Wycofano lek stosowany przy niewydolności serca. Cała seria ma zniknąć z aptek
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu lek wskazany do krótkotrwałego leczenia ostrych stanów ciężkiej niewydolności serca. Uzasadnienie tej decyzji jest takie, iż specyfik nie spełnia wymagań w zakresie "zanieczyszczenia cząstkami widocznymi okiem nieuzbrojonym".
Decyzją GIF lek ten może być stosowany tylko i wyłącznie w formie koncentratu do sporządzania roztworu w szpitalach.
Ważny lek wycofany z obrotu. Wykryto nieprawidłowości
Główny Inspektor Farmaceutyczny postanowił wycofać z obrotu, ale też zakazał wprowadzania do obrotu leku Levosimendan Kabi (Levosimendanum). Jest to środek medyczny pomagający w duszności spowodowanej niewydolnością serca.
Lek występuje w formie koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji, 2,5 mg/ml, jedna fiolka po 5 ml. Stosuje się go w krótkotrwałym leczeniu ciężkiej, ostrej oraz przewlekłej niewydolności serca u pacjentów, którzy mają trudności z oddychaniem, mimo stosowania innych leków, które usuwają nadmiar wody z organizmu. Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotyczy wszystkich serii Levosimendan Kabi.
GIF nakazał przekazać próbki
W maju ubiegłego roku zawiadomiony został Główny Inspektor Farmaceutyczny przez pełnomocnika firmy Fresenius Kabi Polska odnośnie wprowadzenia po raz pierwszy do obrotu leku Levosimendan Kabi (Levosimendanum) na terenie naszego kraju.
Z kolei miesiąc później GIF nakazał firmie,
by ta przekazała próbki do badań jakościowych do Narodowego Instytutu Leków
. Wyniki badań wykazały,
iż środek leczniczy nie spełnia wymagań, które były określone w dokumentacji.
Poważne nieprawidłowości, a w konsekwencji wycofanie leku z obrotu
Nieprawidłowość dotyczyła zanieczyszczenia cząstkami widocznymi okiem nieuzbrojonym. W 9 na 20 badanych fiolek stwierdzona została obecność cząstek widocznych gołym okiem.
Fresenius Kabi Polska podkreślił, że to cząstki lewosimendanu, które widoczne są z uwagi na charakter produktu. W związku z brakiem informacji o dopuszczalnej ilości cząstek, ale też metodyce ich obliczania decyzja GIF była jednoznaczna o wycofaniu leku.
Jego podawanie może spowodować dość negatywne konsekwencje zdrowotne dla pacjentów. Dlatego decyzja GIF związana jest z rygorem natychmiastowej wykonalności.
"Wyniki badań NIL, przeprowadzone w oparciu o wymagania zatwierdzonej specyfikacji, potwierdziły obecność cząstek widocznych okiem nieuzbrojonym w badanej próbie produktu leczniczego Levosimendan Kabi koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 2,5 mg/mi stanowią przesłankę do stwierdzenia braku spełniania wymagań jakościowych przez ten produkt" - czytamy w decyzji opublikowanej przez Inspektorat.
Zobacz też:
Przyjmowanie leków w ten sposób osłabia ich działanie. Nie popełnij błędu
Te leki nakręcają zaparcia. Codziennie stosuje je tysiące Polaków
Tych leków nigdy nie łącz z "procentami". Wymieniamy najgroźniejsze zestawienia