Rak kości (nowotwór kości) – przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie
Rak kości (nowotwór kości) – rodzaje nowotworu
Rak kości (nowotwór kości) – objawy
Rak kości (nowotwór kości) – diagnoza
Rak kości (nowotwór kości) – leczenie
Rak kości (nowotwór kości) – rodzaje nowotworu
Rak kości dzieli się na trzy rodzaje: nowotwory łagodne, nowotwory złośliwe oraz nowotwory przerzutowe.
1. Nowotwory łagodne to kościotwórcze nowotwory występuję w układzie kostno-stawowym, można podzielić je na kostniaka, kostniaka kostninowego oraz kostniaka zarodkowego. Z kolei nowotwory łagodne mają jeszcze odmianę chrzęstnowtwórczą, w którą wchodzi między innymi chrzęstniak oraz inne łagodne nowotwory, np. torbiel tętniakowatą i guz olbrzymiokomórkowy.
2. Nowotwory złośliwe do których można włączyć mięsaka kościopochodnego, szkliwiaka, guza olbrzymiokomórkowego kości, a także nowotwór chęstnotwórczy: chrzęstniakomięsak oraz pozostały – mięsak Ewinga.
3. Nowotwory przerzutowe to ostatni rodzaj raka kości. Nowotwory przerzutowe często są pierwszym objawem do tej pory nie ujawniającego się nowotworu. Nowotwory, które najczęściej przerzucają się do kości do rak nerki, rak sutka, rak stercz, rak tarczycy, rak żołądka, rak płuca, nerwiak płodowy u dzieci.
Rak kości (nowotwór kości) – objawy
Rak kości z początku nie daje objawów, dopiero w późniejszej fazie choroby daje widoczne objawy. Komórki, które uległy transformacji po przedostaniu się z krwią do kości namnażają się i wydzielają czynniki, które prowadzą do zaburzenia równowagi kostnej. Największe dolegliwości można zaobserwować w kręgosłupie, miednicy, żebrach, mostku, kości udowej, ramiennej oraz kości czaszki.
Wiele pacjentów nie odczuwa istotnych objawów, a o chorobie dowiaduje się dopiero w gabinecie lekarskim, kiedy przychodzi objawem nacieków nowotworowych. Wynikiem tego są tak zwane zdarzenia szkieletowe, czyli SRE, które są wynikiem rozwoju raka w kościach. Objawem raka kości wobec tego są patologiczne złamania kręgów oraz kości, a także ucisk na rdzeń kręgowy lub hiperkalcemia. To wszystko objawia się silnym, ostrym bólem miejscowym, promieniującym lub wszechogarniającym i trudnym do zlokalizowania. Bóle spowodowane rakiem kości wynikają z rozwijającego się guza, a ich cechą charakterystyczną jest zwiększony ból w nocy.
Rak kości (nowotwór kości) – diagnoza
Diagnostyka odbywa się w gabinecie lekarskim. Pierwszym badaniem jest badanie palpacyjne, aby wykryć miejsca zmienione przerzutowo oraz sprawdzić bolesność na dotyk. Badaniem, które następnie może zlecić lekarz, jest rentgen kości. Ta metoda nie jest tak precyzyjna, jak tomografia komputerowa, więc na nią lekarze decydują się znacznie częściej.
Bardzo dobrym badaniem w diagnozowaniu raka kości jest także rezonans magnetyczny, który pomoże w diagnozie zmian kanału rdzenia kręgowego oraz zmian w okolicy kręgów. Natomiast badaniem zastępczym tej metody może być izotop technetu, wykorzystywany za pomocą scyntygrafii kości.
Pacjenci onkologiczni najczęściej diagnozowani są za pośrednictwem pozytonowej tomografii emisyjnej z tomografią komputerową.
Rak kości (nowotwór kości) – leczenie
Leczenie raka kości u pacjentów onkologicznych polega na postepowaniu skojarzonym i wielodyscyplinarnym. Leczenie przyczynowe polega na chemioterapii, hormonoterapii oraz terapii molekularnej, która ostatnio zyskuje na popularności, gdyż jest najmniej inwazyjną metodą leczenie nowotworów.
Leczenie nowotworu kości uzależnione jest od stopnia rozległości zmian oraz zaawansowania choroby. Ważnym elementem terapii jest także leczenie objawowe, które zakłada farmakoterapię pozwalającą uśmierzyć ból i przynieść ulgę choremu. Natomiast, jeśli rak kości jest konsekwencją przerzutów, stosuje się radioterapię na daną okolicę układu kostnego, która zajęta jest przez zmiany wywołane przez nowotwór. Dobre wyniki daje także zastępcza terapia radioizotopowa, która polega na gromadzeniu się radioizotopów w ogniskach chorobowych i napromieniowanie tkanki kostnej, która uległa rozpadowi.
W leczeniu raka kości stosuje się także bisfosfoniany takie jak klodronian, kwas zoledronowy oraz pamidrionian. Lekarze przepisują także denosumab, który jest przeciwciałem monoklonalnym zwróconym przeciw cząsteczce RANKL. Zadaniem leku jest zapobieganie zniszczeniom szkieletowym, tzw. zdarzeniom szkieletowym. Choremu zaleca się także picie dużej ilości wody w celu wydalenie z siebie nadmiaru wapnia i zapobieganiu rozwoju hiperkalcemii, która jest skutkiem raka kości.