Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zatrucie rtęcią - objawy i leczenie
Gracjana Gronowska
Gracjana Gronowska 19.03.2022 01:32

Zatrucie rtęcią - objawy i leczenie

Zatrucie rtęcią - objawy i leczenie
Pacjenci

Na czym polega zatrucie rtęcią?

undefined

Sama rtęć jest mniej groźna niż jej opary, które mogą prowadzić do zatrucia poprzez wdychania. Rtęć nie wchłania się do układu pokarmowego, dzieje się tak jedynie podczas połączeń z innymi związkami. Za najbardziej silne działanie trujące uznaje się chlorek rtęciowy, cyjanek, azotan rtęciowy oraz dimetylortęć. Do zatrucia dochodzi najczęściej na skutek spożycia produktów, którą są skażone rtęcią oraz podczas wydychania powietrza, które jest zatrute rtęcią. Ofiarami zatrucia często są dzieci, które przez przypadek nieprawidłowo używają np. termometru zawierającego rtęć. Istnieją jednak produkty spożywcze, które mogą zawierać sporą ilość rtęci. Są to niektóre ryby, w szczególności tuńczyk i panga, które kumulują w sobie rtęć. Ich jednorazowe spożycie oczywiście nie powoduje zatrucia rtęcią, jednak przy regularnym spożywaniu tych ryb rtęć może kumulować się w organizmie przez wiele lat, w przypadku czego może dojść do zatrucia przewlekłego. Zatknięcie się z rtęcią jest szczególnie niebezpieczne dla płodów i niemowląt oraz kobiet w ciąży.

undefined

Jak objawia się zatrucie rtęcią?

undefined

Gdy jony rtęci wiążą się z białkami w organizmie, dochodzi do zatrucia rtęcią, poprzez blokadę enzymów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Organiczne związki rtęci powodują zmiany zwyrodnieniowe głównie w ośrodkowym układzie nerwowym. Gdy do zatrucia doszło poprzez drogę pokarmową, większość objawów pojawia się już po kilkunastu minutach. Należą do nich wymioty z domieszką krwi, śliniotok, pieczenie w jamie ustnej, uszkodzenia wargi i dziąseł, krwiste biegunki oraz ból brzucha.  W przypadku gdy osoba jest wystawiona na długotrwały kontakt ze związkami rtęci może dojść do wstrząsu, niewydolności krążenia a nawet zgonu. Na skutek zatrucia pojawiają się również objawy takie jak martwica tkanek, owrzodzenia i zakażenia układu moczowego. Pojawiają się także dysfunkcje ze strony wątroby oraz serca. W przypadku gdy za zatrucie odpowiedzialne są organiczne związki rtęci, może pojawić się drżenie mięśni, pobudzenie, bóle głowy, zaburzenia koordynacji ruchu i mowa oraz śpiączka. Zatrucie rtęcią obejmuję również neuropatie kończyn, takie jak parestezje, piecznie i swąd. U niektórych osób występują długotrwałe objawy takie jak wypadanie włosów, zębów i paznokci, na skórze pojawia się wysypka, dochodzi również do osłabienia mięśni i światłowstrętu. Mogą pojawić się również zaburzenia pamięci ora wahania nastroju.

undefined

Jak radzić sobie, gdy wystąpi zatrucie rtęcią?

undefined

Gdy rtęć dostała się do organizmu drogą doustną w postaci soli rtęciowej, należy spożyć mleko z dodatkiem białek kurzych jaj. W przypadku gdy wymioty nie występują samoistnie, należy je wywołać, np. poprzez podrażnienie tylnej części gardła szczoteczką. Do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego, należy monitorować czynności życiowe. W niektórych przypadkach stosuje się również sól oraz węgiel leczniczy. Ważnym jest, aby osoba zatruta rtęcią, jak najszybciej trafiła do szpitala, gdzie otrzyma profesjonalną pomoc, co pozwoli na uniknięcie groźnych powikłań.

Tagi: