Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Te produkty działają jak Ozempic. Hamują apetyt, dają uczucie sytości
Daria  Siemion
Daria Siemion 02.06.2024 17:59

Te produkty działają jak Ozempic. Hamują apetyt, dają uczucie sytości

Szpinak
Fot. Freepik

Nieważne, czy chodzi o suplementy, nowatorskie diety, czy nowe, intensywne treningi, wydaje się, że każdy szuka magicznego środka na odchudzanie. 

I chociaż nie ma produktu, który zdziała cuda, to są takie, które jeśli zostaną uwzględnione jako część zdrowej diety opartej na deficycie kalorycznym, mogą dać Ci przewagę w kontrolowaniu głodu. 

Oto produkty, które zwiększając uczucie sytości, pomogą Ci w walce o wymarzoną sylwetkę.
 

1. Skyr – jogurt islandzki

Skyr, czyli jogurt islandzki, jest gęstszy i bogatszy w białko w niż "zwykły joguty", co czyni go jednym z najlepszych produktów zmniejszających apetyt. Jedno opakowanie tego produktu (ok. 120 g) dostarcza aż 17 g białka i jedynie ok. 150 kcal. Dla porównania "zwykły jogurt" ma tyle samo kalorii, ale jedynie 7 g białka, a to białko jest tym, czym najadamy się najbardziej.

Obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Posadź to warzywo w swoim ogrodzie Jakie jest najzdrowsze warzywo na świecie? Wiele osób może być zaskoczonych

2. Awokado

Awokado jest źródłem zdrowych dla serca tłuszczów roślinnych. Co więcej, zawiera tłuszcze ilości kwasu oleinowego, który zmniejsza łaknienie. To dlatego tym zielonym owocem najesz się na dłużej – możesz dodać go do kawy lub śniadania. Innymi źródłami kwasu oleinowego są oliwki, orzechy i nasiona. Pamiętaj jednak o liczeniu kalorii tych wysokotłuszczowych produktów.

Awokado

3. Szpinak

Szpinak zawiera mnóstwo tylakoidów, które mogą wpływać na uczucie sytości, zmniejszając ilość spożywanego pokarmu. Jedno z badań dowiodło, że u osób, które spożyły posiłek z dodatkiem tylakoidów, zwiększał się poziom hormonu sytości CCK, a także leptyny – hormonu wysyłającego do mózgu sygnał, że "trzeba przestać już jeść". Inne badania dowodzą, że tylakoidy  tłumią potrzebę jedzenia słodyczy i podjadania.
 

4. Siemię lniane

Siemię lniane zawiera dwa naturalne składniki hamujące apetyt: tłuszcze omega-3 i błonnik. Jedna łyżka siemienia lnianego ma 3 gramy błonnika i aż 4 gramy zdrowego tłuszczu, w dodatku nie ma kalorii  – trudno o lepszą "statystykę". Jedno z badań wykazało, że dodawanie siemienia lnianego do napoju znacznie zmniejszało apetyt i zmniejszało spożycie kalorii w porze obiadowej.

5. Płatki jęczmienne

Jęczmień jest bogaty w węglowodany, ale dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego, daje długotrwałe uczucie sytości i zmniejsza łaknienie. Istnieje badanie, w którym odnotowano, że osoby, które jadły na śniadanie płatki jęczmienne lub chleb jęczmienny odczuwały mniejsze łaknienie, miały też niższy poziom cukru. Jęczmień oprócz płatków można też jeść w formie zup, a także zamiast ryżu czy kaszy.

Zobacz też:
Tak wyglądają piersi po Ozempicu. Lekarze ostrzegają przed “ozempicowym biustem”

Koktajl odchudzający. Jeśli chcesz schudnąć, pij go codziennie

Ta herbata za grosze wspomaga odchudzanie. Kiedyś pili ją cesarze, dziś kupisz ją w Biedronce

Polecane