Wazoaktywny polipeptyd jelitowy (VIP) - wskazania do badania
Wazoaktywny polipeptyd jelitowy (VIP) jest hormonem produkowanym przez komórki błony śluzowej przewodu pokarmowego. Odpowiada za pobudzenie czynności wydzielniczej i motorycznej jelit, żołądka oraz ma wpływ wydzielanie soku trzustkowego i żółci. Kiedy wykonać badanie?
Wazoaktywny polipeptyd jelitowy (VIP)
Wazoaktywny polipeptyd jelitowy (VIP) to hormon regulujący funkcjonowanie układu pokarmowego. U człowieka jest produkowany w jelitach, trzustce oraz w niektórych strukturach mózgu. Jego produkcja stymulowana jest przez napływanie zakwaszonej treści pokarmowej z żołądka do dwunastnicy.
Wykonanie badania jest wskazane przy podejrzeniu zespołu Vernera-Morrisona, czyli guza trzustki wydzielającego VIP (VIPoma). Symptomami tej choroby są silne biegunki, niedokwaśność żołądka oraz zaburzenia rytmu serca, astma i odwodnienie.
Jakie funkcje w organizmie pełni wazoaktywny polipeptyd jelitowy?
Wazoaktywny polipeptyd jelitowy (VIP) przede wszystkim wspiera działanie hormonu - cholecystokininy, której zadaniem jest pobudzenie wydzielania soku jelitowego, trzustkowego i żółci. Ponadto, rozszerza naczynia krwionośne znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Dodatkowo, wazoaktywny polipeptyd jelitowy hamuje motorykę żołądka i wydzielanie soku żołądkowego. Ma korzystny wpływ na pobudzanie komórek trzustki do wydzielania alkalicznego płynu o wysokiej zawartości jonów wodorowęglanowych. Wykazuje także działanie bronchodylatacyjne, czyli rozkurcza oskrzela.
Wazoaktywny polipeptyd jelitowy - kiedy wykonać badanie?
Badanie należy wykonać w następujących przypadkach:
w podejrzeniu zespołu Vernera-Morrisona (VIP-oma);
w przebiegu guza hormonalnego przewodu pokarmowego;
gdy zachodzi konieczność rozróżnienia przewlekłych biegunek od zaburzeń elektrolitowych.
Wazoaktywny polipeptyd jelitowy - przebieg badania
Materiałem pobieranym do badania jest surowica krwi z żyły łokciowej pacjenta. Na badanie należy stawić się na czczo - nie jeść na 8 godzin przed przystąpieniem do badania. Zazwyczaj, pacjent oczekuje na wynik około 24 godziny. Norma dla VIP wynosi 20-53 ng/l.