Wybierasz się na urlop samochodem? Lekarz zdradza, o czym koniecznie powinien pamiętać kierowca
Wakacje to czas, kiedy wiele osób decyduje się na podróż. Jednym z najczęściej wybieranych środków transportu, nawet na długie trasy, wciąż pozostaje samochód. Dr Bartosz Fiałek apeluje do wszystkich kierowców, którzy na urlop planują dostać się autem. O tym nie powinni zapomnieć.
Jedziesz na urlop samochodem?
Mimo, że wakacje to czas przez wielu wyczekiwany z niecierpliwością, podczas nich dochodzi do wielu wypadków, które mogą zakończyć się tragedią. Mowa nie tylko o wzmożonym wskaźniku utonięć, urazów podczas górskich wędrówek i beztroskich imprez. Do licznych incydentów dochodzi podczas samej podróży w wybrane miejsce .
Choć znaczna część urlopowiczów za swój środek transportu wybiera samochód, który pozwala na dużo większą niezależność, niż w przypadku grupowych transferów, nie można zapominać, jaka odpowiedzialność na nich ciąży. Dr Bartosz Fiałek zdradził, o czym koniecznie powinien pamiętać kierujący pojazdem , by zmniejszyć ryzyko, że dojdzie do niebezpiecznego wypadku na drodze.
Lekarz radzi kierowcom jadącym na urlop
Dr Bartosz Fiałek apeluje do wszystkich szykujących się na wyjazd na urlop samochodem i zaznacza, że powodem nieszczęśliwego wypadku może być nie tylko nadmierna prędkość, czy nierozważne prowadzenie pojazdu pod wypływem alkoholu .
Lekarz uprzedza, że planując trasę autem, niezależnie od jej dystansu, kierowca powinien przede wszystkim odpocząć przed nią, by być w pełni sił i móc skupić się na drodze. Medonet cytuje jego słowa:
Za kierownicę siadamy, kiedy jesteśmy wyspani. Za ogromną liczbę wypadków odpowiada brak koncentracji. Nie wspominam już o używaniu substancji psychoaktywnych, bo to powinno być dla wszystkich jasne (choć niestety tak nie jest).
Konsekwencje mogą być tragiczne
Przeprowadzone badania udowodniły, że człowiek niewyspany i zbyt przemęczony nie potrafi zachować skupienia na wysokim poziomie , który jest niezbędny do odpowiedzialnej jazdy samochodem. W takiej sytuacji nie tylko wzrasta ryzyko popełnienia błędu, ale także zmniejsza się koncentracja i wydłuża czas reakcji. To niezbędne elementy do bezpiecznego podróżowania samochodem, a trzeba pamiętać, że kierując pojazdem często jest się odpowiedzialnym nie tylko za siebie, ale także współtowarzyszy w aucie oraz innych uczestników ruchu.
Dlatego pamiętajmy: przed jazdą samochodem odpocznijmy. Nie tylko dlatego, żeby nie zasnąć za kierownicą, ale też zachować maksimum uwagi. Jeżeli mamy przed sobą godziny spędzone za kółkiem, nie zapominajmy o przerwach. Nie lekceważmy pojawiającego się podczas jazdy znużenia, zatrzymajmy się, pochodźmy przez 15-30 min, zmieńmy aktywność w celu poprawy koncentracji - radzi lekarz wszystkim wybierającym się na urlop samochodem.
Zobacz też:
Naukowcy przebadali czekoladę. Takich zanieczyszczeń się nie spodziewaliśmy
Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie. Wyjaśnia fizjoterapeuta
Dziecko zatruło się muchomorem sromotnikowym. GIS przypomina o bardzo ważnych zasadach