Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zmiany w powiekach
Agata Wiencierz
Agata Wiencierz 19.03.2022 01:27

Zmiany w powiekach

Zmiany w powiekach
pixabay.com

Funkcje powieki

Powieki są umięśnionymi fałdami skóry przykrywającymi oczy i chroniącymi je. Dzięki obecności powiek możemy regulować ilość światła docierającego do oka. W trakcie mrugania powieki rozprowadzają na powierzchni gałki ocznej ciecz łzową, która nawilża i oczyszcza oko.

Skóra powieki jest podobna do tej na reszcie ciała, jednak jest stosunkowo cienka, zawiera też więcej komórek z pigmentem, dlatego często jest ciemniejsza. Czasem na powiekach widoczne są różnego rodzaju zmiany – czy należy się nimi martwić?

Kaszaki powieki

Kaszaki są naskórkowymi torbielami pojawiającymi się na skutek zatrzymania wydzieliny w obrębie mieszków włosowych gruczołów łojowych. Kaszaki są małe, zazwyczaj mają do kilku milimetrów i są niegroźne. Zmiany te wypełnione są łojem, zrogowaciałym naskórkiem i elementami mieszków włosowych, całość zakrywa nabłonek wielowarstwowy płaski, tworzący ich ściany. Kaszaki mogą mieć białą lub żółtą barwę, rosną powoli.

Kaszaków nie należy nakłuwać czy wyciskać w warunkach domowych, ponieważ może spowodować to ich nadkażenie lub powstanie blizny. Jeżeli chcemy usunąć zmiany, najlepiej zrobić to u specjalisty, który natnie torbiel i usunie jej zawartość. Oprócz drenażu możliwe jest usunięcie zmian za pomocą lasera lub zamrażania.

Gradówka

Zmiany powstające w gradówce są podobne do jęczmienia, jednak mało bolesne. W początkowym okresie powstawania gradówki wolna krawędź powieki jest czerwona i opuchnięta, natomiast wraz z czasem pojawia się białawy, widocznie odgraniczony i niebolesny guzek. W przypadku zauważenia u siebie gradówki należy udać się do okulisty, który zaleci leczenie. Leczenie jest miejscowe, polega na podawaniu kropli lub maści z kortykosteroidami. Jeżeli gradówka nie znika, wdrażane jest leczenie operacyjne, polegające na nacięciu skóry i wyłyżeczkowaniu zmiany. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Kępki żółte

Oprócz złogów łoju na powiekach mogą pojawić się złogi cholesterolu zwane kępkami żółtymi. Są to zmiany grudkowe o żółtej barwie, zlokalizowane najczęściej w kącie przyśrodkowym oka (blisko nosa). Kępki żółte nie są bolesne ani groźne dla zdrowia, pojawiają się najczęściej na skutek hiperlipidemii oraz po 50. roku życia. Zmiany te można usunąć chirurgicznie lub laserowo, jednak po usunięciu mogą pojawić się ponownie.

Tagi:
Polecane