Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Nietrzymanie moczu przy kichnięciu. Działaj zawczasu, unikniesz operacji
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 10.08.2023 15:47

Nietrzymanie moczu przy kichnięciu. Działaj zawczasu, unikniesz operacji

nietrzymanie moczu
canva

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest chorobą wielu milionów Polaków. Chorują na nią przeważnie kobiety, a proces leczenia można przeprowadzić na wiele sposób. Jednak może przyjść taki moment w życiu chorego, że ani farmakologia, ani inne metody nie przyniosą oczekiwanego rezultatu. 

Co wtedy pozostaje? Zabieg taśmą TOT. Wyjaśniamy, na czym polega. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą lekarzem Michałem Barwijukiem, ginekologiem plastycznym, specjalistą położnictwa i ginekologii, współwłaścicielem i założycielem Bali Clinic.  

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu metodą TOT

„Czwartą, ostateczną metodą leczenia jest zabieg taśmą TOT, czyli operacyjne podwieszenie cewki specjalną taśmą. Zabieg polega na wprowadzeniu przez otwory załonowe taśmy i mechaniczne uniesienie cewki. Trwa to około 15 – 30 minut i odbywa się w znieczuleniu przewodowym”. - powiedział lekarz Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciele i założyciel Bali Clinic.

Metoda TOT (nazwa pochodzi od ang. transobturator tape) służy do wykonywania zabiegu korekcyjnego wysiłkowego nietrzymania moczu. Dzięki zabiegowi odtworzona zostaje funkcja więzadła łonowo-cewkowego, które wcześniej uległo uszkodzeniu. Zainteresowanie zabiegami z użyciem taśmy TOT jest duże ze względu na niską inwazyjność i wysoką skuteczność. Metoda TOT przeznaczona jest dla kobiet cierpiących na wysiłkową postać nietrzymania moczu. 

Gdy kobieta mająca brać udział w zabiegu jest w zaawansowanym wieku, wcześniej potrzebne bywa hormonalne przygotowanie pochwy.

Przeciwwskazaniem do zabiegu są: 
   • zakażenie dróg moczowych, 
   • uczulenie na toksynę botulinową, 
   • miastenia.

Projekt bez nazwy - 2023-08-09T232639.497.png

Nie trzymasz moczu podczas kichania? Być może chorujesz na wysiłkowe nietrzymanie moczu

Zalecenia pozabiegowe metody TOT

Po zabiegu wskazane jest wstrzymanie się z wykonywaniem ćwiczeń. Szczególnie szkodliwe dla osoby po tego rodzaju operacji są ćwiczenia siłowe i ciężkie treningi. Zazwyczaj zaleca się zrezygnowanie z tych aktywności na miesiąc. Wskazane jest również powstrzymanie się od współżycia na co najmniej 6 następnych tygodni.

Po operacji może wystąpić pieczenie i ból. Niekiedy pacjentki zgłaszają trudności z oddawaniem moczu. Jednak stosowanie się do zaleceń lekarza sprawi, że ryzyko pojawienia się powikłań będzie minimalne. 

Jak rozpoznać wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu jest przypadłością występującą zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Polega na niekontrolowanym oddawaniu moczu. Innymi objawami choroby są: 
   • częste oddawanie moczu, 
   • pilna potrzeba oddania moczu, 
   • ulewanie się moczu np. podczas śmiechu, w trakcie wysiłku fizycznego czy podczas kaszlu,
   • popuszczanie moczu już mikcji

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to bezwiedne wypływanie moczu w trakcie aktywności fizycznych, takich jak m.in. uprawianie sportu, podskoki, jazda na rowerze, kaszel czy kichanie. W sytuacjach, w których napinamy tłocznię brzuszną, czasem nawet jej nie świadomie, gubimy mocz i jest to od nas niezależne. Jest to bardzo powszechny problem, ponieważ dotyczy jednej na cztery Polki. Około 5 milionów Polek cierpi, cierpiała, bądź będzie cierpieć z tego powodu”. - powiedział lekarz Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciele i założyciel Bali Clinic.