Listopadowe emerytury będą wcześniej. Ale tylko dla dwóch grup seniorów
Wielu emerytów z utęsknieniem czeka na emeryturę. Okazuje się, że listopadowa wypłata może nastąpić dużo wcześniej, bo jeszcze w październiku. Niestety, nie wszyscy seniorzy mogą liczyć na szybszy zastrzyk gotówki. Kto dostanie emeryturę szybciej, a kto będzie musiał poczekać? Odpowiadamy.
Wypłaty emerytur w listopadzie 2024 roku – harmonogram
Jak podaje infor.pl, w listopadzie nastąpią duże zmiany w wypłatach emerytur. Wszystko przez wolne związane z 1 listopada, czyli dniem Wszystkich Świętych oraz 10 listopada, który przypada w niedzielę.
Emerytury z ZUS trafiają na konta emerytów według ustalonego harmonogramu - w 1., 5., 6., 19., 15., 20. i 25. dzień miesiąca. W przypadku, gdy termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny, ZUS wypłaca emerytury wcześniej. Taka sytuacja będzie mieć miejsce właśnie w przypadku najbliższego świadczenia. Osoby, które otrzymują świadczenie w pierwszym dniu miesiąca, otrzymają je najpóźniej do 31 października. Z racji, że 10. dzień listopada to niedziela, ZUS wypłaci świadczenia w piątek 8 listopada.
Dodatkowe 300 zł od rządu. Seniorzy mogą liczyć na większe pieniądze do emerytury Te zmiany dotkną milionów osób. Będziemy pracować dłużejDwie wypłaty emerytury w ciągu miesiąca
Seniorzy, którzy pobierają emerytury w pierwszym dniu miesiąca, wyjątkowo otrzymają dwie wypłaty w ciągu miesiąca. Chodzi o świadczenie wypłacane 1 października i – wyjątkowo – 31 października. Wszystko przez dzień wolny przypadający 1 listopada. Taka kumulacja może się przydać, jeśli weźmiemy pod uwagę rodzinne zjazdy i związane z nimi wydatki.
Emerytura a koszty codziennego życia
Wielu seniorów narzeka na niską emeryturę. Nic dziwnego, ponieważ koszty życia stale rosną. Osoby starsze często ponoszą też duże koszty związane z leczeniem. Nie warto jednak bagatelizować sygnałów od swojego organizmu, by zaoszczędzić. Może być to opłakane w skutkach. Jeśli jesteśmy w trudnej sytuacji, należy szukać pomocy - zarówno wśród bliskich, jak i u państwa. Nie bójmy się prosić o pomoc – nawet finansową. Zainteresujmy się też darmowymi programami profilaktycznymi i częściową refundacją leków. Może mieć to ogromny wpływ na spięcie domowego budżetu, ale i utrzymanie dobrego zdrowia.
Zobacz też:
Koniec programu profilaktycznego. Rząd wycofuje darmowe badania
ZUS zmienia zasady. Od stycznia 2025 r. jednoosobowe orzeczenia bez komisji lekarskich
Czekaliśmy na to od dawna. Ważne zmiany w realizacji recept