rusza proces lekarzy
Popularne tabletki na gardło wycofane z obrotu. Stanowią zagrożenie dla zdrowia
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko