Tomografia komputerowa serca - co wykrywa? Wskazania, przebieg badania
Tomografia komputerowa serca to metoda diagnostyczna, która wspiera rozpoznawanie schorzeń i nieprawidłowości związanych z sercem oraz zmian w jego obrębie. Na to badanie kieruje lekarz kardiolog. Kiedy należy wykonać tomografię komputerową serca? Czy to badanie jest bezpieczne?
Tomografia komputerowa serca
Tomografia komputerowa serca jest prostym, nieinwazyjnym badaniem umożliwiającym wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego narządu. Metoda ta bazuje na promieniowaniu rentgenowskim, a dzięki niej uzyskuje się obrazową diagnostykę chorób narządów wewnętrznych.
Przed przystąpieniem do badania większości pacjentów podaje się środek kontrastujący (zwany także środkiem cieniującym), którego zadaniem jest uwidocznienie nawet najmniejszych struktur, co pozwala na postawienie precyzyjnej diagnozy. Tomografia jest doskonałą, bezpieczną (bo nieinwazyjną) alternatywą dla inwazyjnego badania, jakim jest koronarografia.
Kiedy lekarz może zlecić wykonanie tomografii serca?
Zazwyczaj lekarz kardiolog zleca wykonanie tomografii komputerowej serca w następujących sytuacjach:
u pacjenta podejrzewa się obecność lub ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej;
wyniki dotychczas przeprowadzonych badań (np. EKG) są niewystarczające i nie przybliżają do postawienia diagnozy;
zachodzi konieczność oceny czynności serca, w skład których wchodzą m.in. parametry skurczowe i rozkurczowe;
wymagane jest zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu kardiochirurgicznego;
konieczna jest kontrola zdrowia pacjenta po operacji kardiochirurgicznej;
profilaktycznie u osób z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na chorobę wieńcową.
Co wykrywa tomografia komputerowa serca?
Dzięki badaniu tomografii komputerowej serca wykrywane są wady serca, zatory płucne, wadliwa praca zastawek, tętniaki aorty, miażdżyca, choroby osierdzia, blizny pozawałowe, zwapnienia, a także nieprawidłowości sercowo-naczyniowe.
Oprócz tomografii serca w celach diagnostycznych wykorzystuje się także inne, nieinwazyjne badania, do których należą EKG serca, RTG, echo serca, scyntygrafia, badanie dopplerowskie oraz rezonans magnetyczny serca.
Tomografia komputerowa serca - czy badanie jest bezpieczne?
Główne i jednocześnie największe zagrożenie mogące wywołać skutki uboczne jest przeprowadzenie badania z podaniem środka kontrastującego. Tzw. kontrast może spowodować wystąpienie mdłości, zawrotów głowy, wymiotów i innych dolegliwości, jednak nadal jest to bardziej bezpieczne badanie, niż koronarografia w przypadku której konieczne jest wprowadzenie do naczyń wieńcowych cewnika.
Tomografii komputerowej serca nie należy wykonywać w przypadku:
kobiet w ciąży (ciężarne nie powinny być narażone na działanie promieniowania rentgenowskiego, bowiem może ono wywołać negatywny wpływ na rozwój płodu);
osób uczulonych na środek cieniujący (kontrast);
pacjentów w przebiegu niewydolności nerek;
osób po terapii radioaktywnym jodem.