Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Przyjmowanie leków w ten sposób osłabia ich działanie. Nie popełnij błędu
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 08.02.2024 10:45

Przyjmowanie leków w ten sposób osłabia ich działanie. Nie popełnij błędu

brać leki
canva.com

Jak przyjmować leki – przed, podczas czy po posiłku? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem wszystko zależy od rodzaju medykamentu. Istnieje grupa leków, których nie należy spożywać wraz z pożywieniem, ponieważ pokarm może osłabiać ich działanie. Jakie to leki? Wyjaśniamy.

Istnieje duże ryzyko możliwych interakcji

Nie każdy ma świadomość, że istnieje duże ryzyko możliwych interakcji pomiędzy lekami a składnikami pożywienia. Oczywiście, wszystko zależy od rodzaju leku, ponieważ są i takie, które wręcz należy przyjmować z pokarmem.

Zażycie leku na pusty żołądek powoduje szybkie opróżnienie żołądka i dynamiczny wzrost stężenia leku we krwi. Jeśli przyjmiemy lek zaraz po posiłku, opróżnianie żołądka zostaje opóźnione, co powoduje dłuższą obecność leku w żołądku. Wskutek tego, wchłanianie leku będzie opóźnione, a jego maksymalne stężenie we krwi mniejsze.

W zależności, z jakimi lekami mamy do czynienia, może to być zjawisko korzystne. Wszystko zależy od rodzaju medykamentu, dlatego tak ważne jest czytanie ulotek i stosowanie się do zaleceń lekarza czy farmaceuty.

Tych leków nigdy nie łącz z "procentami". Wymieniamy najgroźniejsze zestawienia Czy mogę zwrócić leki do apteki? Odpowiadamy na często zadawane pytanie

Te leki należy przyjmować na czczo

Leki, które należy przyjmować na czczo, najlepiej brać z samego rana, zaraz po przebudzeniu (minimum 8 h od ostatniego posiłku). Warto mieć świadomość, że jeśli wskazane jest, aby lek zażywać na pusty żołądek, nieprzestrzeganie tej zasady może znacznie spowolnić, a nawet zahamować jego działanie.

Leki, które należy przyjmować na czczo to między innymi:

 • niektóre antybiotyki (penicylina, tetracyklina, doksycyklina, amoksycyklina, ofloxacyna, enoksacyna, ciprofloxacyna, lomefloxacyna), 
 • leki na alergię (terfenadyna, astemizol), 
 • leki na zgagę i nieżyt żołądka (omeprazol, pantoprazol),
 • leki na osteoporozę (alendronian, etydronian),
 • leki na nadciśnienie i zaburzenia krążenia (felodypina, kaptopril),
 • hormony tarczycy (lewotyroksyna),
 • leki na depresję (imipramina),
 • leki na padaczkę (fenytoina),
 • leki na niewydolności krążenia (digoksyna),
 • leki stosowane w neuropatii cukrzycowej: kwas alfa-liponowy,
 • leki na niewydolności krążenia (digoksyna),
 • leki na HIV (indynawir, didanozyna, lamiwudyna, zydowudyna), 
 • preparaty żelaza.

Źródło: Ł. Sobotta, J. M. Suliburska, J. Mielcarek, Interakcje lek – żywność, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, XLIV, 2011, 1, str. 95–103 / Ktomalek.pl

Czym nie popijać leków?

Przy zażywaniu leków nie zapominajmy o ważnej kwestii, jaką jest wybór napoju do ich popicia. Najlepsza będzie woda niegazowana. Należy uważać na substancje, które mogą wchodzić w interakcje z lekiem lub wpływać na jego wchłanianie.

Leków nie należy popijać:

 • alkoholem,
 • kawą, 
 • herbatą,
 • mlekiem,
 • sokami owocowymi,
 • napojami gazowanymi (zwłaszcza colą). 
Dr Sławomir Murawiec dla Pacjenci.pl: Na zaburzeniach psychicznych i lekach psychiatrycznych w Polsce „zna się” każdy
Dr hab. n. med. Sławomir Murawiec, psychiatra (fot. archiwum prywatne)
Farmakoterapia psychiatryczna budzi tak żywe emocje, bo dotyczy fundamentalnego poczucia tego, kim jesteśmy. Substancje chemiczne mogą zmieniać emocje, myślenie i leczyć lęki, depresje, psychozy. Tak się dzieje i jako psychiatrzy mamy na to niezliczone dowody – pisze dr hab. n. med. Sławomir Murawiec*, specjalista psychiatra dla portalu Pacjenci.pl.Co kilka miesięcy budzę się rano i odkrywam, że cała moja wiedza psychiatryczna zgromadzona w ciągu 30 lat pracy jest całkowicie nieprawdziwa, ponieważ właśnie ukazał się nowy artykuł w prasie codziennej albo w internecie, której Autor lub Autorka wyjaśnia, jak powinno się leczyć zaburzenia psychiczne.W ostatnim okresie przyczyną mojego „przebudzenia” był artykuł o „lekach na ADHD branych jak cukierki” w jednym z największych ogólnopolskich dzienników. W ubiegłym roku tekst „Leki na depresje to placebo? Ogłoszono przełomowe wyniki badań” w jednym z największych portali w Polsce, a na początku tego roku – film na YouTube na kanale znanej podróżniczki – dziennikarki zatutułowany „Depresja – najnowsze badania naukowe”.Po ukazaniu się takich „opracowań” najpierw myślę, że znów ktoś nie zgłębił tematu i nie zrozumiał, ale już napisał. Ale zaraz potem martwię się o skutki społeczne i zdrowotne takich publikacji prasowych dla wielu osób leczących się, albo takich którzy powinni poszukać pomocy psychiatrycznej, ponieważ takie prasowe doniesienia mają swoje jak najbardziej konkretne oddziaływanie. Wpływają na decyzje wielu osób dotyczące podjęcia lub nie leczenia, a także na samopoczucie osób już leczonych. Aby przekonać się, jak szeroki jest zakres reakcji poszczególnych osób na głoszone w tych artykułach tezy, wystarczy przeczytać zamieszczone pod nimi komentarze internautów.
Czytaj dalej
Te leki mogą wywołać napad dny moczanowej. Lekarz ostrzega
apteka
Dna moczanowa jest stanem związanym ze zwiększonym stężeniem kwasu moczowego w organizmie. Z tego powodu kryształki moczanu sodu odkładają się w stawach i narządach. Zwiększenie stężenia kwasu moczowego powoduje głównie mięso. Jednak przyczynia się do tego również przyjmowanie niektórych leków. Które to są? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.
Czytaj dalej
Polecane