Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Tego nie łącz z masłem. Przytyjesz w mgnieniu oka
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 06.08.2024 20:57

Tego nie łącz z masłem. Przytyjesz w mgnieniu oka

Tego nie łącz z masłem. Przytyjesz w mgnieniu oka
Fot. Canva

Niektórych produktów spożywczych nie powinno się łączyć, ponieważ stają się prawdziwą bombą kaloryczną, a do tego mogą utrudniać wchłanianie się niektórych minerałów i witamin. Przede wszystkim nie powinno się łączyć węglowodanów i tłuszczy, ponieważ grozi to szybkim przybieraniem na masie. A z czym nie łączyć masła?

Masło i ziemniaki - stanowcze nie

Ziemniaczki z grilla z masełkiem - któż oprze się temu połączeniu? Każdy, kto dba o figurę. Ziemniaki, choć zdrowe, to jednak są doskonałym źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów. Mają też wysoki indeks glikemiczny (IG) przez co, po ich zjedzeniu gwałtownie podnosi się poziom glukozy we krwi. Od razu zaczyna działać trzustka, która produkuje insulinę, a głównym zadaniem insuliny jest obniżenie poziomu glukozy, choć trzeba wiedzieć, że insulina jest także odpowiedzialna za pracę komórek tłuszczowych. Połączenie masła, czyli de facto tłuszczy pochodzenia roślinnego, sprawia, że w organizmie odkłada się tkanka tłuszczowa.

Nie powinno się łączyć ze sobą tłuszczy i węglowodanów, dlatego trzeba wystrzegać się dodawania masła lub oleju do owoców, cukru, białej mąki i niektórych warzyw, do których zaliczamy marchew, ziemniaki, buraki.
 

Martyna Wojciechowska jest chora. Podróżniczka zdradziła jak się czuje i zaapelowała do fanów Piwo bezalkoholowe w ofercie znanej sieci aptek. Jak się z tego tłumaczą?

Czy masło jest zdrowe?

Niewielkie ilości masła są wskazane -  jedna łyżka masła (14 g) zawiera ok. 102 kalorie i 11,5 g tłuszczu. W maśle znajdziemy witaminy A, E, B12 i K, które są potrzebne organizmowi do prawidłowej pracy. Jest ono także dobrym źródłem kwasu linolowego, któremu przypisuje się właściwości przeciwnowotworowe – pomaga ograniczyć ryzyko wystąpienia raka piersi, jelita grubego, żołądka, prostaty i wątroby. Masło jest także dobrym źródłem witaminy D, choć tę Polacy powinni suplementować bez względu na dietę. 

Kto nie powinien jeść masła?

Masło jest też źródłem kwasów nasyconych i cholesterolu. Jeśli mamy problem z jego poziomem lub znajdujemy się w grupie ryzyka chorób kardiologicznych, powinniśmy znacznie ograniczyć jego spożywanie i sięgać po tłuszcze pochodzenia roślinnego. 

Czytaj też:

Zakażenie pneumokokami. Kto jest w grupie ryzyka? Dr Piotr Ligocki wyjaśnia

Groźna bakteria z Chin dotarła do Europy? Chińczycy znów będą nosić maseczki

Szczepienia dorosłych pomagają zachować zdrowie. To szczególnie ważne w czasie pandemii COVID-19