Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Zmiany w wystawianiu recept. Tego podczas teleporady już nie załatwisz
Fot. Canva

Zmiany w wystawianiu recept. Tego podczas teleporady już nie załatwisz

11 listopada 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Od 7 listopada weszły w życie zmiany dotyczące wystawiania recept podczas popularnych teleporad. Lista substancji jest inna niż pierwotnie zakładano, a zmiany weszły w życie w trybie pilnym, czyli już obowiązują.

Leki, których nie otrzymasz podczas teleporady

Ministerstwo Zdrowia przygotowało ostateczną wersję zmian w procesie wystawiania recept. Na etapie konsultacji lista leków obejmowała sześć substancji – fentanyl, morfinę, oksykodon, tramadol, tapentadol i buprenorfinę. Ostatecznie zdecydowano się na pozostawienie fentanylu, morfiny i oksykodonu, a po konsultacjach dołożono kolejne:

  • ziele konopi innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste,
  • żywicę konopi.

Na te leki nie będzie można uzyskać recepty podczas teleporady. Wymagany jest osobisty kontakt z lekarzem. Zmiany weszły w życie w trybie pilnym, czyli siedem dni po publikacji nowelizacji w Dzienniku Ustaw. Obowiązują od 7 listopada.

Donald Tusk przeszedł zabieg medyczny. Komunikat rządu
Jakie objawy dają przerzuty raka? To sygnały, że w twoim organizmie dzieje się coś złego

Odstępstwa od tej reguły

Nowelizacja zakłada pewne odstępstwa od tej reguły. Otóż wymóg osobistego zbadania pacjenta przed wystawieniem recepty nie dotyczy recept wystawianych przez lekarza w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, który przepisuje lek w celu kontynuacji leczenia. Jednak uwaga - wyjątkiem nie są objęci lekarze pracujący w systemie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Recepty wystawione przed 7 listopada nie przepadną

Ponieważ prawo nie działa wstecz, recepty wystawione przed dniem 7 listopada 2024 r. będzie można zrealizować, nawet jeśli zostały one wystawione podczas teleporady. Ministerstwo Zdrowia wprowadzając te zmiany miało na celu uniknięcie sytuacji, kiedy recepty na silne leki - opioidy - były wystawiane przez tzw. receptomaty.

Ponieważ leki działające przeciwbólowo mają działanie uzależniające, w trosce o zdrowie pacjentów powinni oni znajdować się pod stałym nadzorem lekarskim. Nie powinno się stosować tego typu środków na własną rękę i bez konsultacji z lekarzem.

Zobacz także:

Masz siniaki bez powodu? Może Ci brakować jednej z witamin

Po tym poznasz miażdżycę nóg. Objaw jest wyraźny

Ten zespół poznasz po oczach. To ważny objaw, nie bagatelizuj go

Ten suplement może bardziej szkodzić niż pomagać. Stosują go miliony Polaków
Już 2 gramy dziennie mogą zrujnować nasz organizm. Polacy wciąż włączają ten składnik do diety
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko