Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zapalenia i zwyrodnienia siatkówki – rodzaje chorób, leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Zapalenia i zwyrodnienia siatkówki – rodzaje chorób, leczenie

Zapalenia i zwyrodnienia siatkówki – rodzaje chorób, leczenie
pixabay.com

Zapalenia i zwyrodnienia siatkówki – czym jest siatkówka i jaką pełni funkcję?

Zapalenia i zwyrodnienia siatkówki – rodzaje chorób siatkówki

Zapalenia i zwyrodnienia siatkówki – czym jest siatkówka i jaką pełni funkcję?

Zapalenia i zwyrodnienia siatkówki dotyczą cienkiej, przezroczystej błony, wyścielającej wnętrze gałki ocznej. Siatkówka ma w sobie pierwsze neurony wzrokowe, które przekazywany jest sygnał wzrokowy do mózgu. Centralną częścią siatkówki oka jest z kolei plamka żółta, dzięki której następuje najostrzejsze widzenie. Siatkówki charakteryzuje się wysokim metabolizmem, a odżywia się czerpiąc z naczyniówki oraz tętnicy środkowej siatkówki. Biorąc pod uwagę budowę siatkówki, najszybciej chory zauważa choroby centralnej części siatkówki. Objawem charakterystycznym jest natychmiastowe lub stopniowo postępujące pogorszenie widzenia centralnego. Chory odczuwa taki przez zniekształcenie widzenie obrazów z dużej odległości lub z bliska. Na początku choroba zapalenia i zwyrodnienia siatkówki może objawiać się słabszym widzeniem barw oraz kolorów i mniejszym dostrzeganiem kontrastów. Chory może także mieć wrażenie, że traci jasność widzenia, a wszystko wokół niego ciemnieje lub staje się szarawe. Znamienne jest, że choroba siatkówki dotyczy tylko jednego oka, co sprawia, że chory zauważa problem dopiero po jakimś czasie. Jeśli mamy podejrzenia, że cierpimy na chorobę siatkówki, warto w tym celu wykonać samodzielny test: zakryć jedno oko i ocenić pracę i funkcję drugiego poprzez przyglądanie się różnym przedmiotom.

Zapalenia i zwyrodnienia siatkówki – rodzaje chorób siatkówki

1.    Zwyrodnienie plamki żółtej AMD. Zwyrodnienie plamki żółtej, czyli centralnej części siatkówki jest związane z wiekiem. ADM, czyli age-related macular degeneration, powstaje po 60 roku życia, a zaawansowane stadium prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Plamka żółta jest okrągłym obszarem o około 5 mm średnicy, który zawiera w sobie najwięcej światłoczułych komórek, co pozwala nam widzieć ostro. Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba, która daje odczuwalne objawy. Podstawowe z nich to zniekształcanie się obrazu oraz zanikanie widzenia  centralnej części pola. Zwyrodnienie plamki żółtej ADM ma postać suchą i wilgotną, tj. wysiękową. Aby zdiagnozować zwyrodnienie siatkówki, które dotyczy plamki, należy niezwłocznie udać się do gabinetu okulisty. Bez wdrożenie właściwego leczenia choroba będzie posuwać się do przodu, grożąc utratą wzroku.

2.    Zakrzep żyły środkowej siatkówki. Zakrzep żyły środkowej siatkówki, czyli CRVO, to choroba, która jak większość, polega na nagłym wystąpieniu zmian w dnie oka na skutek zamknięcia naczynia żylnego. Czynniki ryzyka w tej chorobie to przede wszystkim wiek powyżej 60 lat, choroby nadciśnieniowe, cukrzyca, otyłość, palenie tytoniu, hiperlipidemia, a także czynniki miejscowe: nadwzroczność, stany zapalne oka, jaskra, ucisk żył oka. To zapalenie siatkówki ma objawy podobne do większości chorób siatkówki, czyli takie jak zamglone widzenie i pogorszenie wzroku. Diagnostykę przeprowadza lekarz okulista, a leczenie polega na laseroterapii i lekach doustnych.

3.    Choroba Stargardta. To choroba zwyrodnieniowa siatkówki, która dotyka młodych osób. Powoduje dystrofię plami żółtej i można zaliczyć ją do najczęściej występujących chorób siatkówki wśród młodzieży i dzieci. Objawy choroby to niepodległe leczeniu, stopniowe pogarszanie się wzroku powiązane z światłowstrętem i blaknięciem widzianych kolorów. Niestety choroba przebiega dość szybko, a w niektórych przypadkach może prowadzić do utraty wzroku w niespełna miesiąc. Pierwsze objawy zwyrodnienia siatkówki pojawiają się w wieku od 7 do 19 lat. Co sprawia, że choroba powstaje w siatkówce? Dzieje się to poprzez mutacje genu ABCR, a choroba w aż 90% przypadków jest dziedziczona autosomalnie recesywnie. Chorzy cierpiący na tę chorobę mają zaburzone widzenie centralne i widzą zaledwie 10% tego, co powinni.

Tagi:
Polecane