Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Trądzik letni - przyczyny, zapobieganie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:33

Trądzik letni - przyczyny, zapobieganie

Trądzik letni  - przyczyny, zapobieganie
pixabay.com

Okres wiosenno-letni to czas, gdy nasza skóra narażona jest na oddziaływanie szkodliwych czynników mogących przyczyniać się do powstawania trądziku letniego. Wysokie temperatury i spocona skóra mają znaczący wpływ na nasilenie łojotoku, zwiększając tym samym szansę na pojawienie się wyprysków. Jakie są przyczyny trądziku letniego? Co robić, aby zachować doskonałą kondycję skóry w upalne dni?

Przyczyny powstawania trądziku letniego

Trądzik letni objawia się zmianami skórnymi w postaci wyprysków. Powodowany jest najczęściej nadmierną potliwością w gorące i słoneczne dni. Wysokie temperatury wzmagają produkcję łoju w skórze, przyczyniając się tym samym do powstawania krostek.  Pot i brud zatykają pory, w których znajdują się różnego rodzaju bakterie, stąd właśnie biorą się tzw. pryszcze. 

Co ciekawe, samo działanie promieni słonecznych również powoduje problemy z cerą. Jest to tak zwany efekt keratolityczny. Ekspozycja skóry na słońce zwiększa tempo jej odnowy i regeneracji, natomiast po zejściu ze słońca proces ten zwalnia. W rezultacie spowolnienia regeneracji komórek martwe komórki pozostają na twarzy, zapychając pory skórne. Aby temu zapobiec, należy zadbać o prawidłową pielęgnację skóry. 

Trądzik letni - zapobieganie

Aby ustrzec się przed trądzikiem letnim, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim istotne jest, aby skutecznie chronić skórę przed nasileniem się problemu. Do tego konieczne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji skóry. Właściwą pielęgnację w ciepłe dni należy rozpocząć od odpowiedniego oczyszczenia skóry. Dogłębne usuwanie potu. łoju oraz resztek makijażu zapobiega bowiem zatykaniu  porów i tworzeniu się zaskórników. Należy zatem stosować preparaty dedykowane dla cery tłustej, skłonnej do niedoskonałości. Takie oczyszczanie należy wykonywać minimum dwa razy dziennie - rano, zaraz po przebudzeniu i wieczorem, tuż przed pójściem spać. Preparat należy delikatnie wklepywać w skórę opuszkami palców, aby lepiej i szybciej się wchłonął. 

Kolejny krok to tonizowanie skóry, które jest szczególnie ważne w upalnym okresie. Zapobiega rozszerzaniu się porów, niweluje efekt świecącej się twarzy oraz hamuje wydzielanie się sebum. Jest to świetny sposób zapobiegania trądzikowi letniemu. Sięgnij także po tonizujące mgiełki, które oprócz właściwości antybakteryjnych, przyniosą swoim chłodem ukojenie dla przegrzanej skóry. 

Jakie kosmetyki stosować latem?

W porze wiosenno-letniej wybieraj kosmetyki o lekkiej i delikatnej konsystencji, dzięki którym skóra będzie mogła swobodnie oddychać. Preparaty o cięższych składach mogą powodować zatykanie porów, a co się z tym wiąże - bezskuteczną walkę z trądzikiem oraz pogłębianie problemu. Sięgaj po lekkie produkty wyrównujące koloryt, stosuj kremy BB,  oraz kremy o właściwościach nawilżających i matujących.

Czy konieczne jest leczenie trądziku letniego? 

Leczenie trądziku letniego nie jest konieczne, jeśli znaleziona zostanie przyczyna jego występowania.  Wystarczy ograniczyć nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne oraz stosować odpowiednio dopasowaną kurację pielęgnacyjną. Jeśli przebywasz dużo czasu na słońcu, nie zapomnij o stosowaniu kremów z filtrem.

Tagi:
Polecane