Zaburzenia rytmu serca (arytmia) – przyczyny, objawy i leczenie.
Istnieje wiele dolegliwości, które potrafimy perfekcyjnie ignorować, nie zwracając nawet uwagi na ich stopniowe nasilanie się. Jedną z nich są zaburzenia rytmu serca (arytmia), które mogą świadczyć zarówno o prowadzeniu niezdrowego trybu życia jak i zdarzać się w okresie dojrzewania, ale również być objawami poważnych schorzeń, takich jak migotanie przedsionków czy choroby mięśni serca. Z niniejszego artykułu dowiesz się, o jakich problemach może świadczyć arytmia oraz w jaki sposób powinieneś zareagować, gdy doświadczysz jej objawów. Zapraszamy do czytania!
Czym są zaburzenia rytmu serca (arytmia)?
Teoretycznie praca naszego serca powinna być harmonijna, aby, ujmując to bardzo skrótowo, dostarczać tlen do wszystkich narządów w odpowiednim tempie oraz ilości. W praktyce jednak tempo uderzeń zależy od naszego wieku, stanu zdrowia oraz (uwaga!) stanu umysłu – w chorobach psychicznych i zaburzeniach takich jak depresja czy choroba biegunowa mogą naturalnie występować spowolnienia lub przyspieszenia pracy serca. Najszybszy rytm nasze serce osiąga, gdy jesteśmy niemowlakami, najwolniejszy najczęściej w okresie późnej starości. Nawet jednak, gdy nie mówimy o chorobach, częstotliwość akcji serca zmienia się w organizmie ludzkim bardzo często. Istnieją jednak sytuacje, gdy zmiana ta może świadczyć o zaburzeniach rytmu serca (arytmii), które mogą być niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia!
Do standardowych zaburzeń pracy serca zalicza się przyspieszenie (tachykardia), zwolnienie (bradykardia) lub właśnie arytmia, czyli zaburzenia rytmiczności pracy serca.
Przyczyny zaburzeń rytmu serca
Wśród przyczyn pojawiania się zaburzeń rytmu serca (arytmii) wymienia się czynniki naturalne i nie stwarzające zagrożenia (o ile trwają krótko) takie jak nadmierny stres, odczuwanie niespodziewanego szczęścia, niepokój etc. W przypadku jednak, gdy nie zachodzi żadna z takich sytuacji, nagłe przyspieszenie czy zwolnienie akcji serca może świadczyć o poniższych problemach:
· tachykardia zatokowa,
· bradykardia,
· dodatkowe skurcze komorowe i nadkomorowe,
· migotanie przedsionków (bardzo groźna forma zaburzeń pracy serca, prowadząca nawet do zatrzymania akcji serca i do zgonu),
· częstoskurcz nadkomorowy i komorowy.
Aby móc zdiagnozować jedną z powyższych chorób koniecznie jest występowanie poniższych czynników:
· przyspieszenie lub zwolnienie standardowego dla pacjenta rytmu serca,
· skurcze dodatkowe, które wynikać mogą z różnych ognisk bodźcotwórczych,
· brak oczekiwanych skurczów serca,
· bezładne tworzenie się komorowych skurczów serca, wynikających z chaotycznego przewodzenia pobudzeni z przedsionków do węzła przedsionkowo-komorowego i do komór.
Inne objawy zaburzeń rytmu serca (arytmii)
Powyżej wymienione przyczyny oraz wskaźniki, które świadczą o występowaniu zaburzeń rytmu serca, nie są jednak żadną pomocą dla zwykłego człowieka, nieobeznanego z zagadnieniami medycznymi. My chcemy natomiast, abyście byli w stanie wstępnie samodzielnie rozpoznać problem i na czas zgłosili się na leczenie. Wszystkie schorzenia mają swoje własne cechy charakterystyczne, a niektóre z nich będzie umiał zdiagnozować jedynie lekarz przy pomocy specjalistycznego sprzętu medycznego, aby zatem odpowiednio was przygotować wymieniamy poniżej charakterystyczne dla wszystkich zaburzeń rytmu serca objawy:
1. Pacjenci najczęściej opisują charakterystyczne dla niemalże wszystkich zaburzeń kołatanie serca. Jest to bardzo specyficzne uczucie często opisywane przez pacjentów jako „trzepotanie” – zupełnie jakby serce posiadało skrzydła i miało zaraz odlecieć.
2. Częstym objawem wspólnym dla wszystkich zaburzeń rytmu serca (arytmii) jest uczucie szarpnięcia w okolicy mostka. Następnie występuje potrzeba kaszlu i uczucie dławienia. Objawy te ustępują zwykle samoistnie i dosyć szybko, ale zdarza się również, że nawracają.
3. Kolejnym symptomem zaburzeń, który powinien cię zaniepokoić, jest zwolnienie lub przyspieszenie pracy serca oraz występowanie skurczów dodatkowych. Skurcze dodatkowe są najczęściej przez pacjentów opisywane jako uczucie „przeskakiwania” czegoś w klatce piersiowej. Czasem towarzyszy temu wrażenie, że praca serca na chwilę się zatrzymała.
4. Najbardziej uciążliwym objawem zaburzeń rytmu serca są częstoskurcze. W ich wyniku dochodzi nie tylko do dolegliwości związanych z sercem, ale obecne są również symptomy ze strony głowy (ból, zawroty), uczucie dławienia i zasłabnięcia oraz utrata przytomności. Zdarza się również, że częstoskurcz powoduje nasilenie dolegliwości u osób zmagających się z miażdżycą tętnic wieńcowych.
Często objawami towarzyszącymi dla powyższych symptomów są duszności, osłabienie ogólne oraz ból w klatce piersiowej.
Leczenie zaburzeń rytmu serca (arytmii)
To jakiego rodzaju leczenie zastosuje kardiolog, zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz rodzaju zaburzeń rytmu serca. Arytmia może być spowodowana przez chorobę, której podstawowym sposobem leczenia będzie operacja (operacja zastawek czy założenie bypassów). Często jednak stosownym wyjściem jest przepisanie choremu odpowiednich leków.
Najważniejsza jednak, niezależnie od podłoża choroby, jest zmiana stylu życia. Nie możemy oczekiwać dużej ani trwałej poprawy, jeżeli nasz sposób życia nie sprzyja zdrowiu serca. Podstawą zatem jest bogata w witaminy dieta oraz ćwiczenia. W przypadku zaburzeń rytmu serca zaleca się przede wszystkich dietę roślinną, obfitującą we flawonoidy, antyoksydanty i zdrowe dla serca tłuszcze (roślinne np. oliwa z oliwek lub zwierzęce – koniecznie z ryb a nie z innych zwierząt hodowlanych!).
Ogromną rolę odgrywa również odpowiednie leczenie chorób współwystępujących z zaburzeniami rytmu serca. Należy ustabilizować stan pacjenta, dobrać odpowiednią dawkę leków oraz przestrzegać skrupulatnie zaleceń lekarza, a także nie zapominać o stylu życia (który częstokroć odgrywa największą rolę). Wśród dolegliwości, które mogą utrudniać leczenie arytmii znajdują się:
· Nadciśnienie tętnicze,
· Cukrzyca,
· Hipercholesterolemia.