Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Torbielowatość nerek - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:33

Torbielowatość nerek - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

Torbielowatość nerek - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie
pixabay.com

Torbielowatość nerek to schorzenie polegające na powstawaniu mnogich torbieli w obrębie nerek. Torbiele na nerkach mają tendencję do rozrastania się, powodując ucisk na miąższ nerki, co może skutkować niewydolnością tego narządu. Jakie wyróżnia się rodzaje torbielowatości nerek? W jaki sposób objawia się to schorzenie i jakie są jego przyczyny? 

Czym jest torbielowatość nerek?

Torbielowatość nerek jest zaburzeniem, przy którym w nerkach wyrastają liczne, powiększające się torbiele. Schorzenie może dotyczyć zarówno jednej, jak i obydwu nerek. Na skutek zmian zachodzących w obrębie nerek następuje upośledzenie ich sprawności czynnościowej prowadząca do skłonności do nawracających zakażeń przewlekłych, mocznicy oraz nadciśnienia tętniczego. 

Torbielowatość nerek wrodzona jest chorobą dziedziczną. W jej przebiegu zmiany w nerkach rozwijają się bardzo wolno i dają objawy po 40. roku życia. Torbielowatość nerek nabyta zaś rozwija się u osób dializowanych, cierpiących na przewlekłe schorzenia nerek.

Rodzaje torbielowatości nerek

Torbielowatość wrodzona - może przebiegać w postaci dominującej lub recesywnej. W przypadku postaci dominującej zmiany zachodzące pod jej wpływem rozwijają się powoli i ujawniają się zazwyczaj pomiędzy 15. a 35. rokiem życia. Torbielowatość recesywna charakteryzuje się znacznie szybszym przebiegiem, a u pacjentów przed 20. rokiem życia występuje schyłkowa niewydolność nerek. W bardzo ciężkich przypadkach dzieci rodzące się z tą dolegliwością umierają zazwyczaj po kilku dniach od chwili narodzin.

Torbielowatość nabyta - występuje u osób z przewlekłymi chorobami nerek, poddawanym długotrwałym dializom. Niefortunnie, dolegliwości przebiegają bardzo często bezobjawowo. Badania dowodzą, że ta postać wielotorbielowatości nerek znacznie zwiększa ryzyko nowotworu nerki. 

Torbielowatość nerek - objawy

Podstawowym i najczęściej spotykanym objawem torbielowatości nerek są zaburzenia zagęszczenia treści moczu. Oprócz tego, bardzo często występuje nadciśnienie tętnicze - z uwagi na to, że w nerkach syntetyzowana jest renina, która jest substancją biorącą czynny udział w regulowaniu ciśnienia krwi. Kolejnymi objawami są: bóle głowy, tępy ból brzucha, okresowo występujący krwiomocz oraz ból w okolicy lędźwiowej. Na skutek uszkodzenia erytropoetyny będącej czynnikiem stymulującym syntezę czerwonych krwinek może rozwinąć się niedokrwistość.  

Torbielowatość nerek - diagnostyka 

Podstawowym badaniem w rozpoznaniu torbielowatości nerek jest wykonanie USG jamy brzusznej. Wykrycie wielotorbielowatości dziedzicznej jest możliwe do wykrycia już w życiu płodowym dziecka. Pomocne może także okazać się wykonanie badania urograficznego, scyntygrafii lub tomografii układu moczowego. 

Torbielowatość nerek - leczenie 

Leczenie polega na zastosowaniu terapii objawowej, polegającej na stałym kontrolowaniu wysokości ciśnienia tętniczego do 130/80 mmHg. Przy schyłkowej niewydolności nerek konieczne jest wdrożenie leczenia nerkozastępczego. W przypadku torbielowatości

Tagi: