Lekarze ze szpitala im. Franciszka Raszei w Poznaniu przeprowadzili pierwszą w Wielkopolsce operację radiofrekwencyjnej ablacji guza trzustki. Dzięki tej minimalnie inwazyjnej metodzie wykorzystania w zabiegu naturalnych otworów ciała pacjent nie wymagał rozcięcia skóry, co znacząco zmniejsza ryzyko powikłań i przyspiesza powrót do zdrowia. Wprowadzając endoskop przez usta, specjaliści skutecznie zniszczyli komórki nowotworowe za pomocą fal radiowych. Zabieg ten daje większe szanse na pełne wyzdrowienie w porównaniu z tradycyjną operacją. To przełomowa technika, której wprowadzenie otwiera nowe możliwości w leczeniu pacjentów z guzami trzustki. Dzięki współpracy lekarzy z dwóch szpitali w Poznaniu, pacjenci będą mieli dostęp do nowoczesnych terapii. To pierwsza taka operacja w szpitalu im. F. Raszei.
O raku trzustki mówi się jak o wyroku, który niestety jest jednoznaczny. Rokowania w przypadku tego raka są bardzo złe, a pierwsze objawy pojawiają się, gdy na skuteczne leczenie jest za późno. Bardzo ważna jest znajomość pierwszych symptomów, wskazujących na to, że w trzustce rozwija się rak. Jak się okazuje, u prawie połowy pacjentów przed diagnozą zagościł charakterystyczny objaw. O czym konkretnie mowa?
Rak trzustki to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów. Długo nie daje żadnych objawów, by w końcu zaatakować z pełną siłą. Są jednak pewne symptomy, które mogą go sygnalizować, zanim całkowicie zniszczy narząd. Niektóre z nich pojawiają się w nocy.
Rak trzustki to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów. Zazwyczaj rozwija się często bez wyraźnych objawów, a gdy te się pojawią, choroba jest już zazwyczaj w zaawansowanym stadium. Zmiana koloru moczu jest często jednym z wczesnych objawów choroby, który wielu chorych ignoruje. Dowiedz się, jak wygląda mocz w przebiegu raka trzustki i poznaj inne objawy choroby.
Sven-Goran Eriksson, legendarny selekcjoner reprezentacji Anglii, przegrał walkę z rakiem. Mężczyzna zmagał się z jednym z najgorszych nowotworów – rakiem trzustki. Jakie są objawy raka trzustki? To zdecydowanie powinno nas zaniepokoić. Rak trzustki niestety zajmuje niechlubne 9. miejsce pod względem częstości zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn oraz 10. miejsce u kobiet. W Polsce notuje się aż 3,5 tys. nowych przypadków rocznie. Warto więc wiedzieć, jakie są pierwsze objawy, by się przed nim ustrzec.
Finalistka krajowego konkursu piękności Miss Australia w poruszających słowach opowiedziała o swojej walce z rakiem trzustki i objawach, których nie dostrzegli lekarze. Jak zdradziła, "była gotowa na śmierć".U mieszkającej w Australii modelki Tirah Ciampa w lutym tego roku zdiagnozowano raka trzustki. Guz w jej brzuchu miał 15 cm średnicy. Gdy lekarze go zauważyli, zajmował już 40 proc. narządu. Czy modelce udało się wyzdrowieć?
“Bezprecedensowe zdolności zwalczania komórek nowotworowych” wykazał eksperymentalny lek na raka trzustki. Tak twierdzą amerykańscy lekarze i naukowcy. Zbadana substancja powodowała kurczenie się komórek, nie uszkadzając również tych zdrowych. Lek kierunkuje się na onkogenną formę białek Ras, które powodują nawet jedną trzecią przypadków raka u ludzi.“Od ponad czterech dekad wiemy, że jest jedno konkretne białko Ras, o nazwie KRAS, które mutuje i wywołuje około 95 proc. wszystkich przypadków gruczolakoraka przewodowego trzustki, ale przez większość tego czasu nie posiadaliśmy żadnych narzędzi, by móc zwalczać” - wyjaśnia jeden z autorów badania prof. Kenneth Olive.
"To dla mnie wielki smutek, że nie mogę być dzisiaj z wami wszystkimi" – król Karol III nagrał film skierowany do narodu. "Nie panuje nad skłóconą rodziną. Jest bardzo słaby, sytuacja jest rozpaczliwa. Jego stan jest dużo poważniejszy, niż podają pałacowe źródła" – twierdzą dziennikarze brytyjskiego magazynu “In Touch”.Niedawno świat obiegła wiadomość, że król Karol III ma raka. Wkrótce o swojej chorobie nowotworowej powiedziała księżna Kate. Oboje nie mogą ze względu na swój stan wziąć udział w oficjalnym wielkanocnym nabożeństwie. Król nagrał orędzie do narodu, w którym złożył Brytyjczykom życzenia. Karol III ma 75 lat. Nikt w całej historii Wielkiej Brytanii nie czekał na tron tak długo, jak on. Anglicy obawiają się jednak, że jego panowanie nie potrwa długo. Wszystko za sprawą wykrytego niedawno raka.
Rak trzustki bardzo długo nie daje objawów, a jeśli już się pojawią, zwykle jest za późno na skuteczne leczenie. W momencie diagnozy 80 proc. pacjentów podlega wyłącznie paliatywnemu i nie dożywają roku – mówi dr n. med. Maciej Kowalewski, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej, założyciel Centrum Medycznego SafiMed.Pojawiające się nowe leki są w stanie przedłużyć życie pacjentów zaledwie o kilka miesięcy. Dlatego też eksperci szacują, że jeśli nie dojdzie do przełomowego odkrycia, za 20 lat będzie z powodu nowotworów trzustki umierać ponad 60 proc. osób więcej niż obecnie, a za 10 lat rak ten będzie drugą przyczyną zgonów w onkologii na świecie, zaraz po raku płuca. Co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko zachorowania?