Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Wiadomo, jak Ozempic zmienia smak. Kolejny skutek uboczny popularnego leku
Fot. East News / Rex Features

Wiadomo, jak Ozempic zmienia smak. Kolejny skutek uboczny popularnego leku

5 czerwca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Pisaliśmy już o ozempicowej twarzy, ozempicowym biuście, a teraz przyszedł czas na ozempicowy język.

Ozempic, popularny lek wykorzystywany w leczeniu cukrzycy i otyłości wpływa na odbiór słodkiego smaku, sprawiając, że jest bardziej intensywny i zmniejsza się na niego ochota– takie wnioski płyną z badań słoweńskich naukowców.

Ozempic – najpopularniejszy lek na odchudzanie

Ozempic to obecnie najskuteczniejszy i najpopularniejszy lek na odchudzanie. Jest on wskazany dla osób chorujący na cukrzycę typu 2 , niestety wykupują go osoby, które cukrzycy nie mają, a za wszelką cenę chcą zrzucić parę kilo.


Ozempic działa na dwa sposoby. Po pierwsze, stymuluje wydzielanie insuliny przez komórki trzustki po posiłkach i reguluje wydzielanie glukagonu, co prowadzi do lepszej kontroli poziomu glukozy we krwi i zmniejsza łaknienie.

Po drugie, GLP-1, będący składnikiem leku, oddziałuje na mózgowy ośrodek apetytu , jeszcze bardziej zmniejszając uczucie głodu. W rezultacie pacjenci jedzą mniej i w ekspresowym tempie tracą na wadze – nawet 60 kg.

Kobieta robi zastrzyk w brzuch z lekiem Ozempic
Ozempic podaje się podskórnie Fot. East News / Rex Features
Ozempic ma konkurencję. Oba leki zawierają semaglutyd. Pomagają nie tylko w odchudzaniu?
Stary lek na cukrzycę też odchudza. Ozempic ma konkurencję

Ozempic a zmiana smaku – najnowsze badania

Z badań naukowców z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Lublanie w Słowenii wynika, że semaglutyd nie tylko zmniejsza łaknienie, ale również ochotę na wysokoenergetyczne, słone i słodkie przekąski , np. na czekoladę czy czipsy. Sprawia, że po prostu nie smakują . Jak udało się tego dowieść?


Na potrzeby badania naukowcy podzielili 30 kobiet chorujących na otyłość na dwie grupy – jednej z nich podawali co tydzień 1 miligram semaglutydu, drugiej placebo. Badanie trwało 16 tygodni.


Odczucia smakowe badanych sprawdzono za pomocą pasków laboratoryjnych zawierających różne stężenia czterech podstawowych smaków. Paski położono na językach pacjentek podczas badania rezonansem magnetycznym, aby sprawdzić reakcję ich mózgów.


Okazało się, że smaki u kobiet, którym podawano Ozempic są o wiele bardziej intensywne (do tego stopnia, że aż niesmaczne), niż u tych, którym podawano placebo. Takie same wnioski płyną ze skarg amerykańskich pacjentów.


Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków podaje, że ponad 0,5 proc. pacjentów korzystających z leku Ozempic zgłosiło zaburzenia smaku – stan powodujący, że żywność ma bardzo intensywny smak, niekiedy metaliczny.

Niektórzy skarżą się na zaburzenia smaku po leku w mediach społecznościowych. – Ten lek zabija moje kubki smakowe, wszystko smakuje inaczej – narzeka jedna z użytkowniczek TikToka.

Inne skutki uboczne Ozempicu

Niedawno pisaliśmy o tym, czym jest ozempic face i jak tego uniknąć, a także o ozempicowym biuście . To jednak niejedyne skutki uboczne , które mogą spotkać pacjentów zażywających Ozempic .

Ozempic, oprócz pogorszenia wyglądu twarzy czy piersi, może powodować także inne działania niepożądane, takie jak nudności, biegunka, czy zapalenie trzustki – dlatego lek należy stosować jedynie, gdy są ku temu wskazania, pod nadzorem i zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zobacz też:
Te produkty działają jak Ozempic. Hamują apetyt, dają uczucie sytości

Jesz kolację o tej porze? To sprawia, że tyjesz. Chodzi o konkretną godzinę

Koktajl odchudzający. Jeśli chcesz schudnąć, pij go codziennie

Poszłam do dentysty na NFZ. Wyszłam biedniejsza o 800 zł [LIST]
Czy Polak może poddać się eutanazji za granicą? Turystyka eutanazyjna kwitnie, ale jest dla bogaczy
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko