Pacjenci.pl Żywienie Zakazane połączenia. Fermentują w jelitach, powodują zaparcia, wzdęcia i zgagę
Fot. Canva

Zakazane połączenia. Fermentują w jelitach, powodują zaparcia, wzdęcia i zgagę

27 listopada 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Dieta jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a wiele osób błędnie łączy produkty spożywcze, co w konsekwencji powoduje trudności w trawieniu, a więc i dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia, zaparcia czy zgagę. Jakich połączeń należy unikać w szczególności?

Ziemniaki i mięso

To najczęstszy błąd żywieniowy Polaków - połączenie ziemniaków z mięsem. Kotleciki i ziemniaczki, gulasz i ziemniaczki, ziemniaczki do piersi z kurczaka. A prawda jest taka, że ziemniaczane węglowodany w połączeniu z białkiem pochodzenia zwierzęcego wpływają niekorzystnie na układ pokarmowy, powodując właśnie zgagę, zaparcia, wzdęcia, odbijanie, uczucie ciężkości - wszystko przez nasilony proces fermentacyjny w jelitach. Połączenie ziemniaków i mięsa to prawdziwe wyzwanie dla układu pokarmowego, który trawi te składniki dużo dłużej w połączeniu, niż oddzielnie.

Połączenie ziemniaków z mięsem to także połączenie skrobi z białkiem, co również nie pomaga w trawieniu. Co więcej, jeśli potrawa jest tłusta, to białka zawarte w mięsie będą się dużo trudniej trawić i wchłaniać. Dlatego zamiast smażenia lepiej jest piec lub gotować mięso, a najlepiej - jeść je z kaszą i warzywami bez zawartości skrobi.

Polecamy: Wymiecie złogi z jelit jak odkurzacz i wytopi tłuszcz. Tylko trzy składniki

Tego nie łącz z masłem. Przytyjesz w mgnieniu oka
Tego nie łącz z mlekiem. Zgnije i sfermentuje w jelitach

Kanapka z szynką i szklanka mleka

Mleko nie powinno być łączone z innymi pokarmami, w szczególności z mięsem, ponieważ ścina się utrudniając trawienie. Dozwolone jest za to połączenie mięsa z fermentowanymi produktami mlecznymi, takimi jak kefir, jogurt czy maślanka.

Mamy też dla was małą poradę, jak wspomóc trawienie. Otóż zjedzenie czegoś słonego (np. kiszonego ogórka) po tłustych posiłkach wspomaga trawienie.

Cytryna do herbaty

To kolejny częsty błąd Polaków - dodawanie cytryny do herbaty. Otóż liście herbaty zawierają glin (aluminium), który w kontakcie z cytryną tworzy cytrynian glinu, związek łatwo przyswajalny przez organizm człowieka, ale niestety toksyczny. Glin odkłada się w układzie nerwowym i może prowadzić do rozwoju choroby Alzheimera. Aby uniknąć uwalniania się tego związku z liści herbaty, należy wyjąć saszetkę z herbatą i dopiero gdy herbata trochę ostygnie, dodać cytrynę.

Przy tej okazji przypominamy, że miód do herbaty należy dodawać tylko wtedy, kiedy jest ona przestudzona. Wynika to z faktu, że dodając miód do wrzątku tracimy wszystkie jego prozdrowotne właściwości.

Czytaj też:

Listopadowe emerytury będą wcześniej. Ale tylko dla dwóch grup seniorów

Dodatkowe 300 zł od rządu. Seniorzy mogą liczyć na większe pieniądze do emerytury

Rekordowe świadczenia dla seniorów w 2024 roku. Ta decyzja jest już przesądzona

Pij codziennie, a będziesz mieć zdrowe jelita i stalową odporność! Przepis na ten koktajl powinien znać każdy
Plaster na jelita rodem z PRL. Nasze babcie go uwielbiały
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko