Zatrucie lekami — objawy i pierwsza pomoc
Zatrucie lekami może mieć tragiczne skutki. Czasem dochodzi do niego w wyniku celowego przedawkowania, czasem przez przypadek. Zazwyczaj konieczna jest hospitalizacja. Co jednak zrobić, gdy doszło do zatrucia lekiem? Jakie działania podjąć, a czego nie robić? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ratownikiem medycznym Sebastianem Jaworskim.
Pierwsza pomoc po zatruciu się lekiem
Sposób postępowania z osobą, która zatruła się lekiem zależy od tego, czy osoba ta oddycha i jest przytomna, czy też nie. Jeżeli nie oddycha, należy ułożyć poszkodowanego w bezpiecznym miejscu i rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.
- W pierwszej kolejności szukamy kogoś do pomocy, aby wezwał pomoc. Dobrze by było, gdyby druga osoba zaczęła szukać defibrylatora, który może nam bardzo pomóc w prowadzeniu resuscytacji, a ponadto znacznie zwiększy szanse na przeżycie osoby w nagłym zatrzymaniu krążenia - powiedział ratownik medyczny Sebastian Jaworski.
Resuscytację należy wykonywać dokładnie i precyzyjnie, czyli:
- Jeżeli chodzi o same czynności związane z resuscytacją, pamiętajmy, aby uciskać klatkę piersiową na środku, szybko i mocno za pomocą dwóch rąk (dolna połowa mostka na 5-6 cm grubości). Kolejną kwestią są oddechy ratownicze, ponieważ stosunek uciśnięć do oddechów to 30 do 2 - powiedział.
Jeżeli poszkodowany oddycha, ale jest nieprzytomny, należy położyć w pozycji bocznej bezpiecznej i wezwać służby ratunkowe.
- Jedyne co możemy zrobić, to jak najszybciej wezwać zespół ratownictwa medycznego, aby móc w szpitalu podjąć kroki w celu eliminacji trucizny - powiedział ratownik medyczny Sebastian Jaworski.
Lekarza lub ratownika medycznego, jeśli jest to możliwe, należy poinformować:
- jakie leki przyjęła dana osoba,
- jaki czas upłynął od momentu przyjęcia preparatu,
- jaką ilość preparatu przyjęła dana osoba.
To cenne informacje. Dzięki nim czas diagnostyki znacznie się skraca i możliwe jest podanie odtrutki.
Pierwsza pomoc w razie zatrucia lekami polega również na niepodejmowaniu niektórych działań.
- Jeżeli chodzi o zatrucia lekami, czy jakimiś substancjami chemicznymi, pamiętajmy, że nie należy wywoływać wymiotów! Takie substancje wchodzą w różne reakcje z naszym kwasem żołądkowym i wywołując wymioty, możemy spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego, a nawet jego poparzenie. Nie podajemy wody ani węgla - powiedział.
Osobę, którą zatruła się lekami nie wolno pozostawiać samej aż do przyjazdu służb ratunkowych.
Objawy zatrucia lekami
Objawy zatrucia zależą od tego, który rodzaj leku przyjął pacjent. W przypadku zatrucia lekami o działaniu nasennym, przeciwdrgawkowym i przeciwlękowym (benzodiazepiny) objawami są:
- znużenie,
- senność,
- bełkotanie,
- brak równowagi,
- problemy ze wzrokiem
- spadek ciśnienia tętniczego krwi.
Zatrucie neuroleptykami, czyli lekami stosowanym do leczenia np. psychoz, powoduje:
- problemy z widzeniem,
- suchość w jamie ustnej,
- trudność w utrzymaniu równowagi,
- zwężenie źrenic.
Zatrucie lekami przeciwbólowymi powoduje:
- ból brzucha,
- wymioty,
- nudności,
- nadmierną potliwość,
- bladość skórną.
Jak prawidłowo przyjmować leki?
Aby nie doszło do zatrucia, leki trzeba przyjmować zgodnie z pewnymi zasadami. Przede wszystkim leki trzeba popijać wodą – niegazowaną, przegotowaną . Niewskazane jest także popijanie ich sokami owocowymi np. aroniowym, grejpfrutowym i pomarańczowym. Niewłaściwe płyny utrudnią wchłanianie substancji leczniczych – tak będzie w przypadku popijania leków mlekiem.
Leki powinno się przyjmować o wyznaczonych godzinach. Dyscyplina w tej kwestii jest wręcz wymagana – w przeciwnym wypadku preparat nie zadziała skutecznie. Niektóre z leków należy przyjmować przed posiłkiem, inne po posiłku. Niektóre z nich działają lepiej, gdy przyjmuje się je rano, inne gdy przyjmuje się je wieczorem. Antybiotyki przyjmuje się w stałych porach.
Leków w kapsułkach i drażetkach nie należy rozgryzać. Połknięcie rozgryzionej tabletki spowoduje, że jej zawartość zaczynie wchłaniać się w żołądku – a to nie jest wskazane. Co więcej, kwas solny obecny w żołądku wręcz zablokuje działanie lecznicze preparatu.
Przed zażyciem leku zawsze należy przeczytać dołączoną ulotkę i skonsultować się z lekarzem . Jeśli preparat leży już długo w domowej apteczce, koniecznie trzeba sprawdzić jego datę ważności – leki przeterminowane są nieskuteczne.
Zobacz też:
Zwykły ból gardła czy coś gorszego? Pierwsze objawy anginy
Nadmierna potliwość to jeden z objawów raka. Szczególnie, kiedy występuje o tej porze
Problemy z jelitami i obniżony nastrój? To może być niedobór tej substancji