Przyjmowanie leków w ten sposób osłabia ich działanie. Nie popełnij błędu
Jak przyjmować leki – przed, podczas czy po posiłku? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem wszystko zależy od rodzaju medykamentu. Istnieje grupa leków, których nie należy spożywać wraz z pożywieniem, ponieważ pokarm może osłabiać ich działanie. Jakie to leki? Wyjaśniamy.
Istnieje duże ryzyko możliwych interakcji
Nie każdy ma świadomość, że istnieje duże ryzyko możliwych interakcji pomiędzy lekami a składnikami pożywienia. Oczywiście, wszystko zależy od rodzaju leku, ponieważ są i takie, które wręcz należy przyjmować z pokarmem.
Zażycie leku na pusty żołądek powoduje szybkie opróżnienie żołądka i dynamiczny wzrost stężenia leku we krwi. Jeśli przyjmiemy lek zaraz po posiłku, opróżnianie żołądka zostaje opóźnione, co powoduje dłuższą obecność leku w żołądku. Wskutek tego, wchłanianie leku będzie opóźnione, a jego maksymalne stężenie we krwi mniejsze.
W zależności, z jakimi lekami mamy do czynienia, może to być zjawisko korzystne. Wszystko zależy od rodzaju medykamentu, dlatego tak ważne jest czytanie ulotek i stosowanie się do zaleceń lekarza czy farmaceuty.
Tych leków nigdy nie łącz z "procentami". Wymieniamy najgroźniejsze zestawienia Czy mogę zwrócić leki do apteki? Odpowiadamy na często zadawane pytanieTe leki należy przyjmować na czczo
Leki, które należy przyjmować na czczo, najlepiej brać z samego rana, zaraz po przebudzeniu (minimum 8 h od ostatniego posiłku). Warto mieć świadomość, że jeśli wskazane jest, aby lek zażywać na pusty żołądek, nieprzestrzeganie tej zasady może znacznie spowolnić, a nawet zahamować jego działanie.
Leki, które należy przyjmować na czczo to między innymi:
- niektóre antybiotyki (penicylina, tetracyklina, doksycyklina, amoksycyklina, ofloxacyna, enoksacyna, ciprofloxacyna, lomefloxacyna),
- leki na alergię (terfenadyna, astemizol),
- leki na zgagę i nieżyt żołądka (omeprazol, pantoprazol),
- leki na osteoporozę (alendronian, etydronian),
- leki na nadciśnienie i zaburzenia krążenia (felodypina, kaptopril),
- hormony tarczycy (lewotyroksyna),
- leki na depresję (imipramina),
- leki na padaczkę (fenytoina),
- leki na niewydolności krążenia (digoksyna),
- leki stosowane w neuropatii cukrzycowej: kwas alfa-liponowy,
- leki na niewydolności krążenia (digoksyna),
- leki na HIV (indynawir, didanozyna, lamiwudyna, zydowudyna),
- preparaty żelaza.
Źródło: Ł. Sobotta, J. M. Suliburska, J. Mielcarek, Interakcje lek – żywność, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, XLIV, 2011, 1, str. 95–103 / Ktomalek.pl
Czym nie popijać leków?
Przy zażywaniu leków nie zapominajmy o ważnej kwestii, jaką jest wybór napoju do ich popicia. Najlepsza będzie woda niegazowana. Należy uważać na substancje, które mogą wchodzić w interakcje z lekiem lub wpływać na jego wchłanianie.
Leków nie należy popijać:
- alkoholem,
- kawą,
- herbatą,
- mlekiem,
- sokami owocowymi,
- napojami gazowanymi (zwłaszcza colą).