Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Ozempic ma konkurencję. Oba leki zawierają semaglutyd. Pomagają nie tylko w odchudzaniu?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 03.10.2023 07:48

Ozempic ma konkurencję. Oba leki zawierają semaglutyd. Pomagają nie tylko w odchudzaniu?

lekarz
canva

W Polsce można go kupić od dwóch miesięcy. Odchudza, ale budzi kontrowersje. Jest bardzo drogi. Jedno jest pewne - substancja czynna zawarta w leku Ozempic i w Wegovy jest taka sama. To semaglutyd. Mówi się, że jest skuteczna w cukrzycy i odchudzaniu, ale i jako prewencja zawałów i udarów. Jednak wymienia się też wiele skutków niepożądanych, w tym nawet myśli samobójcze.

Wegovy, (substancja czynna do semaglutyd) stosowany do redukcji masy ciała dotąd dostępny był wyłącznie w Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Wegovy był jednym z najbardziej wyczekiwanych leków odchudzających w Polsce. Czy to oznacza, że wkrótce nastąpi jego masowy wykup? Europejska Agencja Leków (EMA) wskazała  na zagrożenia, które może spowodować stosowanie preparatu. 

Wegovy – lek na otyłość

Producentem Wegovy jest Novo Nordisk, duńskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne. W Polsce preparat jest nowością, lecz wcześniej dostępny już był w Norwegii, Danii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Niedawno pojawił się również w niemieckich aptekach. 

Jak poinformował serwis Gdziepolek.pl w polskich aptekach lek Wegovy pojawił się w dawce 1 mg. Dostęp do niego ma obecnie kilka aptek. Koszt zakupu wynosi od 1199,00 zł do 1667,95 zł.

Producent Wegovy kilka miesięcy temu poinformował, że podjął działania, by chorzy w Polsce mieli dostęp do preparatu. Zapowiedzi te okazały się prawdziwe. Novo Nordisk w związku z rosnącym popytem na omawiany lek stało się jedną z najcenniejszych europejskich spółek na giełdzie.

Projekt bez nazwy - 2023-10-03T000803.389.png

Nordic walking - świetny sposób na odchudzanie, poprawę zdrowia i samopoczucia Leki na odchudzanie – czym są? Skład, efekty działania, rodzaje

Kto będzie mógł skorzystać z Wegovy?

Substancją czynną Wegovy jest semaglutyd. Preparat dostępny jest wyłącznie na receptę i wyłącznie dla osób dorosłych. Osoby kwalifikujące się do stosowania go powinny mieć BMI równe lub przekraczające 30 kg/m2 lub 27 kg/m2 – są to osoby z otyłością lub nadwagą. Wskazaniem do zastosowania preparatu jest także przynajmniej jeno współistniejące schorzenie związane z nieprawidłową masą ciała np:

 • cukrzyca typu 2,
 • stan przedcukrzycowy,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • dyslipidemia,
 • obturacyjny bezdech senny,
 • przebyty zawał serca,
 • udar mózgu lub schorzenia naczyń krwionośnych.

Jak stosuje się Wegovy?

Pacjenci mogą kupić Wegovy w postaci wstrzykiwacza. Znajduje się w nim roztwór do wstrzykiwań. W jednym opakowaniu znajdują się cztery tego rodzaju narzędzie. W ulotce dołączonej do preparatu napisano, by leczenie zaczynać od małej dawki i stopniowo ją zwiększać w ciągu 16 tygodni leczenia. Dawka początkowa wynosi 0,25 mg na tydzień.

Samo stosowanie preparatu to jednak za mało, by skutecznie zredukować masę ciała. Konieczne jest również stosowanie zbilansowanej diety i dbanie o regularną dawkę ruchu.

Europejska Agencja Leków (EMA) ostrzega!

Europejska Agencja Leków (EMA) zwróciła uwagę, że kuracja z zastosowaniem Wegovy może prowadzić do zapalenia płuc. Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii, monitorujący skutki uboczne leków, podczas serii posiedzeń odbywających się każdego miesiąca omówi zagrożenia wynikające ze stosowania agonistów receptora GLP-1

W ostatnim czasie odnotowano również wzrost popytu na Ozempic, lek na cukrzycę typu 2, który również zaczęto stosować jako środek odchudzający. Ozempic, tak jak Wegovy, należy do klasy GLP-1 i jest niższą dawką leku Wegovy. Możliwym powikłaniem spowodowanym przez stosowanie tego rodzaju preparatów jest przedostawanie się treści żołądkowej do dróg oddechowych – konsekwencją tego może być zapalenie płuc.

Skutkami ubocznymi brania analogów GLP-1 bywają:

 • mdłości,
 • wymioty,
 • bóle głowy,
 • rozwolnienia,
 • zawroty głowy,
 • zwiększona potliwość,
 • niestrawność,
 • utrata apetytu,
 • zatwardzenie.

Nie każdy kto bierze analogi GLP-1 tego doświadcza. Większość z wymienionych skutków ubocznych z czasem mija. Jednak gdy w trakcie kuracji pojawia się silny ból brzucha, promieniujący w stronę pleców z wymiotami lub bez, to jest to sygnał ostrzegawczy, by niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach będzie to objaw zapalenia trzustki.

Ból pleców w okolicy lędźwiowej może być także objawem raka trzustki: "Bóle pleców w okolicy lędźwiowej, często promieniujące do brzucha, zazwyczaj kojarzone z dolegliwościami ze strony kręgosłupa, mogą wskazywać na rozwijającego się raka trzustki. Innymi objawami, które powinny skłonić do pogłębienia diagnostyki są nagłe wystąpienie cukrzycy, biegunki, często występująca niestrawność. U pacjentów może pojawić się również tak nietypowy objaw jak obniżony nastrój lub depresja.” - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska - Domańska

Polecane