Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Wzięła Ozempic, by schudnąć. Ten jeden efekt uboczny bardzo ją zaskoczył
Fot. Shutterstock/starmarpro

Wzięła Ozempic, by schudnąć. Ten jeden efekt uboczny bardzo ją zaskoczył

30 sierpnia 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Ozempic stał się niezwykle popularnym środkiem, zwłaszcza wśród influencerek, które chcą schudnąć. 58-letnia Amerykanka Christie Martin już po kilku miesiącach stosowania leku schudła kilkanaście kilogramów. W tym czasie zauważyła jednak dziwny skutek uboczny Ozempicu. O czym konkretnie mowa?

Ozempic skuteczny w walce z cukrzycą. Czy bezpieczny w odchudzaniu?

Choć Ozempic może wydawać się prostym rozwiązaniem w walce z dodatkowymi kilogramami, nie należy do najbezpieczniejszych sposobów odchudzania. J uż nie raz zresztą przestrzegali przed nim lekarze . Odchudza się nim wiele influencerek i mimo że kilogramy lecą w dół, konsekwencje zdrowotne zostają z nimi na długo.

58-letnia  Christie Martin, agentka nieruchomości z Las Vegas, która prywatnie jest mamą, wyznała, że Ozempic pomógł jej zrzucić ponad 13 kilogramów . Środek nie tylko jest skuteczny w walce z cukrzycą. Analogi GLP-1 normalizują stężenie glukozy we krwi, ale też biorą udział w regulacji wydzielania insuliny oraz glukagonu z trzustki. Hamują też głód oraz wydłużają czas trwania uczucia sytości.

Skutek uboczny zaskoczył kobietę

Kobieta gościła w programie “Good Morning America”. Jak wyznała, zauważyła jeszcze jeden efekt stosowania zastrzyków na odchudzanie . Kobieta twierdzi, że zanim rozpoczęła kurację, była przyzwyczajona, aby każdego dnia po pracy wypijać nawet pół butelki wina. Jak twierdzi, zaczynała je pić w czasie lunchu, ale również w czasie kolacji. Była to taka nagroda po ciężkim dniu związanym z pracą, ale też obowiązkami, które pełniła w związku z samodzielnym macierzyństwem.

Gdy rozpoczęła leczenie Ozempicem, zmieniła całkowicie nastawienie do alkoholu.

“Nie chciałam już pić. Szłam do sklepu spożywczego i nawet nie czułam potrzeby, żeby kupić butelkę wina. Wychodziłam ze znajomymi, współpracownikami i klientami, nawet próbowałam zamówić lampkę wina do kolacji, ale nie byłam w stanie jej dokończyć. Po prostu mi to nie odpowiadało” - powiedziała.

Jakie są wnioski z badań?

W dalszej części rozmowy przyznała, że choć nie zdiagnozowano u niej choroby alkoholowej, to dla niej samej picie było nie małym problemem.

“Nie mam już ochoty na wino. To jakieś szaleństwo, bo wcześniej nie mogłam przestać pić” - wyznała.

Jak się okazuje, doświadczenie kobiety związane z semaglutydem znalazło swoje potwierdzenie w jednym z badań. Na łamach “The Journal od Clinical Psychiatry" naukowcy wyjaśnili, że analiza przypadków sześciu osób z zaburzeniami związanymi z a używaniem alkoholu potwierdziło dość niezwykłe działanie semaglutydu. Natomiast u wszystkich pacjentów zaobserwowano “znaczącą redukcję objawów AUD”.

Jak wyjaśnili naukowcy, potrzeba przeprowadzenia dużych, randomizowanych klinicznych badań nad działaniem analogów GLP-1 w leczeniu problemów związanych z nadużywaniem alkoholu.

Czytaj też:

Ozempic może powodować ślepotę? Najnowsze wyniki badań mocno niepokoją

22-letnia influencerka odchudzała się Ozempiciem. Schudła 20 kg i... straciła zdrowie na zawsze

Odstawiła popularny lek na odchudzanie. Jeden skutek uboczny ją zaskoczył

6-latka znaleziona w oknie życia. Jak porzucenie wpływa na dzieci?
Muszki owocówki w domu. Ten produkt rozprawi się z nimi raz na zawsze
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko