Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Jak wrócić do aktywności fizycznej po leczeniu onkologicznym? Lekarz wyjaśnia
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 02.09.2024 14:19

Jak wrócić do aktywności fizycznej po leczeniu onkologicznym? Lekarz wyjaśnia

Lekarz, onkologia
Fot. Freepic/ Znany lekarz

Po zakończeniu leczenia onkologicznego wielu pacjentów chce bardzo szybko wrócić do aktywności fizycznej. Jak wyjaśnia lekarz Łukasz Wohadlo, pacjenci po zakończeniu leczenia chcą wykonywać aktywności, lgną do nich.  część z nich przed chorobą była bardzo aktywna, lecz nowotwór spowodował, że zabrakło sił oraz czasu na dawkę ruchu.

Zdaniem lekarza, organizm, który doświadczył leczenia onkologicznego, jest bardzo osłabiony. Pacjenci wyraźnie odczuwają osłabienie siły mięśniowej, ale też zaburzenia koordynacji oraz równowagi, znacznie mniejszą wytrzymałość oraz brak kondycji. Lekarz Wohadlo wyjaśnia, w jaki sposób powinien przebiegać powrót do aktywności fizycznej?

Jak wrócić do aktywności fizycznej po chorobie nowotworowej?

Choroba nowotworowa potrafi bardzo mocno osłabić, a pacjenci, którzy przed nowotworem byli bardzo aktywni, muszą bardzo uważać. Zdaniem lekarza Łukasza Wohadlo z Oddziału Chirurgii Onkologicznej i Ogólnej Szpitala św. Rafała w Krakowie, powrót do aktywności powinien przebiegać w sposób przemyślany, spokojny oraz bezpieczny.

“Znaczna część z pacjentów, przed chorobą była bardzo aktywna, jednak choroba spowodowała, że zabrakło sił i czasu na dawkę ruchu. Organizm, który doświadczył leczenia onkologicznego, jest bardzo osłabiony. Pacjenci wyraźnie odczuwają osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia koordynacji i równowagi, znacznie mniejszą wytrzymałość i brak kondycji. Dlatego, powrót do aktywności fizycznej powinien przebiegać w sposób przemyślany, bezpieczny i spokojny” - wyjaśnia lekarz na Instagramie.

Jakie czynności powinien wykonywać pacjent po chorobie nowotworowej?

W dalszej części wpisu lekarz podkreśla, iż medyk powinien wykluczyć wszelkie przeciwskazania do rozpoczęcia aktywności - mało tego, polecić powrót do ruchu pod okiem fizjoterapeuty.

“Jeżeli pacjent nie jest gotowy na rozpoczęcie regularnych treningów, warto zacząć od wykonywania czynności dnia codziennego takich jak zakupy, odkurzanie, gotowanie czy prace w ogródku. Jeśli jednak czuje się psychicznie i gotowy na więcej idealnym wyborem będzie nordic walking lub marsz na bieżni, pływanie, jazda na rowerze czy taniec” - czytamy na Instagramie Wohadlo.
 

Powrót do aktywności wymaga ogromnej determinacji

Lekarz dodaje też, że powrót do aktywności fizycznej po zakończeniu leczenia onkologicznego wymaga ogromnej determinacji, cierpliwości oraz wyrozumiałości dla samego siebie. Lekarz radzi, by zacząć od 2-3 treningów w tygodniu, na początku 15-20 minutowych, a potem stopniowo zwiększać zarówno czas ich trwania,  jak również intensywność.

Lekarze podkreślają, że osoby, które dopiero co opuściły szpital onkologiczny, powinny zacząć od krótkich spacerów, trwających 5-10 minut powtarzanych 3 razy w tygodniu. Z czasem można wydłużać okres spacerowania, stopniowo wprowadzając marszobieg. Ważne, aby pamiętać o właściwym tętnie podczas wysiłku.

Czytaj też:

To znak, że rak zajął płuca. Może dotyczyć nawet 70 proc. chorych

Tego raka widać po oczach. Co jest sygnałem alarmowym?

Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu