Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Upławy (wydzielina z pochwy)
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:30

Upławy (wydzielina z pochwy)

Upławy (wydzielina z pochwy)
pixabay.com

Upławy – jak powinna wyglądać wydzielina z pochwy?

Często dochodzi do pomylenia naturalnej wydzieliny pochwowej z upławami. Zdrowy śluz przybiera barwę mleczną, białą lub jest przejrzysty. Powinien być bezwonny, gdyż za przykry zapach odpowiadają stany zapalne i namnażające się komórki bakterii i wirusów. Częstotliwość pojawienia się wydzieliny zależy od regulacji hormonalnej, a błona śluzowa macicy i jajowody odpowiedzialne za produkcję śluzu pracują w określonym rytmie. W I fazie cyklu wydzielina nie powinna pojawiać się wcale lub w niewielkich ilościach. Obfity śluz wytwarza się w drugiej fazie cyklu, gęsta konsystencja pełni funkcję ochronną wobec plemników. W III i IV fazie cyklu wydzielina cały czas się pojawia, a w trakcie miesiączki występuje razem z krwawieniem.

Upławy – co to jest

Wydzielina z pochwy występuje naturalnie, ale w niewielkich ilościach. W przypadku upławy śluzu jest znacznie więcej. Powodem takiego stanu może być zakładanie niedopasowanej bielizny, która podrażnia i uciska skórę. Występujące obficie upławy grożą uszkodzeniem jajowodów, jajników i macicy. Wydzielina pochodzenia hormonalnego jest konsekwencją nieprawidłowego uregulowania w gospodarce hormonalnej organizmu kobiety. Jeśli upławy są spowodowane infekcją bakteryjną lub wirusową, pojawi się wydzielina śluzowa, o żółtawej barwie i przykrym zapachu. Do zaburzenia może dojść także w wyniku pojawienia się ciała obcego i mechanicznego podrażnienia narządów płciowych.

Upławy – przyczyny

Najczęściej powodem upławów są zakażenia pochwy. Zostaje zaburzona równowaga między dobrymi a szkodliwymi bakteriami występującymi naturalnie. Drobnoustroje rozwijają się, jeśli odporność kobiety ulega osłabieniu. Ryzyko zakażenia zwiększa częsta zmiana partnerów seksualnych i nieregularne miesiączkowanie. Obfite wydzielanie śluzu z pochwy pojawia się też przy alergii. Kontakt z alergenem sprawia, że następuje reakcja alergiczna, której towarzyszą zaczerwienienie sromu i swąd. Niektóre barwniki zawarte w papierze toaletowym i podpaskach, lecz także płyny do płukania przyczyniają się do rozwoju alergii. Czynnikiem uczulającym może być nawet woda. W sytuacji obecności ciała obcego, objawy nie zanikną, dopóki nie zostanie ono usunięte. Wydzielina pojawia się z krwią i posiada nieprzyjemny zapach.

Upławy – grzybica i rzęsistkowica

Śluz z pochwy wydziela się w nadmiernych ilościach przy zainfekowaniu rzęsistkiem pochwowym. Pierwotniak należy do pasożytów występujących układzie moczowo-płciowym człowieka. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku. Nosicielami rzęsistka są mężczyźni, drobnoustrój znajduje się w gruczole pochwowym, pęcherzykach nasiennych i w cewce moczowej, jednak nie powoduje infekcji u panów. Stosunek nie jest konieczny do rozwoju infekcji, czasami wystarczy używanie tych samych gąbek i ręczników, na których mogą przenosić się pasożyty.

Grzybica skutkuje gęstymi upławami o kremowej konsystencji a razem z wydzieliną występuje pieczenie i swąd, czyli objawy charakterystyczne dla rozwoju drożdżaków. Do zakażenia również dochodzi w trakcie kontaktu seksualnego, jednak rozwój grzybicy w pochwie może nastąpić w skutek nieprzestrzegania zasad higieny intymnej lub po długotrwałej antybiotykoterapii, ponieważ antybiotyki wyjaławiają naturalną florę pożytecznych bakterii, umożliwiając pojawienie się w ich miejscu drobnoustrojów niekorzystnych dla organizmu.

Tagi: