Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wodonercze - przyczyny, objawy, leczenie
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:32

Wodonercze - przyczyny, objawy, leczenie

Wodonercze - przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Wodonercze – co to jest?  

Wodonercze to szereg powikłań spowodowanych zastojem moczu w nerkach. Fasolowate narządy w jamie brzusznej zostają obciążone i w niebezpieczny sposób powiększają się. Produkcja moczu przebiega we właściwy sposób, jednak na drodze jego odprowadzenia istnieje przeszkoda lub jakiś fragment układu moczowego pozostaje zwężony. Tzw. układ kielichowo-miedniczkowy staje się wówczas narażony na infekcje układu moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, a nawet niewydolność tego narządu. Choroba jest jedną z najczęściej diagnozowanych wad rozwojowych u dzieci, ale dotyka również osoby dorosłe.

Wodonercze – przyczyny wrodzone

Przyczyny zaburzeń w odpływie moczu dzieli się na nabyte i wrodzone. Diagnozowane podczas badania USG w ciąży wodonercze trafia się raz na tysiąc badanych płodów. Według szacunków blisko 2% wszystkich dzieci zmaga się z zastojem moczu, w większej części są to chłopcy. Wśród przyczyn wrodzonych wyróżnia się zwężenia dotyczące fragmentów moczowodu w pobliżu nerki lub szyi pęcherza moczowego. Przeszkoda w postaci deformacji elementów układu moczowego nie jest warunkiem koniecznym, jeśli dochodzi do refluksu pęcherzowo-moczowodowego. W takiej sytuacji wyprodukowany mocz po dotarciu do pęcherza cofa się z powrotem do moczowodu, powodując komplikacje.

Wodonercze – przyczyny nabyte

Rozdęcie miedniczki nerkowej u osób dorosłych to często skutek przebytych chorób lub guzów nowotworowych. Niekiedy drogi moczowe zostają zablokowane przez kamień moczowy, który wymaga usunięcia. Objawy różnią się, w zależności od części układu moczowego, który dysfunkcyjnie utrudnia przepływ i wydalanie moczu z organizmu. Choroby pęcherza moczowego powodujące wodonercze, to zapalenie, kamica, nowotwór lub tzw. pęcherz neurogenny – zaburzenie, w którym narząd ten nie jest w stanie magazynować moczu. Także patologiczne zmiany w moczowodzie oraz kamica moczowodowa i skrzep krwi upośledzają działanie mechanizmu odprowadzającego urynę. Dodatkowo u mężczyzn przyczyną choroby może być rozrost gruczołu krokowego lub stulejka.

Wodonercze w ciąży

Szczególną odmianą choroby powodującej zastój uryny w układzie moczowym jest wodonercze w trakcie ciąży. To efekt ucisku powiększonej macicy na jeden lub oba moczowody. Systematyczny wzrost płodu uaktywnia procesy hormonalne przyszłej matki, a kielichy i miedniczki poszerzają się. Zaburzenie wynikające nie z przyczyn chorobowych lecz przez naturalny rozwój ciąży określa się jako fizjologiczne wodonercze ciężarnych. W przypadku podejrzeń należy jednak przeprowadzić szereg badań wykluczających inne przyczyny odkładania się moczu. Zastój moczu kobiety brzemiennej nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla płodu, jednak może doprowadzić do wdania się zakażenia i przedwczesnego porodu.

Tagi:
Polecane