Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Papieżowi Franciszkowi usunęli kawałek płuca. Na co choruje Ojciec Święty?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 05.03.2024 12:15

Papieżowi Franciszkowi usunęli kawałek płuca. Na co choruje Ojciec Święty?

Papież Franciszek przeszedł operację
Fot. East News/ Maria Grazia Picciarella

Papież Franciszek jest już w podeszłym wieku, więc nic dziwnego, że podupada na zdrowiu. Głowa Kościoła coraz częściej ma problemy z układem oddechowym. W ostatnich dniach pojawiły się informacje o nie najlepszej kondycji Papieża Franciszka.

Teraz, według doniesień mediów musiał przejść obrazowe badania klatki piersiowej. Co dokładnie mu dolega?

Papież Franciszek nie był w stanie przeczytać przemówienia

Papież Franciszek nie jest w najlepszej kondycji. Problemy zdrowotne Głowy Kościoła narastają. Wiele lat temu Franciszkowi usunięto fragment prawego płuca, a kilka miesięcy temu po raz trzeci już stwierdzono u niego infekcję dróg oddechowych.

W sobotę 2 marca podczas audiencji Franciszek nie był w stanie przeczytać przemówienia z powodu zapalenia oskrzeli. Z kolei kilka dni wcześniej Watykan poinformował, że Głowa Kościoła zmaga się z lekkim stanem grypowym. W związku z czym musiał odwołać planowane audiencje.

39b3005e-c583-4bef-8516-fea025a9735f.jpg
Fot. East News/ Maria Grazia Piciarella

Papież zmaga się z licznymi chorobami zdrowotnymi

Z końcem lutego Papież musiał trafić do szpitala. Według włoskiej agencji informacyjnej ANSA, Franciszek musiał przejść badania klatki piersiowej, gdyż dokuczała mu “łagodna choroba przypominająca grypę”. 

Papieżowi wykonano wtedy m.in. tomografię komputerową klatki piersiowej. Badanie wykluczyło powikłania płucne po infekcji. Warto dodać, że w 2021 r. Franciszek musiał przejść operację usunięcia części jelita grubego. 

Cała prawda o tym, jak wygląda pobyt w szpitalu psychiatrycznym! Zobacz: 

To jeszcze nie wszystko, bo papież cierpi też na rwę kulszową. Ma również problemy z kolanem. Ponad rok temu Franciszek musiał być hospitalizowany w klinice Gemelli. Znalazł się tam z powodu problemów z oddychaniem, ale tez kłopotów z sercem. 

Czytaj też: Ocalone życiorysy: gwiazdor "Plebanii" osierocił dwójkę dzieci. Miał 35 lat

Franciszek borykał się z chorobami już w przeszłości

Problemy z płucami dotknęły Franciszka już dawno temu, jeszcze za czasów, gdy mieszkał w Argentynie. Wtedy przeszedł operację usunięcia płuca. Sam zainteresowany nie ukrywał w rozmaitych wywiadach, że od dziecka borykał się z problemami zdrowotnymi. 

Mimo podupadającego zdrowia papież wciąż ma napięty grafik, gdzie bierze udział w rozmaitych spotkaniach oraz mszach. Franciszek sporo też podróżuje, co przy jego kłopotach zdrowotnych stanowi nie lada wyzwanie.

Serwis DailyMail powołując się na jeden z wywiadów telewizyjnych Franciszka, wyjaśnił, że mimo wszystko papież absolutnie nie planuje żadnej emerytury. Jednak na pytania dziennikarzy o swoje zdrowie, odpowiada, że wszystko się może zdarzyć. 

W jednej z rozmów miał powiedzieć, że zaplanował nawet już “prosty pogrzeb”. Chce zostać pochowany w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore.

Czytaj też:

Tomasz Komenda miał raka płuca. Pulmonolog: “Ten nowotwór to niechlubny lider”

Kaszel - rodzaje, przyczyny, leczenie

Ropień płuca – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie