Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Waloryzacja emerytur w czerwcu 2024. O ile może wzrosnąć wypłata?
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 06.06.2024 14:55

Waloryzacja emerytur w czerwcu 2024. O ile może wzrosnąć wypłata?

Waloryzacja emerytur
Fot. Canva

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku w czerwcu przeprowadza waloryzację zgromadzonego kapitału, co w efekcie powoduje zwiększenie składek zgromadzonych na kontach ZUS. Dlatego najlepszym okresem na przejście na emeryturę jest druga połowa roku. O ile zwiększą się składki? 

Waloryzacja emerytur

Co roku w miesiącu czerwcu ZUS przeprowadza waloryzację zgromadzonych środków. Ta waloryzacja dotyczy tylko osób, które jeszcze nie podbierają emerytury i zgromadzonych przez nich składek do dnia 31 grudnia roku poprzedniego. Podwyżka wynikająca z waloryzacji jest dopisywana do konta w ZUS 1 czerwca. Dlatego lepiej wstrzymać się z przejściem na emeryturę przynajmniej do lipca.

Mechanizm waloryzacji jest korzystny, a im więcej zgromadziliśmy w ZUS i im wyższy jest wiek składkowicza, tym jest ona korzystniejsza. Zdaniem Dziennika Gazety Prawnej w tym roku waloryzacja może wynieść nawet 14,9 proc. wartości. Realnie jest to wzrost świadczenia nawet o kilkaset złotych.

Kiedy przejść na emeryturę?

Na emeryturę najlepiej przejść po waloryzacji i po podwyżce świadczenia. Niestety waloryzacja dotyczy tylko osób, które jeszcze tego świadczenia nie pobierają. Realny wzrost świadczenia uzależniony jest od zgromadzonych środków i wieku, ale i tak na waloryzacji można “ugrać” wyższe świadczenie. W tym roku waloryzacja emerytur była rekordowo wysoka - najwyższa od 15 lat.

Polecamy: Za taką emeryturę nawet chleba nie kupisz. Tyle wynosi najniższa wypłata w Polsce

 

Kiedy sprawdzić konto?

ZUS dopiero aktualizuje indywidualne konta, dlatego na wiadomość o tym, o ile wzrosło świadczenie trzeba poczekać - nawet do końca czerwca. 

Jeśli natomiast chcemy sprawdzić, jaka emerytura czeka nas w przyszłości, możemy to zrobić na stronie PUE ZUS. Warto przy tym pamiętać, że najwięcej razy są waloryzowane składki, które odprowadzaliśmy na samym początku kariery zawodowej. 

Zobacz też:

Choroby trzustki. Jakie objawy dają na skórze?

Widzisz w ten sposób? Kardiolog: To może być jeden z objawów udaru

Poszłam do dentysty na NFZ. Wyszłam biedniejsza o 800 zł [LIST]