Zwykły ból gardła czy coś gorszego? Naucz się rozpoznawać pierwsze objawy anginy
Jesień to sezon, w którym liczba zachorowań na zapalenie gardła, przeziębienie, grypę i anginę rośnie. Zmiana pogody i obniżenie temperatury powodują, że infekcje namnażają się szybciej. Jak rozpoznać, że zachorowaliśmy na anginę? I jak leczyć?
Dlaczego dochodzi do zarażenia anginą?
Angina jest to ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. To stan zapalny błony śluzowej gardła, który najczęściej wywołują zakażenia bakteryjne, wirusowe i podrażnienia. Dorośli najczęściej chorują na anginę z powodu wirusów, a dokładniej: rinowirusów, koronawirusów, adenowirusów i wirusa paragrypy. Jedyni 5-10% zachorowań powodują infekcje bakteryjne.
Najwięcej zakażeń pojawia się późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Są to sezony infekcyjne, podczas których liczba chorych znacznie wzrasta. Jednak nie oznacza to, że w sezonie wiosenno-letnim o anginie możemy zapomnieć. Na anginę chorujemy również wtedy, gdy panują upały i przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach lub pijemy zimne napoje. Szczególnie dało się to zauważyć w czerwcu b.r, gdy polskie przychodnie wręcz pękały w szwach z powodu wzrostu zachorowań na anginę wśród najmłodszych pacjentów.
Zapobieganie anginie jest trudne i nie zawsze możliwe. Jednak jeśli wiesz, że ktoś z Twojego otoczenia na nią choruje, unikaj z nim kontaktu. Warto też zachowywać podstawowe zasady higieny.
Jak rozpoznać pierwsze objawy anginy?
Jeśli wywołują ja paciorkowce, pojawia się:
- silny ból gardła podczas przełykania,
- powiększenie węzłów chłonnych na szyi,
- zaczerwienienie błony śluzowej,
- stan zapalny brodawek języka tzw. język malinowy,
- gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza,
- powiększone migdałki,
- ból głowy,
- ból brzucha,
- nudności i wymioty (częsty objaw u dzieci),
- wysypka.
Z kolei angina wywołana przez wirusy powoduje:
- ból gardła,
- ból mięśni,
- ból stawów,
- niewielką gorączkę,
- katar,
- nieżyt nosa,
- kaszel,
- chrypkę,
- zapalenie spojówek,
- biegunkę.
Czy można zarazić się anginą?
Tak! Angina jest przenoszona drogą kropelkową lub przez kontakt z osobą mającą anginę. Wirus wylęga się 1-6 dni, a okres zakaźności wynosi 1-2 dni, zanim pojawiają się objawy. Jeśli mieszkasz z osobą chorującą na anginę, prawdopodobieństwo, że również zachorujesz jest wysokie – statystycznie 2 na 3 domowników zaraża się anginą.
Czas trwania anginy zależy od rodzaju anginy i sposobu leczenia. Gorączka przeważnie ustępuję po ok. 3-5 dniach – dla wielu chorych to właśnie ona jest najbardziej męczącym fizycznie objawem anginy. Nieco dłużej trwa angina wirusa – objawy choroby mogą utrzymywać się od 7 do 15 dni. Dużo zależy od sposobu leczenia.
Domowe sposoby leczenia anginy
Leczenie anginy w domowych warunkach też bywa skuteczne. Jednak niewskazane jest, abyśmy to my samodzielnie diagnozowali chorobę. Sposób leczenia powinien ustalić lekarz – nierzadko konieczne bywa zastosowanie antybiotyku – jest to szczególnie ważne, jeśli pacjent zachoruje na anginę bakteryjne.
W przypadku anginy wirusowej leczenie polega już na łagodzeniu bólu gardła i gorączki. Domowe sposoby pomagające w łagodzeniu dolegliwości to:
- stosowanie chłodnych okładów na kark lub czoło,
- picie naparów przeciwzapalnych z naturalnymi składnikami,
- płukanie gardła mieszankami ziołowymi i roślinnymi,
- dbanie o higienę jamy ustnej.